Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Και μια τελευταία εξέλιξη, όχι τίποτε σοβαρό.

Πριν λίγο καιρό, με την αναβάθμιση της πλατφόρμας για τους 4Τροχούς, επικοινώνησα δύο φορές μαζί τους και σήμερα μια τρίτη φορά.

1. Τους ενημέρωσα ότι ο λογαριασμός μου, από λάθος τους, ήταν ενεργός. Τους είπα να με διαγράψουν, αφού ήμουν ήδη σε ban από παλιά. Θα τραβούσα πρώτα τα προσωπικά μου μηνύματα, αλλά δεν ήταν διαθέσιμα, οπότε η ενημέρωση έγινε και δημόσια στο forum (δημοσίευση που διαγράφηκε), αλλά και με μήνυμα στην διαχείριση και με mail.

2. Μετά από λίγο καιρό έγραψαν ότι οι χρήστες μπορούν να κάνουν αίτηση και να παραλάβουν τα προσωπικά τους μηνύματα, μιας και στο μέλλον δεν θα υπήρχαν καθόλου. Έκανα, λοιπόν, αίτηση στον διαχειριστή να μου αποστείλει τα προσωπικά μου μηνύματα στις 8 Σεπτεμβρίου 2019. Δεν πήρα καμία απάντηση.

3. Σήμερα το πρωί έκανα μια επίσκεψη στο forum. Δεν είχε τίποτε ενδιαφέρον να διαβάσω, οπότε άρχισα να ψάχνω για παλιές μου δημοσιεύσεις. Υπάρχουν αποσπασματικά κάποια πράγματα, αλλά αρκετά λείπουν, ενώ μέσω της αναζήτησης φαίνονται και κάποια μηνύματα που έχουν ανταλλάξει οι διαχειριστές μεταξύ τους και αφορούν στο άτομό μου. Μάλιστα, εμφανίζεται ο παλιός διαχειριστής, ο nass, ο οποίος μου είχε ζητήσει προσωπικά στοιχεία για να με αφήσει να γράφω, να μιλάει για εμένα με άλλους διαχειριστές. Αυτό ήταν εξαιρετικά ενοχλητικό, οπότε τους έστειλα την παρακάτω Αίτηση Εναντίωσης, όπως μου είπαν να κάνω από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα:
Λόγω της άρνησης της διαχείρισης να μου παραδώσει τα προσωπικά μου μηνύματα - αν και έχω στείλει σχετικό αίτημα από 8 Σεπτεμβρίου 2019 - παρά την σχετική δημόσια δήλωση ότι αυτά είναι διαθέσιμα στους ενδιαφερομένους, αναγκάζομαι - δυστυχώς - να προχωρήσω στην παρακάτω αίτηση εναντίωσης για να διαχωρίσω εντελώς την σχέση μου με το forum.

Αιτούμαι, λοιπόν, και απαιτώ την ολοκληρωτική κατάργηση του λογαριασμού μου από το forum σας, μαζί με όλες τις δημοσιεύσεις που έχουν προέλθει από αυτόν (όπως έχετε δημόσια δηλώσει αυτό είναι δυνατόν να γίνει). Εάν δεν συμμορφωθείτε εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος, θα απευθυνθώ στην Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (όπως μου υπέδειξαν οι ίδιοι), καθώς το πρόσωπό μου έχει από καιρό ταυτιστεί με την διαδικτυακή προσωπικότητά μου (nickname) μέσω προσωπικών γνωριμιών και συγγενικών προσώπων. Να τονίσω ότι υπάρχει προσωπικό μου μήνυμα προς τον παλαιό διαχειριστή nass στο οποίο περιέχονται τα προσωπικά μου στοιχεία (πλήρες ονοματεπώνυμο, εργασία, σπουδές) και απαιτώ και την διαγραφή αυτών των μηνυμάτων ή οποιουδήποτε άλλου περιέχει τα προσωπικά μου δεδομένα.

Απαιτώ, επίσης, την διαγραφή οποιουδήποτε σχολίου ή αναφοράς στο πρόσωπό μου γίνεται από τούδε και στο εξής, καθώς αυτά είναι η αιτία να επηρεαστεί η προσωπική και η οικογενειακή μου ζωή και να θιγεί η προσωπικότητά μου.

Με κάθε επιφύλαξη των νομίμων δικαιωμάτων μου.
Τα γράφω για να υπάρχει κάπου καταγεγραμμένη η ιστορία και οι κινήσεις οι οποίες έγιναν. Όπως είδατε, όταν λέμε ότι οι δρόμοι μας χωρίζουν, το εννοούμε και αποφάσισα να το κάνω οριστικά. Να μην υπάρχει τίποτε που να τους εξυπηρετεί. Με το petrolheads, βέβαια, δεν μπορώ να το κάνω. Αυτοί έχουν προβλέψει και δεν δέχονται διαγραφή δημοσιεύσεων.

Ευχαριστώ.


pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Άλλο ένα παράδειγμα, μιας και μου ήρθε σήμερα που είδα αυτό το βίντεο.

Έχω ανεβάσει ένα βίντεο στο YouTube στο οποίο περνάω μια σειρά από οχήματα στην Ε.Ο. Αθηνών - Πατρών, όταν ήταν ακόμη στην κατασκευή της. Το βίντεο είναι το ακόλουθο:



Το ανέβασα γιατί τους άρεσε να με κράζουν, οπότε έσπαγα πλάκα. Άλλωστε, στην περιγραφή τα λέω όλα:
Κινούμαι προς Πάτρα λίγο πριν το Αίγιο. Προσπερνάω παράνομα, αν και χωρίς ιδιαίτερη πίεση, μία ομάδα οχημάτων.
Αφιερωμένο στον Bayern7 (κρυφό συνδρομητή και θαυμαστή) που του αρέσουν αυτού του είδους τα βίντεο.
Ο εν λόγω "κύριος" στο forum των 4Τροχών γράφει:
Bayern7 έγραψε:Σε κάποια φάση περνάει σουβλάκι 4 αυτοκίνητα και 2 νταλίκες!
Το link:
https://forum.4troxoi.gr/comment/303548 ... nt-3035480

Ο ίδιος βέβαια, μέλος και του petrolheads.gr, όπως και οι υπόλοιποι, θεωρούν την ίδια τακτική φυσιολογική, όταν γίνεται από κάποιον άλλο:
panos2171 έγραψε:Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Ότι χειρότερο φυσικά να είσαι σε προσπέραση και να βγει κι άλλος χωρίς να έχει ελέγξει τι γίνεται πίσω. Με τις αποστάσεις επίσης υπάρχει πρόβλημα. Θυμάμαι κι εγώ ένα προσπέρασμα που είχα κάνει σε 5 αν θυμάμαι καλά ΙΧ, δύο νταλίκες που πήγαιναν κομβόι και το συνοδευτικό τους το οποίο βέβαια είχε τις σωστές αποστάσεις, χώθηκα πίσω του και σε 2ο χρόνο το πέρασα.
Φυσικά αυτό έγινε σε απόλυτη ευθεία με διακεκομμένη γραμμή και άπλετη ορατότητα, αλλά όπως και να το κάνεις το να είσαι για κάμποσα μέτρα στο αντίθετο ρεύμα θέλει πάρα πολύ μεγάλη προσοχή.
To link:
https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 06#p620006

Διαβάστε και ολόκληρη την σελίδα:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... start=1260

Ούτε ΜΙΑ αντίδραση. Το θεωρούν κάτι φυσιολογικό. Όταν το έκανα εγώ (σε 4 ΙΧ και 2 φορτηγά) ήταν επικίνδυνο, σε κατηφόρα με ορατότητα 2km πιο κάτω.

