Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Ο χώρος για ότι έχει σχέση με ηλεκτρονική πλοήγηση...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από enias »

Johnny έγραψε:Στο ταξίδι πάντως ειναι ενα πολυ χρήσιμο εργαλείο και ειδικα στις ενημερώσεις για μπλόκα για κάμερες σε συγκρατει εαν ξεφύγεις :oops: :oops:
Και όχι μόνο. Σου δίνει και την εκτιμώμενη ώρα άφιξης οπότε ξέρεις τι ώρα περίπου θα φτάσεις. Πολλες φορές το βάζω μόνο γι αυτο το λόγο. Επίσης χρησιμέυει όταν πας σε περιοχές που δεν ξέρεις να έχει παρκάρισμα ώστε με την ένδειξη της απόστασης που σου δίνει μπορείς να ξέρεις αν είσαι κοντά ωστε να αρχίσεις να ψάχνεις για κενή θέση. Εγω όταν φτάνω απο τα 800 μετρα και κάτω αρχίζω το ψάξιμο.


Αινείας
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από nnikos »

Δυστυχώς οι Ελληνικοί δρόμοι δεν είναι καλά χαρτογραφημένοι ψηφιακά.
Αν συγκρίνεις τους χάρτες διαφορετικών κατασκευαστών θα βρεις πολλές διαφορές και ατέλειες.
Μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές η δρομολόγηση που μου προτείνεται να είναι εντελώς λάθος (πχ καθοδηγεί να κάνω αναστροφή ενώ απαγορεύεται) και μάλιστα μέσα στην Αθήνα. Όσων αφορά την επαρχία τα πράγματα είναι πολύ τραγικά.
Έτσι σε καμία περίπτωση δεν εμπιστεύομαι το GPS. Το χρησιμοποιώ κυρίως για εύρεση προορισμού, υπολογισμό ώρα άφιξης, όρια ταχύτητας και παντα μόνο σας βοήθημα και κατηγορηματικά ΟΧΙ σας καθοδήγηση.

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το κινητό μου τηλέφωνο ΝΟΚΙΑ που διαθέτει GPS και τους αντίστοιχους χάρτες της NOKIA που προσφέρονται δωρεάν (έκδοση 3.03)

Νίκος
Think don't drink!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από enias »

nnikos έγραψε:Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το κινητό μου τηλέφωνο ΝΟΚΙΑ που διαθέτει GPS και τους αντίστοιχους χάρτες της NOKIA που προσφέρονται δωρεάν (έκδοση 3.03)
Κακώς. Γι αυτο σε πάει όπου να ναι. Πλήρωσε ένα κανονικό GPS να δεις τι ωραία που σε βγάζει (τις περισσότερες φορές).
Αινείας
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από nnikos »

enias έγραψε:..... (τις περισσότερες φορές).
αυτές τις περισσότερες φορές φοβάμαι.
μη νομίζεις ότι δεν δουλεύει το ΝΟΚΙΑ ... τις περισσότερες φορές....!!!
απλά λέω να μην το παίρνουμε σα τυφλοσούρτη....
Think don't drink!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από enias »

nnikos έγραψε:απλά λέω να μην το παίρνουμε σα τυφλοσούρτη....
Όσο τυφλοσούρτη και να το πάρουμε... έμεις είμαστε οι άνθρωποι και αυτο το κομπιούτερ. Αμα δείς οτι σε πάει για βρούβες... κάνεις μεταβολή και πίσω. Πάντως αυτο που έχω έγω (είναι απο τα ποιό γνωστά) με πάει καλα. 1/10 να μου βγάλει αλλο γι αλλο, και πάλι, απο οπου και να σε πάει, αν δεν σε βγάλει σε χωματόδρομο, τουλάχιστον σε βγάζει έστω και απο μεγαλύτερη διαδρομη. Το σημαντικό είναι οτι τελικά φτάνεις εκει που θές.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από MacPap »

