STOP και προτεραιότητες

Ο χώρος των υποψηφίων και των νέων οδηγών...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:... Όταν "μπαίνεις" στην Ψυχάρη, ξέρεις οτι είναι δρόμος προτεραιότητας...
Ο δικηγόρος του διαβόλου speaking :twisted: . Εσείς οι δύο το ξέρετε όπως ξέρω τις προτεραιότητες στην περιοχή μου εγώ όμως ο επισκέπτης πως το ξέρω?


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από erling »

Δηλαδή μου λες πως από την στιγμή που δεν έχεις εσύ στοπ (είσαι στην Ψυχάρη δηλαδή) αυτόματα έχουν οι άλλοι μέχρι να βρεις την Καραγάτση? Και μετά την Καραγάτση πάλι το ίδιο?
Φίλε μου, στην Ελλάδα δεν μπορείς να πιστεύεις κάτι τέτοιο.
Δεν μπορείς σε ένα κράτος ανομίας και διαφθοράς να πιστεύεις πως μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Δηλαδή μου λες πως από την στιγμή που δεν έχεις εσύ στοπ (είσαι στην Ψυχάρη δηλαδή) αυτόματα έχουν οι άλλοι
Συμφωνώ, και τα ταυτόχρονα διαφωνώ με τον ultimo. Πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν και την πιθανότητα να μην υπάρχει σήμανση, αρα να ισχύει η εκ δεξιών προτεραιότητα. Συνεπώς, ο ΜacPap έχει δίκιο που σταματάει και κοιτάει πάντα.
Αινείας
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από thanos »

μια ακομη απόδειξη οτι σε αρκετές περιπτώσεις η σήμανση στους ελληνικούς δρόμους είναι ο,τι νάναι!!!
θυμηθηκα και μια παλιά κουβέντα που είχαμε κάποτε για τα ΣΤΟΠ στις διασταυρώσεις.
Στην γειτονιά μου κατεβαινω ενα δρόμο 1 χιλιομετέτρου που ειναι μονόδρομος.
Ολοι οι δρόμοι, καμιά 10αριά στη σειρά που τέμνονται με τον μονόδρομο έχουν το ΣΤΟΠ, είτε από δεξιά είτε από αριστερά.
Στον δικό μου δρόμο ομως δεν υπάρχει ο ρόμβος που υποδηλώνει την προτεραιότητά μου.
Υπάρχει μόνο το σήμα Π23 που υποδηλώνει οτι κινούμαι σε μονόδρομο, χωρίς ομως ο οδηγός να έχει σαφή εικόνα το αν έχει προτεραιότητα ή οχι.

Συμφωνα με την οδηγική λογική που επικρατεί στην κεντρική ευρώπη, οταν έρχεται οχημα απο δεξιά θα πρέπει να σταματάω και να του παραχωρώ την προτεραιότητα. Ελα ντε ομως που αυτός έχει ΣΤΟΠ! :?:
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Κι όμως. άτυπα ισύχει αυτό που λέω εγώ. Και δεν φταίω εγώ για το "άτυπα" αλλα ο ΚΟΚ και η σήμανση.

Προσωπικά εγώ ρόμβο δεν έχω δει ποτέ μου. τον έχω δει μόνο σε βιβλία. νόμιζα πως είναι σαν εκείνα τα σήματα που δεν υπάρχουν πουθενά, όπως απαγορεύονται ζωήλατες άμαξες κτλ.

Αντιθέτως δεν έχω συναντήσει δρόμο που να έχει προτεραιότητα σε 1-2-3 διασταυρώσεις. και στην τέταρτη να μην έχει. μόνο αν έχει στο δικό σου δρόμο στοπ ή φανάρι ακυρώνεται η προτεραιότητά σου.

Σίγουρα αυτό θα έχει διαφορές απο πόλη σε πόλη. Στο βόλο πάντως ισχύει. Σε ποιές πόλεις υπάρχουν κατα κόρον ρόμβοι?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από angello »