Το θέμα ήταν καθαρά προσωπικό. Ο στόχος ήμουν εγώ και αυτά που έγραφα και οι λόγοι έχουν αναλυθεί: οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα από τους ηγέτες και επιθυμία ένταξης στην ομάδα από τους βλάκες που ακολουθούν πάντα σαν κοπάδι.

Δείτε και την παρακάτω σελίδα:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... &start=810

Όποιος έχει όρεξη για να διασκεδάσει ας διαβάσει. Ο Robert Paulson, που του σβήνουν συνέχεια τις δημοσιεύσεις, είναι διπλός λογαριασμός από κάποιον άλλο χρήστη (πιθανόν από rx8_drifter για παράδειγμα), ο οποίος είχε αποκλειστικό σκοπό του να με βρίζει χυδαία κάθε φορά. Τον διέγραψαν σε κάποια φάση νομίζω ή του είπαν να μην γράφει άλλο, κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Θα συνεχίσω για καιρό να ανεβάζω τέτοια ενδιαφέροντα πράγματα. Ένα που ήθελα να ανεβάσω τον τελευταίο καιρό.

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 16#p621016

Ο συγκεκριμένος έχει βγάλει κινητό και έχει φωτογραφίσει το κοντέρ με 170km/h. Από κάτω, δεν θα δείτε ΟΥΤΕ ΜΙΑ διαμαρτυρία για το ότι είναι επικίνδυνο. Σίγα, τι έκανε ο άνθρωπος; Βρήκε άδειο δρόμο, άνοιξε το αμάξι και έβγαλε φωτογραφία. Όταν είχα κάνει το ίδιο βέβαια - και σε χειρότερες και σε καλύτερες συνθήκες - από κάτω γινόταν χαμός από τις επιθέσεις και τις προσβολές.

Επαναλαμβάνω: το θέμα είναι προσωπικό εναντίον μου, αλλά και αυτό δεν είναι η αλήθεια. Πραγματικά το θέμα είναι πολιτικό ΚΑΙ οικονομικό. ΌΛΟΙ αυτοί που τους βλέπετε στους 4Τροχούς, αλλά και στο petrolheads, ζουν και επιβιώνουν πουλώντας εκδούλευση σε κόμματα* από τα οποία πληρώνονται και σε χρήμα και σε είδος.

Ευχαριστώ.

* Παράδειγμα ο χρήστης Zorz, που ζει στην Αγγλία, και τον χρηματοδοτούν να ασκεί προπαγάνδα υπερ του ΣΥΡΙΖΑ. Του είχα γράψει κάποια δημοσίευση παλαιότερα σχετικά με τους κομμουνιστές επί Ελληνοϊταλικού πολέμου. Δεν απάντησε γιατί ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ να απαντήσει. Μίλησε με τους εδώ καθοδηγητές και έψαχναν 3 μέρες για να βρουν έναν νόμο του Μεταξά, να του τον στείλουν, για να μου τον ανεβάσει (προφανώς από Αγγλία πρόσβαση σε ΦΕΚ του '36-'40 δεν έχει) για να αποδείξει ότι είχα άδικο, που τελικά είχα δίκιο, γιατί δεν έβγαιναν τα νούμερα, σύμφωνα με τον νόμο που ανέβασε.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Κοιτάξτε το αρχικό post που έχω κάνει και αναφέρεται στον πανίβλακα και απατεώνα τον kovathe.

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 65#p501965

Ημερομηνία δημοσίευσης είναι 13 Απριλίου 2018.

Απάντηση μετά από 2 ημέρες από το Zorz:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 47#p502247

Προφανώς, όπως αποδεικνύω παρακάτω, αποκλείεται να πήγαιναν όλοι του ΚΚΕ στην εξορία, όπως υπονόησε ο συγκεκριμένος παραθέτοντας τον νόμο πλαισιωμένο από αρκετά gif αποπροσανατολισμού.

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 60#p502260

Και μιας και βρισκόμαστε στο θέμα, ας δούμε ένα άλλο στιγμιότυπο: εκεί από όπου ξεκίνησαν όλα.

Τυχαίο post όπου σχολιάζω και τον otso (για αυτόν πιο κάτω):

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 99#p501899

Πρώτη απάντηση από kovathe, η οποία περιλαμβάνει flame, αλλά και αυτό που - υποτίθεται - πιστεύει:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 11#p501911
kovathe έγραψε:Σοβαρά τώρα, δεν υπάρχει πιο γελοιος θάνατος για κάποια πατρίδα... Τροφή για τα κανόνια, ακόμα η παραμυθα έχει πέραση βλέπω....
Συνεχίζει στο ίδιο πνεύμα:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 14#p501914
kovathe έγραψε:Αυτό το λες εσύ και φυσικά ισχυει για οποιονδήποτε λογικό ανθρωπο.
Μην υποτιμας ωστόσο τη δυναμη της αυθυποβολης και της αυταπάτης στους υπολοιπους.... Ειδικα σε αυτους που έχουν πεσει σε διάφορες πλάνες, αντιλήψεις και δεισιδαιμονιες....
Εδώ βρίσκουν παρηγοριά σε παραδείσους..
Απαντώ σε αντίστοιχο κλίμα, πρώτα με την δική μου επίθεση (αυτή την έσβησαν χωρίς αναφορά) και μετά με την εξήγηση (copy-paste από τον Χαράρι):

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 24#p501924
pipinos1976 έγραψε:Τα υπόλοιπα που γράφεις και αφορούν σε φαντασιώσεις είναι απολύτως σωστά, αλλά στον ιδανικό κόσμο. Μην νομίζεις ότι κι εγώ, αλλά και οι υπόλοιποι, δεν τα καταλαβαίνουμε ή πιστεύουμε κάτι διαφορετικό. Δεν κατέχεις μόνος σου την σοφία. Το πρόβλημα είναι ότι μιλάς για το ιδεατό, τον κόσμο των ιδεών του Πλάτωνα. Στον πραγματικό κόσμο, εκεί όπου δεν είναι όλοι της "επιστημονικής" σκέψης, όπως εσύ και αρκετοί από εμάς, υπάρχουν στρατοί, συμφέροντα, λεφτά, πετρέλαια, θρησκείες, έθνη κτλ, οπότε πρέπει να λειτουργείς αναλόγως, έστω κι αν γνωρίζεις ότι αυτά είναι όλα "φαντασιακά"/εικονικές πραγματικότητες.
Τρώνε και μια απάντηση από κάποιον άλλο πιο κάτω, στην οποία εξηγεί ποια είναι η πραγματικότητα των απόψεων αυτών:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 58#p501958
Y.V έγραψε:Το βρισκω τουλαχιστον ανηθικο εναντι αυτων που υπεφεραν ή πεθαναν για να προστατεψουν τα σπιτια και τις οικογενειες ολων μας, να διατυπωνονται τετοιες αποψεις.

