Παρ'ολίγον ατύχημα

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Παρ'ολίγον ατύχημα

Δημοσίευση από rasPUTIN »


http://www.youtube.com/watch?v=ILIknyPqcLk
Close Call



Κατὰ τ'ἄλλα ὁ Ἰαβέρης δὲν ξέρει τι λέει. Περαστικά μας.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Παρ'ολίγον ατύχημα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ξέρεις πού έχει άδικο ο Ιαβέρης; Στο ότι αυτό που δείχνεις είναι δυνατόν να το προλάβεις και να το σώσεις. Ασχολούμαστε με αυτό, που δεν το αποφεύγει ΚΑΝΕΙΣ και δεν ασχολούμαστε με αυτά που μπορούμε να αποφύγουμε. Ούτε υπολογιστής στο αμάξι δεν καταφέρνει να το σώσει αυτό, εκτός κι αν οδηγάς superbike, άρα έχεις χώρο ελιγμού, και πηγαίνεις με 20. Τον αργό στην αριστερή λωρίδα, όμως, ή τον άλλο που πηγαίνει με ελιγμούς την ώρα που έχει κίνηση ή αυτόν που έχει αναμμένα τα μεγάλα γιατί βαριέται να αγοράζει μεσαία λάμπα που κάηκε ή αυτόν που παρκάρει σε κεντρικό δρόμο πάνω στην στροφή και σε οδηγεί να βγεις και να τρακάρεις κτλ κτλ, δεν τους κοιτάμε καθόλου. Δεν μπορεί να κοιτάς αυτό το γεγονός, που είναι τραγικό γιατί είναι παιδάκι, αλλά είναι το 1/1.000.000 και να αφήνεις τα 999.999 χωρίς έλεγχο. Εκεί σε θέλω και θα δεις πώς αμέσως θα αλλάξει η κατάσταση. Πόσες κλήσεις έχεις ακούσει ή δει για προβληματικά φώτα; Πόσες φορές έχεις δει να γράφουν κάποιον για κίνηση αργά κι αριστερά; Εγώ βλέπω συχνά το μπλόκο στην κάθοδο της Λ. Σχιστού δεξιά, αλλά ΠΟΤΕ δεν τους έχω δει να γράφουν τα φορτηγά που, αντί να βρίσκονται δεξιά, βρίσκονται στην μεσαία και στην αριστερή. ΠΟΤΕ δεν τους είδα να γράφουν αυτούς που πιάνουν την δεξιά λωρίδα και τελευταία στιγμή κάνουν αριστερά για να συνεχίσουν για Ε.Ο. κλείνοντας εμάς που θέλαμε να πάμε δεξιά προς Αθήνα. Πόσες κλήσεις (αν και τελευταία όλο και κάτι γίνεται) έχεις δει για αυτούς που προσπερνάνε από την ΛΕΑ; Πόσες κλήσεις για αυτούς που πετάνε πράγματα στον δρόμο; Πριν από χρόνια ένας μπροστά είχε εξάτμιση που σερνόταν στον δρόμο, σερνόταν κυριολεκτικά. Δίπλα είναι περιπολικό και τους λέω ή σταματήστε τον ή δώστε σήμα να στον σταματήσουν. Δεν μπορεί να κρέμεται το καζανάκι στον δρόμο, να βγάζει σπίθες και να κοντεύει να φύγει και να κόψει κανέναν στη μέση. Ξέρεις τι έγινε; Με έγραψαν κανονικά. Εδώ σε θέλω, λοιπόν, να ενεργήσεις, εκεί που μπορείς να αλλάξεις κάτι άμεσα. Τώρα, είτε πας με 10 είτε με 50, το παιδάκι που πετάγεται και έρχεται προς εσένα τρέχοντας δεν το γλιτώνεις με τίποτε. Το έχω δει μπροστά στα μάτια μου. Κοριτσάκι στην γειτονιά μου πετάγεται μπροστά σε ΙΧ που κατέβαινε εξαιρετικά αργά, αφού μας είχε δει να παίζουμε. Ο οδηγός αντέδρασε σωστά, φρέναρε, αλλά το παιδάκι ήταν 15kg και το αυτοκίνητο ήταν 1500kg, οπότε πετάχτηκε στο αέρα. Ευτυχώς δεν έπαθε απολύτως τίποτε, αλλά αυτό δεν σωζόταν με τίποτε. Θες να σου πω και άλλο; Συμμαθήτριά μου, έναν χρόνο μικρότερη, αδελφή συμμαθητή μου. Περνάει τον δρόμο για να πάει στο απέναντι μαγαζί που καθόταν η παρέα της. Το αυτοκίνητο που ερχόταν στον κεντρικό δρόμο της περιοχής (όλα τα κάθετα στενά έχουν STOP) φρέναρε και ίσα-ίσα την ακούμπησε στο πόδι. Ξέρεις γιατί γλίτωσε; όχι γιατί ο οδηγός πήγαινε αργά, αλλά γιατί έτυχε να διασχίζει τον δρόμο α) τρέχοντας και β) διαγώνια, οπότε η απόστασή της από το ΙΧ αυξανόταν και έτσι κέρδισε λίγα εκατοστά που της έσωσαν την ζωή. Δεν θα κατηγορήσω τους οδηγούς για αυτά τα περιστατικά. θα τους κατηγορούσα αν περνούσαν με 50-60-70, αλλά αν πηγαίνεις με 30 και γίνει κάτι τέτοιο δεν φταις καθόλου. Αντιθέτως, αν πηγαίνεις από την ΛΕΑ*, κάτι που μπορείς να αποφύγεις 100%, είσαι ένοχος και ενοχλείς.

