Κόστος αγοράς πλοηγού

Ο χώρος για ότι έχει σχέση με ηλεκτρονική πλοήγηση...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Κόστος αγοράς πλοηγού

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἐρώτησις: προκειμένου νὰ προμηθευτεῖ κάποιος ἔναν πλοηγὸ τῆς προκοπῆς πόσο βαθιὰ θὰ χρειαστεῖ νὰ βάλει τὸ χέρι στὴν τσέπη;

Θὰ μοῦ πεῖτε πῶς ὀρίζεται "ὁ πλοηγὸς τῆς προκοπῆς".
  • Νὰ μὴν "κολλάει" τὸ λογισμικό.
  • Νὰ ἔχει ἀξιόπιστους χάρτες.
  • Νὰ μὴν βγάζει τὴν διαδρομὴ Ἰθάκη-Θράκη μέσω Ἀρεοπόλεως.
  • Νὰ ἔχει ὑποστήριξη.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κόστος αγοράς

Δημοσίευση από MacPap »

Οτιδήποτε ατό 50-60 Ευρώ μέχρι 1000-1200.

Τώρα γενικά αυτά τα μηχανάκια δεν κολλάνε και κάνουν παραδόξως περίεργα τα ίδια περίπου πράγματα όσον αφορά την πλοήγηση. Μάλλον τον τρόπο πλοήγησης. Η μεγάλη διαφορά είναι στους χάρτες που περιέχουν. Και εκεί παίζεται το παιγνίδι.

Είναι μια κούρσα ταχύτητας. Στην Ευρώπη που είναι αρκετά μπροστά στην χαρτογράφηση και έχουν όλες οι εταιρείες πλήρης χάρτες ασχολούνται να βάλουν μέσα περισσότερα σημεία ενδιαφέροντος. Εγώ πάντως το δικό μου το επέλεξα τότε που το πειρα διότι χρησιμεύει και σαν Handsfree και εκπέμπει από τα FM άρα μπορώ να το ακούω από το ραδιόφωνο. Και έχει και trafic Control που μου είναι εξαιρετικά χρήσιμο όταν είμαι στο εξωτερικό.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Κόστος αγοράς

Δημοσίευση από Tassos »

Βεβαιώσου για τη μνήμη που έχει για το πόσους χάρτες θα μπορείς να βάλεις αλλά και για το πόσο συχνά και για πόσους μήνες θα μπορείς να "κατεβάζεις" ανανεώσεις.


Το πρώτο είναι σημαντικό αν ταξιδεύεις συχνά στο εξωτερικό έστω κι αν δε παίρνεις το αυτοκίνητο σου.

Τέλος είναι καλό να μπορείς να το φορτήσεις και το ρεύμα πόλης 220 V όχι μόνο από τη πρίζα του αυτοκινήτου.


Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κόστος αγοράς

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:Τέλος είναι καλό να μπορείς να το φορτήσεις και το ρεύμα πόλης 220 V όχι μόνο από τη πρίζα του αυτοκινήτου.
Αὐτὸ εἶναι τὸ λιγότερο. Ἀγοράζεις ἕνα τροφοδοτικὸ 12VDC (μὲ εἴσοδο 220V/50Hz) καὶ καθάρισες γιὰ κάθε συσκευή.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κόστος αγοράς πλοηγού

Δημοσίευση από enias »

Χωρίς ακρότητες, απο 150€ μέχρι 300€ βρίσκεις ενα αρκετά αξιόπιστο μηχάνημα. Οσον αφορά τους χάρτες, οι περισσότεροι βρίσκονται ήδη σε καλό σημείο, αλλα πάντα καλύτεροι είναι και αυτοι που έχουν συχνές ανανεώσεις. Σημαίνει οτι η εταιρία ασχολείται με την πελάτη της και μετά την αγορά.

Το λέω αυτό γιατί υπάρχει μια εταιρία που τα πρεηγούμενα χρόνια έιχε τους καλύτερους χάρτες για την Ελλάδα. Ξαφνικά εξαγοράστηκε απο μια αλλη η οποία δεν είχε τοσο καλούς χάρτες για την Ελλάδα και απο τότε σταμάτησαν οι ενημερώσεις. Η συγκεκριμένη εταιρία έχει να κάνει ενημέρωση στο χάρτη της απο το 2008 και συνεπώς της λείπουν η τελειωμένη Εγνατία, η παράκαμψη Αγρινίου και πολλοί μονόδρομοι μέσα σε πόλεις που άλλαξαν φορά απο το 2008. Και επειδή αναφέρομαι σε πράγματα που είναι ευρέως γνωστά θα πώ και το όνομα της, είναι η Geointelligence που έβγαζε τους πασίγνωστους χάρτες Destinator.
Αινείας
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Κόστος αγοράς πλοηγού