Η ιστορια διδασκει.
Μην ξεχναμε στο βυζαντιο αυτους που γινονταν καλογεροι για να μην στρατευτουν.
Ειναι τρανο παραδειγμα του πως η αγνωμοσυνη και η δειλια επενδυονται με καποια ιδεολογια, θεωρια ή δικαιολογια...
Η μεγάλη μορφή, ο otso, κλασσικός απατεώνας και λαμόγιο (θα δούμε αμέσως παρακάτω), μου λέει:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 60#p501960
otso έγραψε:Γιος υψηλοβαθμου μπατσου και πηγε συνορα ; κατι ιστοριες μενα στρατοπεδο εδω αθηνα θυμαμαι . μηπως ετυχες τοτε με το πασοκ που ελεγε ολοι πρεπει να πανε συνορα; πηγες κανα 20αημερο και ηρθε η ονομαστικη; Μοιαζω για αθωος;
Πασιφανέστατα είναι προβοκατόρικη ερώτηση, που σκοπό δεν έχει την αλήθεια (την οποία έχει περιλάβει στο quote απάντησης), αλλά να προσβάλλει.

Αμέσως πιο κάτω εξηγεί τι θα κάνει σε περίπτωση πολέμου:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 63#p501963
otso έγραψε:Με το πρωτο μπαμ , προσφυγας πολεμου στη νορβηγια και αραλυκι με τα λεφτα των αλλων , ισως και Tahiti , μεχρι να βρουν ακρη επειδη δεν θα τους εχει ξανατυχει θα με εχουν βγαλει στη συνταξη.
Απαντάω στον kovathe, που παραμένει αγράμματος και επικίνδυνος, κάτι φυσιολογικό για άνθρωπο που χρησιμοποιεί αναβολικά:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 65#p501965

Απαντάω και στον otso, με την προβοκατόρικη ερώτησή του:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 74#p501974

Η ουσία όλων αυτών που γράφουν οι συγκεκριμένοι είναι απλή:
pipinos1976 έγραψε:Άρα, ούτε ειρηνιστής, ούτε πολίτης του κόσμου, ούτε τίποτε άλλο. Απλά φιλοτομαριστής. Θα πάω κάπου να με πληρώνουν και να κάθομαι. Θα μπορέσουν να το κάνουν αυτό τα υπόλοιπα 10.000.000 γηγενείς κάτοικοι της χώρας; Μάλλον όχι. Άρα, όλες αυτές οι φιλοσοφίες είναι απλά δικαιολογία για να καλύψουμε τον φιλοτομαρισμό μας και για να μην μας κατηγορήσουν γνωστοί και φίλοι για απατεώνες.
Ελπίζω να κάλυψα μερικά θέματα ακόμη.

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Για να μην νομίζουν ότι δεν ξέρουμε τι κάνουμε μερικοί ανεβάζω αυτή την δημοσίευση.

Λοιπόν, το γεγονός είναι πως για κάποιο διάστημα με είχαν επαναφέρει στους 4Τροχούς, τότε με τις αλλαγές διαχείρισης και τα προβλήματα μεταξύ τους. Γνωρίζοντας ότι θα με διώξουν σύντομα* (κάτι που έγινε σχεδόν άμεσα) είχα προλάβει να τραβήξω backup όλα τα προσωπικά μου μηνύματα. Σας παρουσιάζω, λοιπόν, σήμερα, ένα ελάχιστο κομμάτι αυτού που σχολιάζω εδώ και καιρό και νομίζουν οι βλάκες ότι δεν έχω στα χέρια μου. Το αρχείο είναι σε xml, όπως το έβγαζε το δικό τους το forum, αλλά θα κάνω παράθεση ένα κομμάτι, εκεί όπου απαντάω στον nass κάνοντας παράθεση το δικό του μήνυμα. Όπου έχει πράγματα που δεν πρέπει να εμφανιστούν τα έχω αντικαταστήσει με *****. Αρκεί, πιστεύω, για να καταλάβετε τι ακριβώς έγινε:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<privmsg>
		<recipient type="to" status="u">nass</recipient>
		<subject>Re: Επεξήγηση</subject>
		<sender>pipinos1976</sender>
		<date>2010-12-14T13:15:51+00:00</date>
		<message>[quote=&quot;nass&quot;]Επίσης, αν θέλεις να είσαι σωστός, θέλω να βγεις δημόσια στο θέμα και να γράψεις αν και ποιά επαγγελματική σχέση έχεις με τους jammers και τα λοιπά συστήματα, επειδή κάτι υπονόησες αλλά μέσα στα γνωστά σεντόνια σου, χάθηκε.[/quote]

Αν βγεις ΔΗΜΟΣΙΑ και δώσεις τηλέφωνο και διεύθυνση θα το κάνω. Δέχεσαι την πρόκληση; Πάμε παρακάτω τώρα, πέρα από την πλάκα / ειρωνεία.

Λοιπόν: ονομάζομαι *****, είμαι ***** και το phd μου είναι πάνω σε *****. Είμαι *****. Ο πατέρας μου ήταν *****, Δκτης της ***** και *****.

Αυτή είναι η επαγγελματική μου σχέση με το άθλημα και από εκεί έρχονται οι γνώσεις μου. Λόγω σπουδών και *****; ***** ήδη γράψει πολλά και ήδη με ξέρουν.

Επίσης, *****. Πώς αλλιώς να γράψω ότι γνωρίζω ότι με παρακολουθούν;

Εσείς οι υπόλοιποι, λοιπόν, που βλέπετε απέξω, χρησιμοποιείτε το γεγονός ότι *****;

Κατάλαβες γιατί τώρα θα σου γράψω ότι πάλι βλακεία έγραψες, όταν με υποφιάστηκες ότι έχω σχέση με τα jammers; Ούτε πουλάω, ούτε προωθώ όπως κάνουν άλλοι. Απλός χομπίστας είμαι και τίποτε περισσότερο.

Πιστεύεις ότι αυτά μπορώ να τα γράψω δημόσια; Αν το πιστεύεις, να το κάνω, λοιπόν.

Μετά από όλα αυτά:

1. Μπορείς να τα αποκαλύψεις όλα, αλλά θα το παίξω τρελός, οπότε θα πέσεις σε κενό.

2. Μπορείς να με θεωρήσεις ψυχασθενή που φαντάζεται διάφορα.

Δικαίωμά σου να κάνεις ό,τι θέλεις.

Και φυσικά, καταλαβαίνεις πως, ο *****, μέσω εσού, πέτυχε αυτό που ήθελε. *****. Πλέον, ΜΟΝΟ με δημόσια δήλωσή σου, ότι πλέον γνωρίζεις την κατάσταση μπορώ να ξαναγράψω στους 4Τροχούς. Είχατε στα χέρια σας τον θησαυρό και τον πετάξατε.

