Επικές φράσεις που είπαν διάσημα πρόσωπα της ιστορίας λίγο πριν πεθάνουν

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Επικές φράσεις που είπαν διάσημα πρόσωπα της ιστορίας λίγο πριν πεθάνουν

Δημοσίευση από Johnny »

Επικές φράσεις που είπαν διάσημα πρόσωπα της ιστορίας λίγο πριν πεθάνουν.


Αξιομνημόνευτα λόγια...


Ποια ήταν άραγε τα τελευταία λόγια που είπαν λίγο πριν αφήσουν τα εγκόσμια διάσημα πρόσωπα; Γνώση, φιλοσοφία και ευφυΐα μέσα σε μερικά λόγια…

1. «Δεν θα με βρείτε ζωντανό την αυγή», ήταν τα τελευταία λόγια του Νοστράδαμου στον γραμματέα του πριν πεθάνει.

2. «Τα τελευταία λόγια είναι για τους ανόητους που δεν έχουν πει αρκετά» είπε ο Καρλ Μαρξ λίγο πριν πεθάνει τον Μάρτιο του 1883.

3. Οι τελευταίες λέξεις που αποδίδονται στον μαθηματικό Αρχιμήδη είναι «μην ενοχλείτε τους κύκλους μου» (δηλαδή στα αρχαία: «μή μου τοὺς κύκλους τάραττε»), αναφερόμενος στους κύκλους στο μαθηματικό του σχέδιο, το οποίο υποτίθεται ότι μελετούσε όταν τον διέκοψε ο ρωμαίος στρατιώτης που τον σκότωσε.

4. «Προσέβαλα τον Θεό και τους ανθρώπους, διότι τα έργα μου δεν κατέκτησαν την ποιότητα που έπρεπε να έχουν» ήταν τα τελευταία λόγια του Λεονάρντο ντα Βίντσι. 

5. «Η Γαλλία, ο στρατός, ο αρχηγός του στρατού, η Ιωσηφίνα» φαίνεται πως ήταν τα τελευταία λόγια του Μέγα Ναπολέοντα ο οποίος συλλάβισε μεταξύ άλλων και το όνομα της συζύγου του.

6. Ο Κάρολος Δαρβίνος, ο σπουδαίος επιστήμονας είπε στο κρεβάτι του θανάτου: «Δεν έχω τον παραμικρό φόβο να πεθάνω».
Πηγή:newsbeast.gr


Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”