Τσιπουράδικα στο Βόλο

Περιγραφές, εμπειρίες και οδηγίες για ταξίδια στην Ελλάδα...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από MacPap »

Whooohaahahahaha!!! :astrakia hips....


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:το ίδιο είναι να βράσω τσάμπουρα σπίτι μου, και το να αγοράσει ένα εργοστάσιο τόνους οινόπνευμα, δεν ξέρω σε τι μορφή, και να τα βάλει σε ένα μπουκάλι με όμορφη ετικέτα?
Φυσικὰ δὲν εἶναι τὸ ἴδιο. Κάποιο ἐπώνυμο οὖζο παρασκευάζεται κατ'αὐτὸν τὸν τρόπο. Ῥίχνουν στὸ καζάνι καθαρὸ οἰνόπνευμα, νερό, γλυκάνισο κ.ο.κ., τὰ ἀνακατεύουν καὶ ... ... ἔτοιμο τὸ οὖζο.
Ἀλλὰ ἀσχέτως τοῦ τρόπου παρασκευῆς ἠαἰθυλικὴ ἀλκοόλη ὐπάρχει παντοῦ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ναι αυτό εννοούσα. Άλλο να βράσεις τσάμπουρα και να φτιάξεις οινόπνευμα, και άλλο να ανακατάψεις οινόπνευμα με αρωματικά και να το συσκευάσεις
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από erling »

ultimo και το ούζο δεν είναι απλά ανακάτεμα. Έχει και εκεί καζάνια και απόσταξη κλπ.
Δες εδώ
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από MacPap »

Επιτέλους άμα πια με τα τσίπουρα ουζάκι και πάλι ουζάκι!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
gstam
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 15:35

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από gstam »

MacPap έγραψε:Επιτέλους άμα πια με τα τσίπουρα ουζάκι και πάλι ουζάκι!!!
:applause :applause :applause :applause :biritses :biritses :biritses
Με ουζακι βεβαια.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:ultimo και το ούζο δεν είναι απλά ανακάτεμα. Έχει και εκεί καζάνια και απόσταξη κλπ.
Ἐξαρτάται ἀπὸ τὸν παρασκευαστή. Ὀρισμένα παρασκευάζονται μὲ ἀνακάτεμα, believe it.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από erling »

Βεβαίως, όπως και ορισμένα τσίπουρα δεν είναι και πολύ αγνά, ούτε και πολύ καθαρά διότι ως γνωστόν κάποιοι βαριούνται....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλοι μου...

Το ούζο είναι η μόνη ΝΟΜΙΜΗ "μπόμπα" σε ποτό που υπάρχει στην Ελλάδα. Το ούζο παρασκευάζεται από ανακάτεμα αλκοόλ γλυκάνισου και νερού.

Μπορεί να διαφέρει η προέλευση του οινοπνεύματος αν δηλαδή η απόσταξη γίνεται από τον ίδιο τον παραγωγό ή αγοράζεται από το εμπόριο δηλαδή από βιομηχανική παραγωγή (βλ. Παραγωγή Βιομηχανικής και Καύσιμης Αλκοόλης). Αλλά το ούζο είτε έτσι είτε αλλιώς είναι αλκοόλ γλυκάνισο, κάποια μυρωδικά, και νερό ανακατεμένα σε μείγμα. Τελεία.

Το ούζο δεν προέρχεται άμεσα και δεν είναι αποτελέσμα απλώς μίας απόσταξης κάποιου φρούτου όπως τα τσίπουρο και οι ρακές ή η vodka ή το ρούμι. Το οινόπνευμα στο ούζο μπορεί να είναι από οτιδήποτε. Η δε ονομασία του προέρχεται (μετά από μια μικρή έρευνα) μάλλον από κάτι που δεν έχει καμία σχέση με το ποτό αυτό καθαυτό και την οποία θα βρείτε εδώ. Ούζο η Ιστορία Μιας Λέξεως

Τέλος, στην Κρήτη τα τσάμπουρα είναι τα κομματάκια από το τσαμπί που μένει πάνω στο σταφύλι και τα τσίκουδα είναι η φλούδα. Τα τσάμπουρα πρέπει να πετάγονται γιατί παράγουν ξυλόπνευμα (μαιθυλική αλκοόλη) που είναι επικίνδυνη προξενώντας μέχρι και τύφλωση.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τσιπουράδικα στο Βόλο

Δημοσίευση από erling »

Για αυτό και εγώ προτιμώ ούζο από αλκοόλη παρά τσίπουρο με τσάμπουρα....
Εκτός αν ξέρω τον παραγωγό :)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια στην Ελλάδα...”