Ευχαριστώ.</message>
	</privmsg>
Τα σχόλια περιττά.

Ευχαριστώ.

* Ήταν τόσο απατεώνες που έκαναν δημόσια ανακοίνωση ότι μας καλούν όλους να επιστρέψουμε. Μέσα σε αυτούς αναφέρθηκαν και σε εμένα προσωπικά. Δυστυχώς αυτά δεν τα είχα κρατήσει σε φωτογραφίες. Μετά από λίγο έσβησαν και την πρόσκληση και με διέγραψαν εκ νέου, αλλά το γεγονός ότι με είχαν επαναφέρει φαινόταν από την ύπαρξη δημοσιεύσεων δικών μου, 1-2 έτη (δεν θυμάμαι ακριβώς ημερομηνίες) μετά την οριστική μου διαγραφή. Γνωρίζοντας ότι θα κάνουν κάτι τέτοιο, έγραψα 2-3 δημοσιεύσεις για να ρίξω στάχτη στα μάτια τους, ενώ ταυτόχρονα έκανα το backup τον μηνυμάτων μου, που ήταν αυτό που ήθελα πραγματικά. Μετά, απλά περίμενα... Άλλωστε, το είχε παραδεχθεί και ο rx8_drifter ότι έγιναν μυστικές συνομιλίες για διαγραφή μου στα κρυφά.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Το αρχικό μήνυμα που είχα λάβει, ώστε να απαντήσω με το παραπάνω ήταν το εξής:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<privmsg>
		<subject>Re: Επεξήγηση</subject>
		<sender>nass</sender>
		<date>2010-12-14T12:52:52+00:00</date>
		<message>:yawn:  :sleep: 

Γιατί πρέπει να με ενδιαφέρουν αυτά ? Καθόλου, σε βεβαιώνω. Και ούτε με ενδιαφέρει &quot;ποιός έχει δίκιο&quot;, δεν είμαι δικαστής. Δεν περιστρέφεται ξέρεις το όλο θέμα ούτε γύρω από το πρόσωπό σου ούτε γύρω από το παρελθόν.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η συμπεριφορά σου στο 4T Forum να είναι σωστή, όχι επειδή σε συμπαθώ ή σε αντιπαθώ ή θέλω να γίνω φίλος σου ή εχθρός σου ή οτιδήποτε (δεν συνηθίζω τίποτε από αυτά με ανθρώπους που δε γνωρίζω προσωπικά), αλλά διότι με την απαράδεκτη ΙΜΗΟ συμπεριφορά σου (*) δημιουργείς έριδες και διαμάχες και αυτό μου χαλάει το επίπεδο του forum και με φέρνει σε δύσκολη θέση ως Mod. Και δεν το αξίζει η κατά τ΄άλλα αξιόλογη συνεισφορά σου στο θέμα που διαπραγματεύεσαι. Να το ξέρεις όμως, η ανοχή που σου έχει επιδειχθεί πλησιάζει στα όριά της (και μιλώ εδώ εκ μέρους όλης της admin ομάδας). Και μη νομίζεις ότι είμαστε τρελλοί και έχουμε κάτι εναντίον σου αλλά, εσύ, με τη συμπεριφορά σου και το να την πέφτεις σε όλους (nonos, avel, nass, bmwz4, HighFidelity νομίζω και άλλοι που δε θυμάμαι), έχεις μπει στη λίστα των &quot;προβληματικών&quot; (προνόμιο, να το ξέρεις, έχει ελάχιστα μέλη).

Επίσης, αν θέλεις να είσαι σωστός, θέλω να βγεις δημόσια στο θέμα και να γράψεις αν και ποιά επαγγελματική σχέση έχεις με τους jammers και τα λοιπά συστήματα, επειδή κάτι υπονόησες αλλά μέσα στα γνωστά σεντόνια σου, χάθηκε.

Λοιπόν, ό,τι είχα να πω το είπα δημόσια και νομίζω σε αντιμετωπίζω δίκαια (που δεν θα το έλεγα για το πως αντιμετώπισες εσύ εμένα) και αντρίκια. Δεν έχω τίποτα μαζί σου αλλά, σε προειδοποιώ, αν δεν αφήσεις το παρελθόν πίσω και συνεχίσεις να φέρεσαι λες και είσαι εσύ ο μοναχικός cowboy και εμείς όλοι οι &quot;κακοί&quot; από τα bloka αλλά επιπέδου Dalton, δεν θα μακροημερεύσεις στο 4T Forum.

(*) με ήξερες και από πριν για να με αποκαλείς &quot;εξυπνάκια&quot; και &quot;μειωμένου IQ&quot; ? Σου έχω δώσει αυτή την εντύπωση από τη γενικότερη παρουσία μου στο Forum ? Ηταν αυτό που είπα αντάξιο αυτής της απάντησης ? Αν μπεις σε ένα καφενείο και μετά από 5 λεπτά μιλήσεις στο συνομιλητή σου έτσι (πόσο δε μάλλον στο σερβιτόρο ή στο μαγαζάτορα), θα φύγεις σηκωτός, το αντιλαμβάνεσαι ? Δηλαδή τι είναι αυτό, εκτός από αντικοινωνικό και αγενές, keyboard bravery ?

Φιλικά
Νάσος

ΥΓ. ΜΗΝ απαντήσεις σε παρακαλώ, αρκετό χρόνο χάσαμε. Απάντησε έμπρακτα. Σε ευχαριστώ.</message>
	</privmsg>
Από αυτούς που "είχα κόντρα" και τους αναφέρει έχουμε και λέμε:
  • nonos: ένας πραγματικός βλάκας, που σπούδαζε Μηχανολόγος Μηχανικός στην Πάτρα, που έβγαζε το Astra χειρότερο σε πρόσκρουση από BMW E36, που του έδειξα τις δοκιμές και τα γυρνούσε γιατί κάθε σύγκρουση δεν είναι ίδια (όπως έλεγε), που τον είδα και τον γνώρισα στην Ε.Ο. από το αυτοκίνητο που οδηγούσε (τον πέρασα σαν σταματημένο) και όταν του το είπα άρχισε να κλαίγεται και να λέει ότι είναι ένας φτωχός φοιτητής, φοβάμαι, θα πάω στην αστυνομία, που έβριζε όμως χυδαία (π.χ. μου είχε γράψει "γαμίεσαι" και "είσαι μ*λ*κ*ς") ΧΩΡΙΣ να έχει δεχτεί τιμωρία ουσιαστικά (νομίζω με το ζόρι ΜΙΑ από τις φορές που έβριζε πήρε 1 ημέρα και την άλλη, μαζί με το "γαμιέσαι" και την δική μου απάντηση "όποτε μπορώ" πήραμε από 1 ημέρα).
  • avel: άλλος βλάκας της παρέας, νομίζω συνάδελφος, ένας από την ομάδα που έβριζε, χωρίς ουσιαστική τιμωρία. Κακώς του την έπεσα, έπρεπε να δέχομαι να με λέει "μ*λ*κ*".
  • nass: ο ίδιος ο διαχειριστής, που με κατηγορούσε γιατί πήγαινα με το Astra με 140 και ο ίδιος έγραφε ότι με την μηχανή και το Evo είχε πιάσει πάνω από 240. Δούλευε - πάλι τυχαίο αυτό - σε εταιρεία που εγκαθιστούσε κάμερες ταχύτητας στην Αραβική Χερσόνησο (ΗΑΕ ή κάτι παρόμοιο).
  • bmwz4: όλοι ξέρουμε ποιος είναι αυτός και για ποιους λόγους ξεκίνησε η κόντρα. Το μόνο που ζητούσα ήταν ευθύτητα και ειλικρίνεια, τίποτε άλλο. Δεν είμαι χαζός να μην καταλαβαίνω.
  • HiFi: ο νυν ιδιοκτήτης του petrolheads, που εργάζεται - πάλι τυχαίο γεγονός - στην εταιρεία που εγκαθιστά τις κάμερες στην Ελλάδα.
Βασικά, δηλαδή, έχουμε να κάνουμε με 2 που εργάζονται σε εταιρείες με κάμερες, 1 που πουλούσε, προωθούσε ή δεν ξέρω κι εγώ τι αντίμετρα, και 2 βλάκες, που ήθελαν να μπουν στην ομάδα.

