[Διάσπαση] Παραχώρηση εκμετάλλευσης σε ιδιώτη

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

[Διάσπαση] Παραχώρηση εκμετάλλευσης σε ιδιώτη

Δημοσίευση από angello »

MacPap έγραψε:Διαφωνώ και μάλιστα "κάθετα". Το που παρκάρω και που επιλέγω να πάω σινεμά είναι ΜΟΝΟ θέμα επιλογής. Διότι κανείς δεν με υποχρεώνει ούτε να πάω σινεμά ούτε να πληρώσω πάρκινγκ.

Τα διόδια είναι άλλο πράγμα.
Δηλαδή και για το πρώην αεροδρόμιο του ελληνικού είσαι αντίθετος στο να παραχωρηθεί σε ιδιώτη . Είναι ακριβώς το ίδιο με τους αυτοκινητόδρομους γιατί να παραχωρηθεί σε ιδιώτη αφού το αεροδρόμιο το έχουν πληρώσει οι προπάπποι μου όπως και τους δρόμους ;


enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από enias »

angello έγραψε:Δηλαδή και για το πρώην αεροδρόμιο του ελληνικού είσαι αντίθετος στο να παραχωρηθεί σε ιδιώτη . Είναι ακριβώς το ίδιο με τους αυτοκινητόδρομους γιατί να παραχωρηθεί σε ιδιώτη αφού το αεροδρόμιο το έχουν πληρώσει οι προπάπποι μου όπως και τους δρόμους ;
Εγώ ναι, είμαι αντίθετος και σε αυτό, γιατί είναι άλλη μια απόδειξη του πόσο κοινωνικά άδικη είναι η ελληνική διοίκηση. Όταν έφτιαξαν το αεροδρόμιο έδιωξαν ένα σωρό κόσμο απο εκεί μεταξύ των οποίων και τον παππού μου που είχε ιδιόκτητο σπίτι σε εκείνη την περιοχή. Η περιοχή απαλλοτριώθηκε και φυσικά για αντάλλαγμα πήραμε... να μην πω τι.

Τώρα ακούω κάτι για "ήπια οικιστική ανάπτυξη", και οτι θα το δώσουν στους άραβες. Δηλαδή με τα ψίχουλα που το κράτος πήρε το σπίτι του παππού μου, τώρα το θα το πουλήσει για φιλέτο με 1.000.000€ το στρέμμα ή θα το εκμεταλλευτεί για χρήματα που εγώ ποτέ δεν θα λάβω.

Και τώρα ρωτάω, αφού ο ρόλος του αεροδρομίου τελείωσε, εγώ γιατί να μην πάρω πίσω την έκταση του παππού μου; Δεν με κλέβει το κράτος; :evil:

Παρακαλώ, εφόσον είναι εφικτό, ας γίνει μια διάσπαση στο θέμα με τις παραχωρήσεις προκειμένου να μην χαλάσει το αρχικό θέμα.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4895
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Παρακαλώ, εφόσον είναι εφικτό, ας γίνει μια διάσπαση στο θέμα με τις παραχωρήσεις προκειμένου να μην χαλάσει το αρχικό θέμα.
Done!!!
angello έγραψε: Δηλαδή και για το πρώην αεροδρόμιο του ελληνικού είσαι αντίθετος στο να παραχωρηθεί σε ιδιώτη . Είναι ακριβώς το ίδιο με τους αυτοκινητόδρομους γιατί να παραχωρηθεί σε ιδιώτη αφού το αεροδρόμιο το έχουν πληρώσει οι προπάπποι μου όπως και τους δρόμους ;
Ἀπὸ μιὰ μεριὰ ἠ παραχώρηση δὲν εἶναι ἀπαραίτητα κακή. Δηλαδὴ τὸ κράτος παραχωρεῖ τὸ δικαίωμα ἐκμετελλεύσεως στὸν ἰδιώτη καὶ κάθε μήνα εἰσπράττει. Τὸ δημόσιο δὲν ἀσχολεῖται μὲ τὴν διαχείριση τοῦ αὐτοκινητοδρόμου ἢ τοῦ ἀεροδρομίου. Αὐτὰ τὰ κάνει ὀ ἰδιώτης ὀ ὁποῖος βγάζει τὸ κέρδος του.

Δὲν ξέρω ἀν εἶναι σωστὸ νὰ τὸ ὀνομάσω subcontracting.

Τὰ παρατράγουδα εἶναι τὰ παρακάτω.
  • Ὁ ἰδιώτης ὑπερχρεώνει (κοινῶς γδέρνει) τὸν καταναλωτή.
  • Τὸ κράτος δὲν ἐπιτηρεῖ ὤστε οἱ παρεχόμενες ὑπηρεσίες νὰ μὴν εἶναι κατωτάτου ἐπιπέδου. Για παράδειγμα ὁ αὐτοκινητόδορμος πρέπει νὰ ἔχει χῶρους σταθμεύσεως ὤστε νὰ κάνει διάλειμμα ὁ ὁδηγός. Οἱ χώροι σταθμεύσεως θὰ πρέπει νὰ ἔχουν τουαλέτα ἡ ὁποία ὅμως δὲν θὰ καθαρίζεται μιὰ φορὰ τὸ τρίμηνο. Νὰ ὐπάρχει φορτηγὸ τύπου βὰν τὸ ὁποῖο θὰ ἐπιτηρεῖ τὴν κυκλοφορία κ.ο.κ..
  • Ὁ ἰδιώτης δὲν ἀποδίδει τὰ συμφωνημένα στὸ κράτος. Ἀκόμα χειρότερα τὰ συμφωνημένα εἶναι ἐλάχιστα σὲ σχέση μὲ τὸ ὑπερκέρδος τοῦ ἰδιώτη.
  • Οἱ ὄροι καὶ οἱ συνθῆκες ἐργασίας τῶν ἰδιωτικῶν ὑπαλλήλων εἶναι μεσαιωνικὲς καὶ τριτοκοσμικές.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: [Διάσπαση] Παραχώρηση εκμετέλλευσης σε ιδιώτη