Ευχαριστώ.

* Μπορεί την ΛΕΑ να την χρειάζεται κάποιος για σοβαρό λόγο. Όχι μόνο όχημα έκτακτης ανάγκης, αλλά και ένα ΙΧ που χάλασαν τα φρένα και πάει σιγά σιγά για να σταματήσει ή ετοιμάζεται να το ρίξει στην μπαριέρα για να κόψει. Μπορεί το ΙΧ να έχει σπασμένο συμπλέκτη (μου έχει τύχει να σπάσει το συρματόσχοινο και να μείνω με 2α) και να προσπαθεί να φτάσει στο επόμενο parking που θα σταματήσει ασφαλώς. Μπορεί ο οδηγός να έχει ασθενή που ζαλίζεται και δεν μπορεί να κινηθεί κανονικά, μπορεί να βλέπει την θερμοκρασία ανεβασμένη, μπορεί αν του άναψε το ταμπλώ σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο και να προσπαθεί να σταματήσει (έχει τύχει στους γονείς και νόμιζαν ότι θα πάρει φωτιά το αμάξι, αφού μύριζε και περίεργα**: πετάχτηκαν έξω, πήραν αγκαλιά την αδελφή μου που ήταν βρέφος και εμένα με άφησαν μέσα να καώ και με πήραν, όταν πλέον βεβαιώθηκαν ότι οι ίδιοι είναι σώοι και ότι δεν κινδυνεύουν άμεσα). Πολλές οι πιθανότητες και εκεί μπορείς να το αποφύγεις και να βοηθήσεις.