Η απειλή στο τέλος ήταν σαφής: αν συνεχίσεις έτσι δεν θα μακροημερεύσεις στο forum. Δηλαδή, αν απαντώ στις ύβρεις, ακόμη και χωρίς ύβρη, δεν θα με αφήσουν. Αν τους χαλάω την μανέστρα (στους 2 βασικά των εταιρειών) πάλι το ίδιο (όπως και έγινε ΚΑΙ στα δύο). Τέλος, αν μπλέκομαι σε καβγάδες από bloka, πάλι το ίδιο, λες και ξεκίνησα εγώ τίποτε. Πρακτικά δεν ξεκίνησα ΚΑΜΙΑ διαμάχη από όλες αυτές. Αμυνόμενος ήμουν, αλλά ταυτόχρονα απειλούμενος. Αλήθεια, πήγε το αντίστοιχο pm στον άλλο της διαμάχης για να μάθουμε ποια σχέση είχε με τα συστήματα αυτά; Ο ίδιος ο nass μας είπε; ο HiFi;

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Και η συνέχεια εδώ:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<privmsg>
		<subject>Re: Επεξήγηση</subject>
		<sender>nass</sender>
		<date>2010-12-14T13:37:01+00:00</date>
		<message>[quote=&quot;pipinos1976&quot;][quote=&quot;nass&quot;]Επίσης, αν θέλεις να είσαι σωστός, θέλω να βγεις δημόσια στο θέμα και να γράψεις αν και ποιά επαγγελματική σχέση έχεις με τους jammers και τα λοιπά συστήματα, επειδή κάτι υπονόησες αλλά μέσα στα γνωστά σεντόνια σου, χάθηκε.[/quote]

Αν βγεις ΔΗΜΟΣΙΑ και δώσεις τηλέφωνο και διεύθυνση θα το κάνω. Δέχεσαι την πρόκληση; Πάμε παρακάτω τώρα, πέρα από την πλάκα / ειρωνεία.

...

[/quote]

Ενα απλό πράγμα σου ζήτησα, ΑΝ έχεις επαγγελματική σχέση με το θέμα, όπως υποννοεί το

[quote=&quot;pipinos1976&quot;]Απλά θα σου πω ότι, καθώς περνούν τα χρόνια, δυστυχώς ή ευτυχώς, διαβάζω όλο και περισσότερο για να προλαβαίνω να παρακολουθώ τα χόμπι μου (είναι και επάγγελμα ταυτόχρονα)[/quote]

τότε να βγεις να το πεις, και μου γράφεις άλλο ένα PM-σεντόνι, στο οποίο και δεν απαντάς ευθέως σε αυτό που σε ρώτησα αλλά και μου γράφεις πράγματα που δε σου ζήτησα και δε με ενδιαφέρουν και καταφέρνεις στο μυαλό σου να με βάλεις στους &quot;εχθρούς&quot;, στην ίδια κατηγορία με τον *****. Κόψε κάτι, δεν σε κυνηγά κανείς στο 4T Forum, απλά θέλουμε να συμπεριφέρεσαι σαν ώριμος ενήλικας.

Ως προς το τελευταίο, κάνε ό,τι νομίζεις. Σιγά μη μου βάλεις και όρους. Αν σ΄αρέσει, εδώ είναι το Forum να γράψεις, αν δεν σ΄αρέσει, ουδείς αναντικατάστατος, ουδείς κελεπούρι, δεν είσαι δα και ο Einstein. Στο κάτω-κάτω, αυτό που &quot;πουλάς&quot; (προσοχή στα εισαγωγικά) είναι καραπαράνομο και το ξέρεις (όχι μόνο ως προς τον ΚΟΚ αλλά και ως προς την ΕΕΤΤ). Αλλά η πρόβλεψή μου είναι ότι δεν θα πας πουθενά, ψοφάς να έχεις κοινό -αλλά μόνο αν σε προσκυνάνε, αν στη λένε γίνεσαι έξαλλος, όπως έχεις αποδείξει πολλάκις.

Χαιρετώ και θα τα ξαναπούμε το δίχως άλλο
Νάσος</message>
	</privmsg>

Βασικά τι μου γράφει;
Ενα απλό πράγμα σου ζήτησα, ΑΝ έχεις επαγγελματική σχέση με το θέμα, όπως υποννοεί το
pipinos1976 έγραψε:Απλά θα σου πω ότι, καθώς περνούν τα χρόνια, δυστυχώς ή ευτυχώς, διαβάζω όλο και περισσότερο για να προλαβαίνω να παρακολουθώ τα χόμπι μου (είναι και επάγγελμα ταυτόχρονα)
τότε να βγεις να το πεις
Ξέρει ότι είναι χόμπι, το έχω γράψει, απλά γράφω ότι ταυτόχρονα είναι και επάγγελμα. Δηλαδή, ξέρω κάτι επαγγελματικά, αλλά δεν το δουλεύω, το έχω σαν χόμπι. Αυτός, όμως, θέλει άλλο πράγμα. Αυτός ζητάει επιβεβαίωση των πληροφοριών που έχει, αυτό που ξέρουν όλοι μεταξύ τους, αυτό που γνωρίζουν οι Αρχές. Και δεν το θέλει κιόλας σε προσωπικό μήνυμα, ΟΧΙ, το θέλει ΔΗΜΟΣΙΑ, ώστε να το βλέπουν όλοι. Αλήθεια, το έκανε για τον άλλο της διαμάχης; ΟΧΙ. Το έκανε για τον εαυτό του; ΟΧΙ. Το έκανε για τον HiFi; ΟΧΙ.

