Πεζός και κόρνα

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από nnikos »

MacPap έγραψε:Εγώ αυτό συνήθως που κάνω είναι να κινούμε πίσω του σε απόσταση 3-4 μέτρα και να τον αφήνω να βρει άνοιγμα να χωθεί χωρίς κόρνες η κάτι άλλο. Δεν ξέρουμε τι σκοτούρες μπορεί να έχει ο άνθρωπος. Και στο κάτω κάτω γιατί δηλαδή το θεωρούμε αυτονόητο υπό συνθήκες να καταλαμβάνουμε τα πεζοδρόμια με τα αυτοκίνητα αλλά όταν αυτοί βρεθούν για λίγο στον δόμο να πρέπει να διακτηνιστούν.

Φιλικά Κώστας
συμφωνώ και επαυξάνω
είναι ότι πιο ευγενικό και πολιτισμένο μπορούμε να κάνουμε
ούτε κόρνες ούτε μαρσάρισμα ούτε τίποτα.
δε σου φταίει τίποτα ο πεζός με την κατάσταση που επικρατεί στα πεζοδρόμια.


Think don't drink!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Εγώ αυτό συνήθως που κάνω είναι να κινούμε πίσω του σε απόσταση 3-4 μέτρα και να τον αφήνω να βρει άνοιγμα να χωθεί
Σωστό, αλλα προϋποθέτει να σε έχει πάρει χαμπάρι οτι κινείσαι απο πίσω του.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:αλλα προϋποθέτει να σε έχει πάρει χαμπάρι οτι κινείσαι απο πίσω του.
Όχι αυτό προϋποθέτει πως έχω την υπομονή να περιμένω χωρίς να τον αγχώσω μέχρι να με αντιληφθεί και να μπει μέσα.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από enias »

Ο πατέρας μου, όταν ο ίδιος ήταν ακόμα νεαρός είχε κορνάρει σε ένα άνθρωπο σχετικά μεγάλης ηλικίας. Ο άνθρωπος τρόμαξε, χοροπήδησε και στο τέλος έπεσε κάτω απο την τρομάρα του. :astrakia Ο πατέρας μου, φοβήθηκε μήπως ο γέρος έπαθε κανα έμφραγμα και τελικά πήρε κι αυτός μια τρομάρα. :lol: Ο γέρος ξανασηκώθηκε, και ο πατέρας μου έκτοτε πολύ σπάνια κορνάρει σε πεζούς και ποτέ σε προχωρημένης ηλικίας.

Τι να πεις... δίκοπο μαχαίρι αυτή η κόρνα στους πεζούς! :?
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εγώ πάντως στο λεωφορείο έχω τόσο δυνατή κόρνα που ξυπνάει πεθαμένο. Αερόκορνα σχεδόν όσο δυνατή έχουν τα τραίνα.
Γιαυτό, έχω βιδώσει στον καθρέφτη κλάξον ποδηλάτου :lol:

Και βολική και ρετρό και στυλ! :biritses
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από trip73p »

Εχω την εντυπωση οτι απαγορευεται το κορναρισμα μέσα στην πόλη,αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
το πρόβλημα με τους πεζούς το συναντάω κάθε εβδομάδα λόγο λαικής αγοράς στην γειτονία μου.Ατομα μεγάλης ηλικίας με γεμάτα καρότσια με ολων των ειδών τα ζαρζαβατικά περπατάνε στους δρόμους αδιαφορόντας αν εμποδίζουν τα οχήματα.Πολλές φορές με έχουν βρίσει που κορνάρω.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:έχω βιδώσει στον καθρέφτη κλάξον ποδηλάτου :lol:
Μας... κούφανες! :shock:
Κυριολεκτικά και μεταφορικά :lol:
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:Ενα περιστατικό από τότε που ζούσα στις ΗΠΑ πριν από πολλά χρόνια. Το παιδί της οικογένειας που με φιλοξενούσε είχε ένα αυτοκίνητο που δε δούλευε το κλάξον. Ελληνας εγώ και οπαδός της έκφρασης μέσω κλάξον τον ρωτάω τι κάνει άμα του πεταχτεί κάποιος μπροστά του ενώ οδηγεί.
Ἡ ὕπαρξη κόρνας εἶναι σημαντική. Ἴσως ὄχι γιὰ τὸν τρόπο μὲ τὸν ὁποῖο χρησιμοποιεῖτε ἀλλὰ γιὰ γιὰ αὐτὸ γιὰ τὸ ὀποῖο προβλέπεται.

Ἡ κόρνα προβλέπεται νὰ χρησιμοποιεῖται γιὰ ἀποφυγὴ ἀτυχήματος. Ἐπιπλέον ἠ μὴ ὕπαρξη κόρνας συνιστὰ παράπτωμα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”