Θήβα: Οδηγός χωρίς δίπλωμα παρέσυρε και εγκατέλειψε αστυνομι

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4895
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Θήβα: Οδηγός χωρίς δίπλωμα παρέσυρε και εγκατέλειψε αστυ

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἡ καταγωγὴ δὲν μετράει τόσο ὄσο τὸ γεγονὸς ὄτι κάποιοι μπαίνουν στὴν χώρα παρανόμως, μπαίνουν ὅπότε θέλουν, βγαίνουν ὅποτε θέλουν καὶ κάνουν ὄτι θέλουν. Αὐτὸς συνελήφθη, κάποιοι ἄλλοι παραμένουν ἀσύλληπτοι.

Περιττὸ νὰ ἀναφέρω ὄτι ὀ τραυματίας δὲν σκοτίζεται τόσο γιὰ τῆν καταγωγὴ τοῦ δράστη ὄσο γιὰ τὸ ὄτι ἔπαθε ὄτι ἔπαθε.


Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Θήβα: Οδηγός χωρίς δίπλωμα παρέσυρε και εγκατέλειψε αστυ

Δημοσίευση από Tassos »

Είναι αυτονόητο ότι όταν εμπλέκεται ένας αλλοδαπός σε ένα συμβάν πάντα θίγεται το θέμα της εθνικότητας του. Αυτό νομίζω ότι έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Εδώ έχουμε τρία θέματα:

Είναι αλλοδαπός
Εκανε το δυστύχημα με εγκατάλειψη (έχει συμβεί ξανά στο παρελθόν)
Είχε κλεμμένες πινακίδες (αυτό δεν το είχα ξανακούσει παρά μόνο σε περιπτώσεις τρομοκρατικών οργανώσεων).

Αρα η κουβέντα θα πρεπε να κοπεί στα δυο. Μια για το πρώτο και κατά πόσο οι αλλοδαποί που έχουμε στην Ελλάδα σέβονται τους νόμους (περισσότερο από τους Έλληνες - περισσότερο από ότι στην πατρίδα τους).

Και μια για το "νομικό" κομμάτι:συμβάν με εγκατάλειψη και η κυκλοφορία με πλαστές πινακίδες.

Τάσος
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Θήβα: Οδηγός χωρίς δίπλωμα παρέσυρε και εγκατέλειψε αστυ

Δημοσίευση από sissy »

MacPap έγραψε:Εσύ συνεχίζεις να μεταθέτεις το βάρος της συζήτησης στην καταγωγή του. Επί του θέματος (δηλαδή το παράνομο της πράξεως του) έχεις να προσθέσεις κάτι?
Η επίθεση που δέχτηκα ήταν άδικη.
Ποιός ακριβώς από εσάς ανέφερε κάτι επί του θέματος (δηλαδή το παράνομο της πράξεώς του) και δεν έριξε το βάρος στην καταγωγή του?
enias έγραψε:
xrisa έγραψε:33χρονο Ρουμάνο
Θράσσος που μου θυμίζει κάτι απο Πάσσαρη. Σε εκείνη τη χώρα δεν είχε "εκπαιδευτεί" το μπουμπούκι μας;
Haridimos έγραψε:Ὁ Παυλόπουλος, τότε ποὺ ἤταν πολιτικὸς προϊστάμενος τῆς ΕΛ.ΑΣ. εἶχε εὐχαριστήσει ὄλους τοὺς λαθρομετανάστες οἰ ὁποῖοι ἐπέλεξαν τὴν Ἑλλάδα.
Νὰ εὐχαριστήσουμε τὸν ῥουμάνο ὀ ὁποῖος προτίμησε νὰ σακατέψει ἕλληνα καὶ ὄχι ἰταλὸ ἢ γερμανό.
MacPap έγραψε:Και εσύ πλήρωνε κλήσεις τέλη κυκλοφορίες τεκμήρια συνεργεία και διόδια.....
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Θήβα: Οδηγός χωρίς δίπλωμα παρέσυρε και εγκατέλειψε αστυ