Μα αυτός είναι που με περνάει για βλάκα, που νομίζει ότι δεν καταλαβαίνω τι θέλει να κάνει. Ωραία, του απάντησα σπουδές και πού δούλευα. Τον κρέμασα στα μανταλάκια και είναι ΜΙΑ ΖΩΗ πλέον υπεύθυνος της παρανομίας, αυτός και το forum των 4Τροχών.

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Σε διαφορετικό κλίμα τώρα. Λογοκρισία στο Facebook και αυτοί που δουλεύουν στην Ελλάδα για την δουλειά αυτή.

Και στα υπόλοιπα δίκτυα υπάρχουν αντίστοιχες καταστάσεις. Π.χ. δοκιμάστε να κάνετε λογαριασμό email μέσω δικτύου TOR ή μέσω VPN. Επειδή έχουν καταγράψει οι εταιρείες αυτές όλους τους servers δεν σε αφήνουν να κάνεις εγγραφή, ώστε να γνωρίζουν επακριβώς ποιος είσαι. Αν τους δώσεις το οτιδήποτε δεν τους αρέσει (π.χ. προσωρινό email για το Facebook) ή αν κάνεις την εγγραφή μέσω VPN κτλ για το google (οποιαδήποτε υπηρεσία), αμέσως μετά θα σου ζητήσουν τηλέφωνο και μπορεί να είναι και εξαιρετικά σκληροί στις επιθυμίες τους (π.χ. αν έχεις μπει από Ρώσικο server του TOR θα σου ζητάνε αποκλειστικά ρώσικο νούμερο κινητού τηλεφώνου, λες και δεν θα μπορούσες να φτιάξεις λογαριασμό στην Ρωσία ως τουρίστας από την Μαλαισία). Γενικότερα υπάρχει μια τάση για εκπλητική καταγραφή των πάντων και αντίστοιχη λογοκρισία.

Αναφέρω και ένα προσωπικό μου παράδειγμα. Ένας γνωστός μου (συνάδελφος για την ακρίβεια) ανέβασε κάτι στο προφίλ του στο FB για το οποίο είχε καταφανώς λάθος. Του αναφέρω πως, όπως έκανε αυτός και απέφυγε μια κατάσταση, έτσι κάνουν και οι υπόλοιποι, αλλά με διαφορετικό τρόπο, και δεν μπορεί να ζητάει να πληρώσουν οι άλλοι την στιγμή που ο ίδιος απέφυγε την πληρωμή. Τα ίδια είχα πει και σε μια ομάδα που ήμουν γραμμένος στο FB. Επειδή και οι δύο ήξεραν τα κανονικά μου στοιχεία έκαναν καταγγελία στο YouTube ισχυριζόμενοι ότι παραβιάζω τους όρους παροχής υπηρεσίας (προφανώς κάτι σχετικό με ύβρεις ή ρατσισμό ή δεν ξέρω κι εγώ τι) για το κανάλι που είχα στο YouTube με το κανονικό μου όνομα... Το YouTube, προφανώς λόγω πολλαπλών καταγγελιών, μου έκλεισε όλο τον επίσημο λογαριασμό γιατί παραβίαζα τους όρους για το κανάλι μου στο οποίο είχα 5-6 βίντεο τα οποία ήταν της πλάκας κυριολεκτικά (π.χ. παρουσίαζα καταιγίδα κλπ τέτοιες καταστάσεις, χωρίς να φαίνονται πρόσωπα, χωρίς ομιλίες, χωρίς σχόλια από κάτω, χωρίς likes, χωρίς τίποτε). Μου έκλεισαν δηλαδή ένα κανάλι στο οποίο είναι 100% σίγουρο ότι δεν παραβίαζα κανέναν όρο, αφού δεν είχα διαδραστικότητα με κανέναν, εκτός από τα κανάλια στα οποία είχα κάνει συνδρομή. Αυτό σίγουρα, 100%, έχει γίνει από Έλληνες λογοκριτές που είχαν σχέση με τους τύπους που με ανέφεραν γιατί, υπό φυσιολογικές συνθήκες, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είχαν ασχοληθεί με αυτό το κανάλι που ήταν σχεδόν άδειο και λάμβανε 1 βίντεο κάθε 2 χρόνια.

Στα άδυτα του Facebook στο Μοσχάτο
Στα άδυτα του Facebook στο Μοσχάτο

Επί μήνες ο Τάσος έκανε μια δουλειά στο Μοσχάτο για την οποία απαγορευόταν να μιλήσει. Αποφάσιζε τι έπρεπε να διαγραφεί ως ακατάλληλο από το Facebook. Στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που μεσολαβούσαν μέχρι να εμφανιστεί η επόμενη ανάρτηση στην οθόνη του ένιωθε ένα σφίξιμο. Αν είχε και την παραμικρή αμφιβολία για την κρίση του θα έπρεπε να συμβουλευθεί πρώτα ένα ηλεκτρονικό εγχειρίδιο «με τα χειρότερα παραδείγματα του κόσμου». Εκεί θα έβλεπε εικόνες σκληρής πορνογραφίας, ακόμη και βασανισμού ζώων. «Δεν έχω ξεχάσει τη φωτογραφία με δύο σκυλάκια που τα είχαν κρεμασμένα από τα μπροστινά τους πόδια», λέει. Δεν του ήταν, όμως, πάντοτε ξεκάθαρο πού χαράσσονται τα όρια. Πότε απομακρύνει ανάρμοστο υλικό και πού ξεκινάει η λογοκρισία.

«Οι κανόνες που μας είχε θέσει το Facebook ήταν θολοί και οι διατυπώσεις τους πρόχειρες. Συχνά δεν ξέραμε αν παίρναμε τις σωστές αποφάσεις», λέει.

Ο Τάσος ήταν ένας από τους εκατοντάδες υπαλλήλους της εταιρείας Teleperformance που εργάζονται στην Αθήνα ως content moderators για λογαριασμό του Facebook. Είναι διαχειριστές περιεχομένου που αποφασίζουν τι είναι ακατάλληλο ή παραπλανητικό και πρέπει να διαγραφεί από το μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Εστιάζουν μόνο στις διαφημίσεις που δημοσιεύονται στο Facebook και όχι στις προσωπικές αναρτήσεις κάθε χρήστη όπως κάνουν άλλοι «ψηφιακοί καθαριστές» σε άλλα μέρη του κόσμου. Στην εκπαίδευσή του ο Τάσος είχε ενημερωθεί ότι, πέρα από την Ελλάδα, τουλάχιστον άλλα δύο αντίστοιχα τμήματα Business Integrity του Facebook λειτουργούν διεθνώς, ένα στην Πορτογαλία και ένα στη Μαλαισία.

Με περίπου 1,59 δισεκατομμύρια ενεργούς χρήστες την ημέρα, το Facebook έχει γίνει παγκοσμίως ένα από τα πιο δημοφιλή εργαλεία διαφήμισης, ενημέρωσης και αυτοπροβολής, θέτοντας δικούς του όρους και κανόνες στον δημόσιο λόγο. Ωστόσο, δεν είναι πάντοτε ξεκάθαρο το ποιοι και πώς εφαρμόζουν την πολιτική διαγραφής περιεχομένου. Επειτα από πολύμηνη έρευνα η «Κ» σπάει αυτό το τείχος της σιωπής στην Ελλάδα. Για πρώτη φορά παρουσιάζει τον τρόπο εργασίας των διαχειριστών περιεχομένου του Facebook, όχι στα γραφεία κάποιου υπεργολάβου στο Βερολίνο ή στο Δουβλίνο, αλλά στη δική μας γειτονιά, σε ένα πολυώροφο κτίριο της οδού Πειραιώς.