** Έκτοτε το αμάξι και μέχρι να το αποσύρουμε δεν έβγαλε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ηλεκτρική βλάβη και είχε τις ίδιες λάμπες για 30 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρ'ολίγον ατύχημα

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 έγραψε:Ξέρεις πού έχει άδικο ο Ιαβέρης; Στο ότι αυτό που δείχνεις είναι δυνατόν να το προλάβεις και να το σώσεις. .... Τώρα, είτε πας με 10 είτε με 50, το παιδάκι που πετάγεται και έρχεται προς εσένα τρέχοντας δεν το γλιτώνεις με τίποτε. Το έχω δει μπροστά στα μάτια μου. ...
Μα το έσωσε ΕΠΕΙΔΗ πήγαινε σαν κότα !!!!!
Δεν χρειάζεται θεωρία.... και εδώ θεωρία? ΔΕΝ σώνεσαι με τίποτε φίλε....
Ξαναδές το Video μέχρι να το εμπεδώσεις.
"το παιδάκι σώνεται γιατί ο τύπος πήγαινε σαν κότα".
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Παρ'ολίγον ατύχημα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Ξέρεις πού έχει άδικο ο Ιαβέρης; Στο ότι αυτό που δείχνεις είναι δυνατόν να το προλάβεις και να το σώσεις. .... Τώρα, είτε πας με 10 είτε με 50, το παιδάκι που πετάγεται και έρχεται προς εσένα τρέχοντας δεν το γλιτώνεις με τίποτε. Το έχω δει μπροστά στα μάτια μου. ...
Μα το έσωσε ΕΠΕΙΔΗ πήγαινε σαν κότα !!!!!
Δεν χρειάζεται θεωρία.... και εδώ θεωρία? ΔΕΝ σώνεσαι με τίποτε φίλε....
Ξαναδές το Video μέχρι να το εμπεδώσεις.
"το παιδάκι σώνεται γιατί ο τύπος πήγαινε σαν κότα".
Το έσωσε γιατί ήταν τυχεροί και οι δύο. Κάνε το ίδιο σενάριο 100 φορές με οδηγούς από παππού μέχρι οδηγό F1. Πόσοι θα το σώσουν πιστεύεις με την ίδια ταχύτητα και το ίδιο αυτοκίνητο; Το 20% θα φαντάζει ονειρικό σενάριο. Γι' αυτό το θεωρώ καθαρά θέμα τύχης. Θα σου γράψω 6 ρεαλιστικά σενάρια που μου έχουν τύχει:

1.Στο διπλανό στενό πηγαίνω με 20. Ανοίγει την πόρτα του αμαξιού και πετάγεται έξω απίστευτα γρήγορα. Το έσωσα γιατί έπιασα με την άκρη του ματιού αλλαγή φωτεινότητας στον καθρέφτη του. Πλακώνω το φρένο και σταματάω 20cm πριν τον πατήσω. Αν δεν είχα δει την κίνηση αυτή (αν το κάνω 100 φορές τις 99 δεν θα το δω) θα τον είχα πάρει μαζί με την πόρτα κάτω από το αμάξι και θα πήγαινα με 20.

2. Παρκάρω σε ελαφριά καμπύλη δρόμου, τουλάχιστον 50m μετά την ελαφριά στροφή. Κοιτάω καθρέφτη, δεν έρχεται τίποτε, πάω να ανοίξω την πόρτα (1η σκάλα είχα προλάβει) και έρχεται μια τύπισσα με φόρα (πρέπει να πήγαινε με 70-80) και περνάει ξυστά από την πόρτα. Πέρασε τόσο ξυστά που, είτε ανοιχτή ήταν η πόρτα, είτε κλειστή ξυστά θα περνούσε (απλά από τον καθρέφτη με κλειστή πόρτα). Πέρασε ξυστά γιατί ήθελε να πάει με 80 και για να πάει με τόσα έπρεπε να κρατήσει γραμμές.