Δημοσίευση από MacPap »

sissy έγραψε:Η επίθεση που δέχτηκα ήταν άδικη.
σε ποια επιθεση αναφερεσαι; Γιατι κανεις δεν σου επιτεθηκε. Αν τωρα θεωρεις επιθεση την διαφωνια σχετικα με το τρεχον θεμα.... δεν μπορω να βοηθησω.
Περαν αυτου δεν βλεπω κανεναν να λεει κατι παραπανω για τον δραστη αποτι θα ελεγε για τον οποιονδηποτε ασχετως προελευσης. Στις παραθεσεις που εχεις κανει με εξαίρεση την χωρα εκπαιδευσης του πασσαρη (αν κατι τετοιο αληθευει) θα μπορουσε να λεει τρικαλινος και να εχει τα ιδια σχολια.
μην κανεις λοιπον την τριχα τριχια και μη κυνηγας ανεμομυλους.


Φιλικα Κωστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Θήβα: Οδηγός χωρίς δίπλωμα παρέσυρε και εγκατέλειψε αστυ

Δημοσίευση από sissy »

Η επίθεση αφορούσε στην έμφαση που δόθηκε για την καταγωγή του. Νομίζω ότι οι παραθέσεις ήταν ξεκάθαρες.
Ο Παυλόπουλος σίγουρα δε θεωρεί τους Τρικαλινούς λαθρομετανάστες :lol:
Πάντως όποιος κι αν έκανε κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτος.
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Θήβα: Οδηγός χωρίς δίπλωμα παρέσυρε και εγκατέλειψε αστυ

Δημοσίευση από MacPap »

sissy έγραψε:Η επίθεση αφορούσε στην έμφαση που δόθηκε για την καταγωγή του.
Δεν καταλαβα γιατι θεωρεις πως δοθηκε και εμφαση πριν το δικο σου σχολιο και γιατι κατι τετοιο (αν συνεβει) αποτελει επίθεση στο προσωπο σου.
Οσον αφορα τον Παυλόπουλο ειμαι αναρμοδιος να απαντησω.
sissy έγραψε:Πάντως όποιος κι αν έκανε κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτος.
Φανταζομαι πως αναφερεσαι στο εν λογω συμβαν και συμφωνω.

εν πασει περιπτωσει εγω σταματαω εδω διοτι ειμαστε προ πολλου εκτος θεματος (off topic)

Φιλικα Κωστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Θήβα: Οδηγός χωρίς δίπλωμα παρέσυρε και εγκατέλειψε αστυ

Δημοσίευση από Tassos »

Να κάνω ένα γενικό σχόλιο για το θέμα κι αν θέλουν οι διαχειριστές ας κάνουν διάσπαση;

Μήπως στην Ελλάδα το ποσοστό εφαρμογής των νόμων είναι επιπέδου Μέσης Ανατολής - φτωχής ανατολικής μεσογείου - και όχι Ευρώπης γενικά. Νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει και απλά το συγκεκριμένο περιστατικό είναι ένα άλλο παράδειγμα.

Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Θήβα: Οδηγός χωρίς δίπλωμα παρέσυρε και εγκατέλειψε αστυ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Καλά ρε παιδιά, χωρίς δίπλωμα, και με άλλες πινακίδες, και προφανώς με άλλη διεύθυνση ιδιοκτήτη οχήματος, πως στο καλό τον βρήκαν?

Εμένα τρέμει το φιλοκάρδι μου όταν βλέπω τους δικούς μας, τους ντόπιους τους ρουμάνους. που μένουν στα τσαντίρια.
χωρίς σπίτι χωρίς διεύθυνση χωρίς ταυτότητα χωρίς δίπλωμα, χωρίς οποιοδήποτε χαρτι και κυρίως χωρίς οικονομικο οφελος στη χώρα που τους φιλοξενεί!
δεν εχουν τοπο, ούτε ελπιδα δεν θα τους κλαψει καμια πατριδα!
αντε να τρακάρεις μ'αυτους............ ΚΑΗΚΕΣ!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”