To Facebook προτιμάει να μη μιλάει αναλυτικά για αυτούς. «Εχουμε χιλιάδες ανθρώπους που καλύπτουν πολλές γλώσσες (και ελληνικά) οι οποίοι εργάζονται σε όλο τον κόσμο 24 ώρες το 24ωρο», είχε απαντήσει σε email του στις 28/6/2017 ο Jan Sciegienny, υπεύθυνος εταιρικής επικοινωνίας του Facebook, αρνούμενος αίτημα της «Κ» για συνεντεύξεις. Ακολούθησε η απόρριψη άλλων τριών αντίστοιχων αιτημάτων στις 3/11/2017, 27/3/2018 και 26/6/2019 – το τελευταίο αφορούσε επίσκεψη στην Teleperformance.

Η συνεργασία με την Ελλάδα

Τουλάχιστον από τον Σεπτέμβριο του 2018 είχε ξεκινήσει στην Ελλάδα η συνεργασία του Facebook με την Teleperformance, μια πολυεθνική με χιλιάδες εργαζομένους στην Αθήνα, που παρέχει για λογαριασμό άλλων εταιρειών τεχνική υποστήριξη και τηλεφωνική εξυπηρέτηση πελατών.

«Εργαζόμαστε σε συνεργασία με την Teleperformance στην Αθήνα για να βοηθήσουμε στην τήρηση των πολιτικών μας για τις διαφημίσεις και να υποστηρίξουμε άλλες επιχειρηματικές δραστηριότητες. Συνεργαζόμαστε στενά μαζί τους, όπως συμβαίνει με όλους τους εταίρους μας, για να διασφαλίσουμε ότι οι ομάδες τους λαμβάνουν καλή φροντίδα και έχουν πρόσβαση σε οποιαδήποτε υποστήριξη χρειάζονται. Ζητούμε από αυτές τις ομάδες να υπογράψουν συμφωνία τήρησης απορρήτου για να διατηρούν τις πληροφορίες που χρήζουν διαχείρισης ασφαλείς», δήλωσε εκπρόσωπος του Facebook στην «Κ». Η Teleperformance δεν απάντησε σε ερωτήματα για αυτή την έρευνα.

Το τμήμα Business Integrity του Facebook στη χώρα μας εκτιμάται ότι απασχολεί κοντά στους 800 υπαλλήλους (από Νορβηγούς και Φινλανδούς, μέχρι Τούρκους και Ισραηλινούς) καλύπτοντας τις ανάγκες δεκάδων χωρών. Οι Ελληνες διαχειριστές του εργάζονται μεταξύ άλλων και στο ρωσόφωνο, γαλλόφωνο και γερμανόφωνο τμήμα. Ο Τάσος ήταν ένας εξ αυτών. Χρειάστηκαν περίπου οκτώ μήνες επαφών, από τον περασμένο Φεβρουάριο, μέχρι να δεχθεί και τελικά να μιλήσει στην «Κ» σε δύο διαδοχικές συναντήσεις. Την πρώτη φορά ήταν τόσo πολλά αυτά που ήθελε να μοιραστεί και τόσο πυκνός ο λόγος του που χρειάστηκε να κλείσουμε δεύτερο ραντεβού στην πλατεία Μαβίλη. Ζήτησε να μη δημοσιευθεί το πραγματικό του όνομα λόγω των συμφωνητικών εχεμύθειας που έχει υπογράψει.

Η «Κ» εξακρίβωσε ότι δούλευε για το Facebook διαβάζοντας και τη σύμβαση εργασίας του. Στην περιγραφή του αντικειμένου της δουλειάς του αναφέρεται ότι παρέχει υπηρεσίες τηλεφωνικής υποστήριξης, καθώς και «υπηρεσίες κατά κύριο λόγο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Facebook». Ο Τάσος διευκρινίζει, πάντως, ότι η δουλειά του δεν περιελάμβανε τηλεφωνικές κλήσεις. Του απαγορευόταν να μιλήσει σε οποιονδήποτε για το πόστο του, ενώ δεν έπρεπε να μοιραστεί σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram) για ποιον εργάζεται.

Ενας ακόμη νεαρός Ελληνας, νυν εργαζόμενος στην εταιρεία, ενώ είχε συμφωνήσει να μιλήσει ανώνυμα άλλαξε γνώμη μία ώρα πριν από τη συνάντησή μας. Φοβόταν, όπως είπε, μήπως η μαρτυρία του επέφερε κυρώσεις σε συναδέλφους του.
Κανόνες μυστικότητας

Μια αγγελία οδήγησε τον Τάσο στα γραφεία της Teleperformance, όπου λέει ότι πέρασε από σύντομη συνέντευξη. Εκεί, ισχυρίζεται ότι του ανέφεραν αρχικά την πιθανότητα να εκτεθεί σε βίαιες εικόνες. Ακολούθησε εκπαίδευση σχεδόν τριών εβδομάδων προτού πιάσει δουλειά στο Μοσχάτο.

Είναι εύκολο να προσπεράσεις τις εγκαταστάσεις της εταιρείας κινούμενος στην οδό Πειραιώς εάν δεν γνωρίζεις πού ακριβώς βρίσκονται. Ερειπωμένα κτίρια στην πρόσοψη και ψηλοί μαντρότοιχοι μπλοκάρουν στα περισσότερα σημεία τη θέα στο εσωτερικό. Στα γύρω στενά λειτουργούν μόνο συνεργεία αυτοκινήτων, μεταφορικές εταιρείες και μηχανουργεία. Τίποτα δεν μαρτυρά ότι εδώ μπορεί να έχει τη βάση του ένα τμήμα του Facebook. Χρειάζεται κάποιος να είναι αρκετά παρατηρητικός για να εντοπίσει από το δρόμο το οικόπεδο με το μοντέρνο κτιριακό συγκρότημα που φιλοξενεί εκατοντάδες εργαζόμενους.

Μόλις έφτανε κάθε πρωί στις εγκαταστάσεις ο Τάσος άφηνε στο ισόγειο σε ένα ερμάριο όλα τα προσωπικά του είδη και το κινητό του τηλέφωνο. «Επιτρεπόταν να έχουμε στο γραφείο μας μόνο νερό ή καφέ σε διαφανές ποτήρι. Ακόμα και το φακελάκι από τσάι απαγορευόταν, όπως και οποιοδήποτε κομμάτι χαρτιού στο οποίο θα μπορούσες να κρατήσεις σημειώσεις», λέει. Για να μπει στο γραφείο του χτυπούσε μια μαγνητική κάρτα πρώτα στο ασανσέρ και έπειτα στον όροφο όπου βρισκόταν το τμήμα του. Εκεί, όπως περιγράφει ο ίδιος, έβρισκε μια θέση –διαφορετική κάθε φορά– σε μεγάλα τραπέζια με υπολογιστές που το καθένα χωρούσε οκτώ υπαλλήλους.