3. Πηγαίνω Έβρο και στις στροφές της Εγνατίας κάπου μετά την Καβάλα βλέπω τον δεξιά να φρενάρει (όριο 70) κάτω από τα 50, ενώ εγώ έρχομαι με 100++. Λέω τι κάνει ο βλάκας, δεν χρειάζεται να κόψει τόσο εδώ, ευθεία έχει μπροστά του. Τι είχε κάνει ο βλάκας; Είδε έναν σκύλο στην άκρη του δρόμου και φρέναρε για να περάσει ο σκύλος απέναντι. Βλέπει ο σκύλος ότι ο άλλος κόβει και περνάει τον δρόμο, ενώ έρχομαι με 100++ στην αριστερή. Ο σκύλος κοκάλωσε πέρασε ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα (πίσω από εμένα), ενώ έκανα όσο πιο αριστερά γινόταν για να του δώσω χώρο. Αν ερχόμουν με το όριο θα περνούσε κανονικά και θα είχα καταστρέψει το αμάξι.

4. Επιστρέφω από γάμο στα Τρίκαλα. Έφυγα νωρίς χωρίς να κάτσω στο τραπέζι γιατί δεν ήθελα να με προλάβει η νύχτα στην Εγνατία και τις αρκούδες που διασχίζουν τον δρόμο. Φτάνω κοντά στο χωριό μου, κάπου 10-15km. Περνάω ένα Golf που οδηγεί μια κυρία και βγαίνω σε άδειο δρόμο. Πηγαίνω με 80 σε όριο 90 γιατί η κυρία πήγαινε αργά και είχα κόψει κι εγώ. Σε μια στροφή μου ανάβει ένας τα μεγάλα. Νομίζω ότι τον ενοχλώ και ψάχνω να δω γιατί. Τα σβήνει και τα ανάβει ξανά. Τότε καταλαβαίνω ότι ο βλάκας ήθελε να κάνει σινιάλο και δεν ήξερε πως, οπότε κάτι υπάρχει στον δρόμο (με τα μεγάλα που άναψε μου χάλασε και την νυχτερινή όραση). Αφήνω γκάζι, βάζω πόδι στο φρένο και αρχίζω να τσιμπάω. Ξαφνικά, στα 25m, όσο δείχνουν τα μεσαία, και όταν ίσιωσαν τα φώτα, βλέπω μια κατσίκα να έρχεται κατά πάνω μου. Καβαλάω το φρένο, τα Potenza έπιασαν σαν άγκυρες, ρίχνω την ταχύτητα στα 30-40, ισιώνω και το αμάξι, ώστε αν περάσει μέσα να μπει ανάμεσα σε εμένα και τον συνοδηγό και την χτυπάω. Η κατσίκα έμεινε στον τόπο φυσικά κι εγώ έκανα 1000€ ζημιά στο αμάξι. Τι θα είχε γίνει αν; Αν ήταν μπροστά η κυρία θα την είχε πετύχει αυτή και θα είχα πέσει κι εγώ πάνω της που περίμενα την ευθεία να περάσω. Αν πήγαινα πιο γρήγορα θα είχε γίνει πραγματικό μακελειό για εμάς και το αμάξι θα ήταν ερείπιο. Αν ο άλλος οδηγός είχε κάνει σήμα κανονικά και είχε ρίξει και μια κόρνα 99% θα είχα φρενάρει και δεν θα είχε συμβεί τίποτε. Θα έκανα ελιγμό και θα γλίτωνα.

5. Πηγαίνω από Κιλκίς προς Θεσσαλονίκη. Είμαι σε κάθετο άξονα με την Εγνατία. Όριο 110, δύο λωρίδες, ΛΕΑ, μπαριέρες στην μέση. Βγαίνω στον δρόμο και επιταχύνω. Ευτυχώς, πριν φτάσω στο όριο, βλέπω μπροστά μου να περνάει κάτι μεγάλο και μαύρο (λύκος ή σκύλος). Η ταχύτητα του ζώου ήταν τέτοια που δεν το έπιασα με τα φώτα του συνοδηγού, αλλά όταν πέρναγε μπροστά από τα φώτα του οδηγού. Κάνοντας λίγο δεξιά πέρασα με άνεση. Από πίσω, όμως, ερχόταν ένας με Mercedes και επιτάχυνε πολύ πιο γρήγορα για να προσπεράσει. Όντας τυχερός το βλέπει με το φανάρι του συνοδηγού. Καβαλάει το φρένο, βλέπω από τον καθρέφτη την Mercedes εκεί που με πλησίαζε να μένει ξαφνικά εξαιρετικά πίσω, παίζει και λίγο αριστερά-δεξιά από το φρενάρισμα. Συμπέρασμα: αν πήγαινα λίγο πιο γρήγορα θα είχα τρακάρει, το ίδιο και η Mercedes. Ή, αν πήγαινα πιο γρήγορα θα είχα δει το ζώο με το φως του συνοδηγού και θα είχα φρενάρει και θα γλίτωνα. Ή αν πήγαινα πιο γρήγορα θα είχα περάσει πριν φτάσει το ζώο μπροστά μου.