Ένα είναι σίγουρο ότι δεν έχει σημασία τι ξέρεις αλλά τι υπάρχει τη συγκεκριμένη στιγμή , δηλαδή για παράδειγμα , αν εσύ κάθε μέρα περνάς ένα δρόμο ,ένα στενάκι σαν αυτό στο χάρτη που μας έδειξες , ξέρεις ότι τα άλλα κάθετα στενάκια έχουν STOP . Αφού είσαι σίγουρος , βάση των δεδομένων <<που εσύ ξέρεις» ,προχωράς λίγο ποιο γρήγορα και ξαφνικά τρακάρεις με κάποιο άλλο όχημα που έρχεται από δεξιά σου ,διαπιστώνεις στη συνεχεία ότι η πινακίδα STOP που υπήρχε εκεί χθες δεν υπάρχει σήμερα εξαιτίας κάποιου ατυχήματος που συνέβη το προηγούμενο βράδυ . Τότε εσύ είσαι αυτός που παραβίασε την εκ δεξιών προτεραιότητα και ο υπαίτιος του ατυχήματος .
Καλό θα ήταν να είμαστε προσεκτικοί στο δρόμο είτε έχουμε προτεραιότητα είτε δεν έχουμε . Η οδήγηση δεν είναι κάτι απλό , απαιτεί την απόλυτη συγκέντρωση μας , εξετάζοντας πάντα όχι τις συνέπιες και το αποτέλεσμα ενός τροχαίου ατυχήματος αλλά την πρόληψη πως μπορούμε να αποτρέψουμε να γίνει τροχαίο ατύχημα .
Υ.Γ. Αν πάλι το όχημα που σε τράκαρε από δεξιά είχε STOP και το παραβίασε γιατί ο οδηγός του ήταν υπό επήρεια αλκοόλ η ναρκωτικών ουσιών ή γέρος που δεν πήρε το χάπι του ή ή η ή .Ιδικά στις δύο πρώτες περιπτώσεις είναι μεγάλο μπλέξιμο γιατί αν είναι ασφαλισμένος ( που πρέπει) η ασφάλειά του δεν καλύπτει με τίποτα και θα αποζημιωθείς από το ταμείο επικουρικού κεφαλαίου , δηλαδή φέξε μου . Τότε είναι που θα πεις πως έμπλεξα εγώ έτσι.
thanos έγραψε:Συμφωνα με την οδηγική λογική που επικρατεί στην κεντρική ευρώπη, οταν έρχεται οχημα απο δεξιά θα πρέπει να σταματάω και να του παραχωρώ την προτεραιότητα. Ελα ντε ομως που αυτός έχει ΣΤΟΠ! :?:
Για να έχει ΣΤΟΡ υπάρχει και λόγος , πού δεν μπορείς να ξέρεις ή να φανταστείς
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από MacPap »

angello έγραψε:Ένα είναι σίγουρο ότι δεν έχει σημασία τι ξέρεις αλλά τι υπάρχει τη συγκεκριμένη στιγμή....από το ταμείο επικουρικού κεφαλαίου , δηλαδή φέξε μου...
Γιαυτό επιμένω πως πρέπει να προσεχουμε σαν να μήν υπήρχε STOP ή ανεστραμένο τρίγωνο.
UltiMo_ έγραψε:...Και δεν φταίω εγώ για το "άτυπα" αλλα ο ΚΟΚ και η σήμανση...
Μην μπερδεύουμε τον ΚΟΚ με την σήμανση το ένα είναι "Ο κώδικας επικοινωνίας των οδηγών" και το άλλο ειναι το συνολο των πινακίδων και σημάσνσεων στους δρόμους που τις περισσότερες φορές εχουν τοποθετηθεί απο άσχετους εστώ και άν καποιοι εχουν σκευθεί γιαυτό.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Κι όμως. άτυπα ισύχει αυτό που λέω εγώ. Και δεν φταίω εγώ για το "άτυπα" αλλα ο ΚΟΚ και η σήμανση.
Μωρε δίκιο έχεις για τη σήμανση, αλλα το "άτυπα" μπορεί να σε οδηγήσει σε ατύχημα και συνεπώς μπελάδες.
UltiMo_ έγραψε:Προσωπικά εγώ ρόμβο δεν έχω δει ποτέ μου. τον έχω δει μόνο σε βιβλία. νόμιζα πως είναι σαν εκείνα τα σήματα που δεν υπάρχουν πουθενά, όπως απαγορεύονται ζωήλατες άμαξες κτλ.
Να σου και και κάτι άλλο... επειδή έχω πολλούς φίλους απο μικρή πόλη, εσείς που ζείτε σε αυτές και κινείστε συνεχώς στους ίδιους δρόμους μπορείτε να κάνετε αυτο που λες, αλλα εμείς εδω στην Αθήνα που γυρνάμε στους διάφορους δήμους, είναι σαν κάθε φόρα να κινούμαστε σε διαφορετική πόλη. Και κάθε φορά θα πρέπει να είμαστε διπλά και τριπλά προσεκτικοί ώστε να ανακαλύψουμε τη λάθος σήμανση.
UltiMo_ έγραψε:Αντιθέτως δεν έχω συναντήσει δρόμο που να έχει προτεραιότητα σε 1-2-3 διασταυρώσεις. και στην τέταρτη να μην έχει. μόνο αν έχει στο δικό σου δρόμο στοπ ή φανάρι ακυρώνεται η προτεραιότητά σου.Σίγουρα αυτό θα έχει διαφορές απο πόλη σε πόλη. Στο βόλο πάντως ισχύει. Σε ποιές πόλεις υπάρχουν κατα κόρον ρόμβοι?
Υπάρχει στην Αθήνα, αλλα όχι παντού. Γι' αυτό και έχουμε εθιστεί να μην προσέχουμε αυτήν την συγκεκριμένη ταμπέλα ακόμα και αν τη δούμε.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέοι & υποψήφιοι οδηγοί...”