Γεια χαρά

Εγώ θα κάνω μια αναφορά σε ένα Ελληνικό γνωμικό "Ο πιο γρήγορος δρόμος είναι αυτός που ξέρεις" και έτσι επειδή "αυτό" ξέρει πιστεύω ότι πρέπει να το ακολουθώ. Έχω ανακαλύψει πάρα πολλά λάθη σε αυτό που νόμιζα για κοντύτερο δρόμο. Πάντως υπό την προϋπόθεση ότι ο χάρτης που έχει είναι σωστός στον υπολογισμό την κοντινότερης διαδρομής είναι αλάνθαστα όλα τους.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από Johnny »

MacPap έγραψε:Γεια χαρά

Εγώ θα κάνω μια αναφορά σε ένα Ελληνικό γνωμικό "Ο πιο γρήγορος δρόμος είναι αυτός που ξέρεις" και έτσι επειδή "αυτό" ξέρει πιστεύω ότι πρέπει να το ακολουθώ. Έχω ανακαλύψει πάρα πολλά λάθη σε αυτό που νόμιζα για κοντύτερο δρόμο. Πάντως υπό την προϋπόθεση ότι ο χάρτης που έχει είναι σωστός στον υπολογισμό την κοντινότερης διαδρομής είναι αλάνθαστα όλα τους.

Φιλικά Κώστας
Συμφωνώ με τον Κώστα. Μόνο εαν δεν γνωρίζω κάτι του ζητάω να με πάει, διοτι και λάθος να κάνει σιγα μην το καταλάβω... :D :D
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Πάντως υπό την προϋπόθεση ότι ο χάρτης που έχει είναι σωστός στον υπολογισμό την κοντινότερης διαδρομής είναι αλάνθαστα όλα τους.
Εδώ πρέπει να επισημάνουμε μια σημαντική διαφορά. Άλλο πράγμα είναι ο χάρτης και άλλο ο υπολογισμός διαδρομής. Έχω δει διαφορετικό υπολογισμό διαδρομής σε δυο διαφορετικά μηχανήματα που είχαν τον ίδιο χάρτη. Για τον υπολογισμό διαδρομής παίζει ρόλο ο αλγόριθμος δρομολόγησης ο οποίος εξαρτάται απο το software του πλοηγού.

Η δοκιμή που έκανα έγινε με χάρτη της NGI σε μηχάνημα με Destinator έκδοση PN (πιο παλιά) και έκδοση 7 (πιο νέα). Η πιο νέα έβγαζε τη σωστότερη διαδρομή και συγκεκριμένα αναφέρομαι στη διαδρομή από Παλαιό Φάληρο προς Άλιμο όπου το παλιότερο (PN) έδειχνε σαν καλύτερη διαδρομή, να στρίψεις απο την παραλιακή προς την Καλαμακίου και για να σε βγάλει μεσα απο στενά στο μισό ύψος της Αλίμου (εκεί που έχει μια SHELL), αντί να κάνει το γύρο από τον ανισόπεδο κόμβο παραλιακής-Αλίμου (στην καφετέρια BLE).

Κραυγαλέο λάθος, προφανώς στον αλγόριθμο δρομολόγησης του PN αφού η έκδοση του χάρτη ήταν η ίδια και στις 2 περιπτώσεις.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:
MacPap έγραψε:...Για τον υπολογισμό διαδρομής παίζει ρόλο ο αλγόριθμος δρομολόγησης ο οποίος εξαρτάται απο το software του πλοηγού...
Ο αλγόρυθμος στην κοντινότερη διαδρομη δεν μπορεί να διαφέρει (αν οι χάρτες είναι ίδιοι) διότι απλώς υπολογίζει τα λιγότερα χιλιόμετρα και αυτό είναι απόλυτο. Στις άλλες μεθόδους φυσικά και μπορεί να προκείψουν διαφορές.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Ο αλγόρυθμος στην κοντινότερη διαδρομη δεν μπορεί να διαφέρει (αν οι χάρτες είναι ίδιοι) διότι απλώς υπολογίζει τα λιγότερα χιλιόμετρα και αυτό είναι απόλυτο. Στις άλλες μεθόδους φυσικά και μπορεί να προκείψουν διαφορές.
Ορθή παρατήρηση, το πείραμα έγινε αναζητώντας τη γρηγορότερη διαδρομή.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “GPS & ηλεκτρονικοί χάρτες...”