Δημοσίευση από manos »

παιδια εγω εχω το GPS YAKUMO το ειχα παρει 290 euro πριν 3 χρονια.ειναι της DIGITAL SOLUTION και εχει τους χαρτες PAPAGO 7.ειναι πολυ αξιοπιστοι,καθε μηνα ανανεωνω τους χαρτες χωρις προβλημα,υπαρχει τεχνικη υποστηριξη,και το βασικο με πανε εκει που θελω εντος και εκτος αττικης.να σημειωσω οτι λογο του οτι ασχολουμε με το κυνηγι με εχει βοηθησει πολυ,σε συντεταγμενες και σε σημεια που αμα με αφηναν μονο μου εκει θα ειχα βαλει τα κλαματα :cry: .το μονο που δεν με βαζει στα χωραφια :roll:
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Κόστος αγοράς πλοηγού

Δημοσίευση από xrisa »


Τί μπορεί να πάθει κάποιος που ακολουθεί πιστά μια συσκευή GPS...


Οι συσκευές GPS προσφέρουν έναν τρόπο πλοήγησης με δυνατότητα απεικόνισης του χάρτη της περιοχής ώστε να μπορούμε να προσανατολιστούμε και να επιλέξουμε την καταλληλότερη διαδρομή για να φτάσουμε στον προορισμό μας ακόμα και αν δεν ξέρουμε καθόλου την περιοχή. Ωστόσο πρέπει όλοι μας να συνειδητοποιήσουμε ότι ο ρόλος του είναι αμιγώς βοηθητικός και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το εμπιστευόμαστε τυφλά, γιατί μπορεί να οδηγήσουν σε τραγικά λάθη...

Τα τραγικά αυτά λάθη οφείλονται, είτε σε λάθη των οδηγών που δεν καταφέρνουν να κάνουν τις σωστές επιλογές, είτε στις ίδιες τις συσκευές.

Σε πολλές περιπτώσεις οι εταιρείες που κατασκευάζουν χάρτες για GPS λαμβάνουν τις εικόνες από δορυφόρο και στη συνέχεια δεν ελέγχουν αν ο δρόμος είναι για αυτοκίνητο, πεζούς ή γαϊδούρια με αποτέλεσμα να προκαλούν σοβαρά προβλήματα στους οδηγούς.

Στην Ελλάδα, πολλά συστήματα GPS έχουν ακόμα παιδαριώδη λάθη σε κεντρικούς δρόμους των Αθηνών, ενώ προτείνουν στους οδηγούς να κάνουν σοβαρές παραβάσεις και να πάνε ανάποδα σε μονοδρόμους.

Πέρα από την αγορά ενός σοβαρού GPS οι χρήστες πρέπει να ενημερώνουν τακτικά τους χάρτες με τις τελευταίες εκδόσεις, να καταγγέλλουν τα όποια λάθη στην εταιρεία και φυσικά να μην εμπιστεύονται ποτέ τυφλά τις οδηγίες που τους δίνει η συσκευή.

Αν δε τηρηθούν τα παραπάνω, τότε πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να έχει την "τύχη" του 37χρονου οδηγού, Robert Ziegler. Δείτε τι του συνέβη στην Ελβετία:clopyandpaste.blogspot.com

tro-ma-ktiko.blogspot.com
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κόστος αγοράς πλοηγού

Δημοσίευση από UltiMo_ »

xrisa έγραψε:
Τί μπορεί να πάθει κάποιος που ακολουθεί πιστά μια συσκευή GPS...
Σαν οπαδός της τεχνολογίας, άρα και οπαδός των GPS, τα εμπιστεύομαι τυφλά (δυστυχώς)
Κάθε ταξίδι είναι και μια νέα περιπέτεια :D
Έχω φτάσει στα πιο απίθανα σημεία. Το κορυφαίο?? Μετά απο μιάμιση ώρα χωματόδρομο (όταν αρχίσεις, δε σταματάς, και μετά απο κάποιο σημείο δεν αξίζει να γυρίσεις πίσω.. μέχρι που κάποτε είναι αργά.. κτλ κτλ κτλ), τράβηξα βίντεο-ντοκουμέντο, πραγματικά στη μέση του πουθενά!!