6. Πηγαίνω στο χωριό μου στα Γιάννενα. Μέσα σε 10km διαδρομή πέρασαν κάθετα μπροστά μου από λαγοί μέχρι αγριογούρουνα. Αν πάρεις από κάτω το αγριογούρουνο τελείωσες. Και μετά θα βγεις και θα λες: έτρεχε, ακατάλληλη ταχύτητα για τις συνθήκες κτλ. Με πόσα θες να πας; με 30 πήγαινα, κλειστή στροφή ήταν. Πού να φανταστείς ότι μπροστά σου, στα 2m, θα βγει αγριογούρουνο; Για να το αποφεύγεις πρέπει να πηγαίνεις με 10, με κόρνες για να φοβούνται και ανοιχτά φώτα σαν τα παλιά νυχτερινά ραλλύ στην Κορσική ή όπου αλλού γίνονταν.

Με δύο λόγια: πολλά από αυτά που σου έγραψα είναι καθαρά θέμα τύχης που σώθηκα εγώ ή κάποιοι άλλοι. Δεν ασχολούμαι με τέτοιες περιπτώσεις γιατί, αν σου συμβούν πρέπει να είσαι τυχερός. Εγώ θέλω να αποφύγω αυτό που ελέγχεται. Π.χ. το παπάκι, όταν περνάει δίπλα από παρκαρισμένα και χωρίς ορατότητα με 80 σε όριο 50, θα γλιτώσει μόνον από τύχη, καθώς δεν έχει πιθανότητες αποφυγής. Αυτό, όμως, μπορείς να το ελέγξεις. Τι να ελέγξεις, όταν η κατσίκα κινείται στο ρεύμα καθόδου της Ε.Ο. ανεβαίνοντας προς τα πάνω σερνάμενη και κουνάμενη στο μέσον της λωρίδας; Ή όταν ο λύκος αποφασίζει να διασχίσει κάθετα τον δρόμο;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρ'ολίγον ατύχημα

Δημοσίευση από MacPap »

1.Στο διπλανό στενό πηγαίνω με 20. Ανοίγει την πόρτα του αμαξιού ...
ΑΝ πήγαινες με 22 θα κλαίγατε...

2. Παρκάρω σε ελαφριά καμπύλη δρόμου, τουλάχιστον 50m...
ΑΝ πήγαινε με 30 δεν θα το συζητάγαμε...

3. Πηγαίνω Έβρο και στις στροφές της Εγνατίας κάπου...
Καμια σχέση με το videάκι...

4. Επιστρέφω από γάμο στα Τρίκαλα...
ΑΝ και θυμίζει λίγο "μπαμπα αρκούδα.." και rolling endo σε στροφή, δεν έχει σχέση με το videάκι...

5. Πηγαίνω από Κιλκίς προς Θεσσαλονίκη.
Επίσης δεν έχει σχέση με το videάκι...

6. Πηγαίνω στο χωριό μου στα Γιάννενα.
Ασχετο με το videάκι...