Δημοσίευση από angello »

Πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε πάλι τα ίδια όπως με τα διόδια, ήδη τα αριστερά κόμματα θέλουν το ελληνικό να παραμείνει στο δημόσιο (χι χι χι χι χι ) και πάντα χωρίς να προτείνουν κάτι σοβαρό ως οφείλουν.
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: [Διάσπαση] Παραχώρηση εκμετάλλευσης σε ιδιώτη

Δημοσίευση από athanatos »

Το θέμα δεν είναι τι θέλουν τα αριστερά κόμματα ή δεν τα δεξιά. Το θέμα είναι πως είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο, μας ξεπουλάνε και ‘μεις τους χειροκροτάμε ακόμα.
Αλλά που θα πάει, κάποια στιγμή θα ξυπνήσουμε. Γιατί όπως έλεγε και μία ψυχή « του Έλληνος ο τράχηλος, ζυγό δεν υπομένει »
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: [Διάσπαση] Παραχώρηση εκμετάλλευσης σε ιδιώτη

Δημοσίευση από enias »

Αν μιλήσουμε γενικώς για συμβάσεις παραχώρησης, αφήνοντας την περίπτωση του Ελληνικού, γιατί για μένα προσωπικά έχει άλλες προεκτάσεις αφού έχασα περιουσία απο εκεί, δεν είναι κάτι κακό αρκεί να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις.

-Δεν πρέπει να παραχωρούνται κάποιες δραστηριότητες όπως πχ οι υποδομές. Και αυτό γιατί έχουν αναπτυξιακό ρόλο και όχι αποκλειστικά κερδοσκοπικό.

-Δεν πρέπει να παραχωρούνται δημόσια αγαθά όπως παραλίες, πλατείες κτλ. Ας χτίσουν οτι θέλουν απο πίσω απο την παραλία, και επίσης είναι εξίσου παράνομο να κάνουν κατάληψη του αιγιαλού με άδειες ξαπλώστρες και ομπρέλες που ενοικιάζονται, κατί που συμβαίνει πολύ συχνά πλέον παντού στην Ελλάδα. Άλλη περίπτωση είναι να τις έχεις στη γωνία και όποιος θέλει να νοικιάσει την παίρνει στην πλάτη και την βάζει εκεί που κάθεται.

-Δεν πρέπει να δημιουργούν μονοπώλια, ή "δεσπόζουσα θέση στην αγορά" όπως πιο σωστά λέγεται (η διαφορά για όσους δεν γνωρίζουν, είναι το μονοπώλιο δημιουργείται θεσμικά, ενω το άλλο δημιουργείται απο την ίδια την Αγορά).

Εφόσον υπάρχει η επιλογή, δεν υπάρχει και πρόβλημα. Αν πχ ο παραχωρησιούχος μέσα στο ελληνικό φτιάξει μια καφετέρια που χρεώνει τον καφέ 5 ευρώ, δεν θα πιω εκεί τον καφέ μου, θα πάω άλλου. Αυτός θα χάσει. Αν κάνει ενα ξενοδοχείο 5 αστέρων με 300€ και πάλι δεν μας ενδιαφέρει. Έχει και δίπλα στη Γλυφάδα με 40€ τη βραδιά (τριών αστέρων)

Οταν λειτουργείς με γνώμονα μόνο το κέρδος, τοτε σίγουρα τα fast track και οι υπόλοιπες αρλούμπες είναι δικαιολογίες ενός δήθεν "εθνικού συμφέροντος" που εξυπηρετεί μόνο ιδιωτικά συμφέροντα εις βάρος των υπόλοιπων πολιτών που οδηγούν σε μια λιγότερο δημοκρατική κοινωνία και ένα χαμηλότερο επίπεδο ζωής.

Δεν καταλαβαίνω την τελευταία μόδα της κλειστής παραλίας που πληρώνεις 10 ευρώ για να μπεις. Δεν διαφωνώ με το φτιάξει μπαρ και εστιατόρια ο ιδιώτης πίσω απο την παραλία, αλλα κάποιος που θέλει απλά να πάει στην παραλία γιατί να πληρώσει 10€ (το άτομο); Απο που προβλέπεται η ιδιωτικοποίηση του θαλασσινού νερού; Αν θέλει, θα πάρει και σάντουιτς-κάφε-ξαπλώστρα, αλλα γιατί πληρώνει μόνο την πρόσβαση στην παραλία; Εξηγήστε το μου αυτό.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”