Είχα τουλάχιστον την τύχη να δώ την βροχερή πίνδο που έσταζε νερά ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ! και την καταπληκτική τεχνητή λίμνη. Άρα.. I LOVE GPS :astrakia :biritses :mrgreen:

Ολόκληρο το μονοήμερο ταξίδι σε χάρτη εδώ.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κόστος αγοράς πλοηγού

Δημοσίευση από enias »

Αμά γουστάρει κάποιος περιπέτεια οκ. Ο Ελβετός για μένα ήταν απλά ηλίθιος. Εγω μόλις βλέπω χωματόδρομους, κάνω μεταβολή. Ειδικά στα ορεινά μέρη υπάρχουν πολλοί δύσβατοι χωματόδρομοι που έχει ανοίξει η πυροσβεστική, και κάτι εταιρίες που βαριούνται να πάνε να τους επαληθεύσουν όπως η NAVTECH με τον χάρτη NT 2009.Q4 3561 , βγάζουν πολλούς χωματόδρομους.
Αινείας
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κόστος αγοράς πλοηγού

Δημοσίευση από enias »

enias έγραψε:Χωρίς ακρότητες, απο 150€ μέχρι 300€ βρίσκεις ενα αρκετά αξιόπιστο μηχάνημα. Οσον αφορά τους χάρτες, οι περισσότεροι βρίσκονται ήδη σε καλό σημείο, αλλα πάντα καλύτεροι είναι και αυτοι που έχουν συχνές ανανεώσεις. Σημαίνει οτι η εταιρία ασχολείται με την πελάτη της και μετά την αγορά.

Το λέω αυτό γιατί υπάρχει μια εταιρία που τα πρεηγούμενα χρόνια έιχε τους καλύτερους χάρτες για την Ελλάδα. Ξαφνικά εξαγοράστηκε απο μια αλλη η οποία δεν είχε τοσο καλούς χάρτες για την Ελλάδα και απο τότε σταμάτησαν οι ενημερώσεις. Η συγκεκριμένη εταιρία έχει να κάνει ενημέρωση στο χάρτη της απο το 2008 και συνεπώς της λείπουν η τελειωμένη Εγνατία, η παράκαμψη Αγρινίου και πολλοί μονόδρομοι μέσα σε πόλεις που άλλαξαν φορά απο το 2008. Και επειδή αναφέρομαι σε πράγματα που είναι ευρέως γνωστά θα πώ και το όνομα της, είναι η Geointelligence που έβγαζε τους πασίγνωστους χάρτες Destinator.
Επιστρέφω να σχολιάσω αυτό το πόστ που έκανα πριν καιρό για να σας ενημερώσω οτι η συγκεκριμένη εταιρία ανανέωσε τους χάρτες της και είναι πάρα πολύ καλοί πλέον. Έχουν και την Εγνατία και την παράκαμψη Αγρινίου, και τις αλλαγές στις μονοδρομήσεις.

Είμαι και πάλι πολύ ικανοποιημένος απο την πλοήγηση της και τους χάρτες και προσωπικά το συνιστώ, πράγμα που βέβαια λέω χωρίς να έχω δοκιμάσει άλλους χάρτες ή λογισμικά πλοήγησης. Δεν κάνω σύγκριση, εγώ μπορώ μόνο να πω, οτι απο το συγκεκριμένο πλοηγό που έχω και χρησιμοποιώ, ενα MLS Destinator, είμαι ικανοποιημένος, όπως επίσης και απο το service της εταιρίας που κάποια στιγμή που απο λάθος δικό μου την στιγμή της αναβάθμισης, μπλόκαρε το μηχάνημα, και μου το έφτιαξαν χωρίς χρέωση σε 2-3 μέρες αν θυμάμαι καλα.

Και για να είμαι στο θέμα "κόστος πλοηγού", παρόμοιο μοντέλο με το δικό μου (μεταγενέστερο) βρίσκεται πλέον στα 75€.
http://www.skroutz.gr/s/76352/MLS-Destinator-3855.html
Με λίγα χρήματα παραπάνω, παίρνεις και ενα παραπλήσιο μοντέλο με μεγαλύτερη οθόνη 4,3 ιντσών αντι 3,5. Εγω με 3,5 πήρα, αλλα το μετάνοιωσα. :cry:

Τουλάχιστον χωράει στην τσέπη απο το μπουφάν... :roll:
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “GPS & ηλεκτρονικοί χάρτες...”