Φιλε όσο και να θες να αποδείξεις με τα γραφόμενά σου πως η αποφυγή του ατυχήματος οφείλεται στην τύχη το video θα σου αποδεικνύει πως αν πήγαινε με 5 παραπάνω θα το είχε πάρει.
Τώρα όλα τα άλλα είναι ως συνήθως ο φίλος μας ο pippinos1976 που πρέπει να αποδεικνύει πως όλα φταίνε εκτός από την ταχύτητα.... :-)

Αλήθεια φίλε είναι φορές που μου θυμίζεις όλους αυτούς που λένε πως η ζώνη δεν είναι απαραίτητη και αραδιάζουν χιλιάδες δικαιολογίες....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρ'ολίγον ατύχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

εμενα το βίντεο δεν με πείθει. οχι οτι το αποδίδω στην τύχη, αλλα οτι ο οδηγός δεν είναι το υπόδειγμα οδηγού που με την συνετή του οδήγηση απέτρεψε το δυστύχημα. αλλα είναι μια σειρά απο άλλα δεδομένα που οδήγησαν εκει.
πρώτον ο τύπος μόλις ξεπάρκαρε και είναι λογικό να έχει μικρή ταχύτητα.
δεύτερον είναι γείτονας και το πιθανότερο ειναι να ξέρει οτι στη γειτονιά παίζουν παιδάκια.
τρίτον είναι βαρύ όχημα, φορτηγάκι, με σκάλα απο πάνω, κτλ. και δεν ειναι το όχημα που θα περίμενες να επιταχύνει μεσα σε 10 μέτρα.
αν το περιστατικό είχε γίνει 2 στενά πιο κάτω, σε ξένη γειτονιά και αφου είχε κουμπώσει την τρίτη, δεν θα είχε την ίδια ταχύτητα το όχημα. τέλος δεν ξερω αν φαίνεται η φούσκα που κυνηγάει το παιδάκι πιο καθαρά στην πραγματικότητα. στο βίντεο πάντως δεν φαίνεται τόσο καλά. δεν αποδεικνύει το βίντεο οτι η χαμηλή ταχύτητα σώζει ζωές.
πόσο μάλλον και αν βάλουμε κι άλλες παραμέτρους. ελαστικά, abs, ετοιμότητα οδηγού (εγω πχ σε εκεινο το σημείο θα φόραγα τη ζώνη μου. άλλος θα άνοιγε το ράδιο και άλλος θα έβαζε κραγιόν)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παρ'ολίγον ατύχημα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁ κανόνας εἶναι ὅτι ὄσο συντηρητικότερα ὁδηγεῖς τόσο μειώνονται οἰ πιθανότητες ἀτυχήματος.

Ἀπὸ 'κεῖ καὶ πέρα, ἀν πηγαίνω στὰ στενάκια μὲ 30χ.α.ω. ἀλλὰ χαζεύω ἢ κοιμάμαι στὶ τιμόνι ἠ χαμηλὴ ταχύτητα δὲν θὰ ἀποτρέψει τὸ μοιραῖο.

Ὑπάρχουν καταστάσεις ὅπου τὸ πράμα δὲν σώζεται. Ἔστω ὅτι κινοῦμαι στὸ στενάκι μὲ 20χ.α.ω. καὶ τὴν στιγμὴ ποῦ ἠ μούρη τοῦ ὀχήματός μου εὐθυγραμμίζεται μὲ τὴν μούρη τοῦ σταθμευμένου ὀχήματος κάποιο παιδάκι πετιέται μπροστά μου. Πῶς σώζεται τὸ πράμα;

Ὁ κανόνας εἶναι ὅτι μὲ συντηρητικὴ ὁδήγησιν μειώνονται οἱ πιθανότητες ἀλλὰ δὲν ἐκμηδενίζονται.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρ'ολίγον ατύχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

να και κατι αντίστοιχο..

http://www.newsauto.gr/specials/video-t ... ini-viral/
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”