Ο Τάσος ανήκε στους agents, γνωστούς και ως moderators, τους υπαλλήλους της κατώτερης βαθμίδας που έκαναν όλη τη δουλειά. «Ατυπα έπρεπε να ελέγχουμε 100 αναρτήσεις ανά ώρα. Αλλά δεν μας πίεζαν, ούτε μας έκοβαν τον μισθό εάν δεν τα καταφέρναμε», λέει. Μεταξύ των αναρτήσεων που ήλεγχαν υπήρχαν και ήδη λυμένες υποθέσεις (αποκαλούμενες «golden standards») που σκοπό είχαν να διαπιστώσουν την ακρίβειά της κρίσης τους. Στο οκτάωρό του αντιστοιχούσαν 45 λεπτά διαλείμματος με αυστηρή χρονομέτρηση για να μη λείψει αδικαιολόγητα από την παραγωγή. Οπως παρατηρούσε, πάντως, ο ίδιος σε κάποιες περιπτώσεις συνάδελφοί του στο τέλος της βάρδιας δέχονταν ή απέρριπταν περιεχόμενο χωρίς να το εξετάζουν. Στόχος τους, όπως λέει ο Τάσος, ήταν απλά να φτάσουν σε ένα συνολικό αριθμό που θεωρούσαν επιθυμητό.

Διαγραφή πορνογραφικού υλικού

Ποιο διαφημιστικό περιεχόμενο όμως έκριναν ως ακατάλληλο; Απομάκρυναν αναρτήσεις για τζόγο, εμπόριο όπλων, φαρμάκων και ναρκωτικών, ή παραπλανητικές διαφημίσεις για δίαιτες που υπόσχονται συγκεκριμένα αποτελέσματα, όπως ότι σε τρεις μήνες κάποιος μπορεί να χάσει 15 κιλά. «Επί μία περίοδο το ζήτημα της πώλησης απομιμήσεων ήταν ψηλά στην ατζέντα. Επειτα προτεραιότητά μας ήταν η διαγραφή πορνογραφικού υλικού», λέει ο Τάσος. Εξέταζαν και τα link σε μια διαφήμιση καθώς μπορεί να μην παρέπεμπαν στο σχετικό προϊόν αλλά σε πορνογραφία.

Πέρα από τα προφανή, βάσει των προδιαγραφών διαφήμισης στο Facebook ως πορνογραφικό υλικό κρίνεται και η εικόνα μια γυναικείας θηλής, ή το πόσο ορατό είναι από το πλάι ένα γυναικείο στήθος. Στο εγχειρίδιο που μπορούσαν να συμβουλευθούν οι διαχειριστές υπήρχαν σε αυτή την κατηγορία συγκεκριμένα παραδείγματα με φωτογραφίες που θύμιζαν αστυνομία ηθών. Οπως υποστηρίζει ο Τάσος, σε κάποια από αυτά τα παραδείγματα μετρούσαν μέχρι και τα εκατοστά της εκτεθειμένης σάρκας.
Λογοκρισία έργων τέχνης

«Επισημαίναμε και έργα τέχνης, εάν σε αυτά εικονιζόταν γυναικεία θηλή», λέει και θυμάται την περίπτωση κέντρου αισθητικής στο εξωτερικό που είχε αναρτήσει σε διαφήμισή του τον πίνακα αναγεννησιακού ζωγράφου με μια γυμνή γυναίκα. Ενδεικτικό παράδειγμα λογοκρισίας έργου τέχνης από το Facebook ήταν αυτό του αγαλματιδίου της γυμνής Αφροδίτης του Βίλεντορφ που κρίθηκε ακατάλληλο τον Φεβρουάριο 2018. Εκπρόσωπος του Facebook είχε ζήτησε συγγνώμη τότε για αυτό το λάθος.

Στο πλαίσιο των καθηκόντων τους, όμως, οι διαχειριστές εκτίθενται και σε εικόνες βίας. «Το χειρότερο είναι να σου τύχει βίντεο κακής ανάλυσης και να πρέπει να το δεις ξανά και ξανά για να βεβαιωθείς εάν δείχνει ή όχι βιασμό», λέει ο Τάσος. Η εταιρεία παρείχε, όπως ισχυρίζεται ο ίδιος, τρεις ψυχολόγους. Κάθε εργαζόμενος φέρεται να μπορούσε να κλείσει μία συνεδρία 30 λεπτών ανά δύο εβδομάδες. Αν και είχε κάνει χρήση της συγκεκριμένης υπηρεσίας, ο Τάσος λέει ότι δεν αισθανόταν άνετα. Ανησυχούσε εάν όσα εκμυστηρευόταν στον ψυχολόγο θα έμεναν αυστηρά μεταξύ τους ή αν θα διέρρεαν στο εργασιακό περιβάλλον και θα οδηγούσαν σε απομάκρυνσή του.
Οι επιπτώσεις

Το ζήτημα της μακράς έκθεσης των διαχειριστών περιεχομένου του Facebook σε σκληρές εικόνες έχει τεθεί σε αντίστοιχες έρευνες που έχουν πραγματοποιήσει μέσα ενημέρωσης στο εξωτερικό. «Δεν υπήρχε τίποτε το ευχάριστο σε αυτή τη δουλειά. Πήγαινες κάθε πρωί στις 9, άνοιγες τον υπολογιστή και έβλεπες αποκεφαλισμούς. Κάθε μέρα, κάθε λεπτό, έβλεπες αποκεφαλισμούς», είχε δηλώσει το 2017 ένας «ψηφιακός καθαριστής» στη βρετανική εφημερίδα Guardian.

Τρεις πρώην διαχειριστές περιεχομένου στις ΗΠΑ, οι Selena Scola, Erin Elder και Gabriel Ramos, έχουν καταθέσει αγωγή κατά του Facebook, υποστηρίζοντας ότι υποφέρουν από μετατραυματικό στρες λόγω της δουλειάς που έκαναν. Ενας εξ αυτών ισχυρίζεται ότι πάσχει από κατάθλιψη και βλέπει συχνά εφιάλτες. Τον περασμένο Μάρτιο κατέθεσαν αίτηση για να παραπεμφθεί η υπόθεσή τους σε δίκη στην Καλιφόρνια. Στο σχετικό νομικό έγγραφο των 25 σελίδων που είναι στη διάθεση της «Κ» αναφέρουν ότι δεν δέχθηκαν επαρκή εκπαίδευση ούτε εξειδικευμένη ψυχολογική υποστήριξη κατά την εργασία τους. Επικαλούνται έρευνες που δείχνουν ότι όσοι εκτίθενται συστηματικά σε εικόνες παιδοφιλίας, όπως αστυνομικοί της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος, μπορεί να αναπτύξουν παρόμοια συμπτώματα μετατραυματικής διαταραχής.

Ισχυρίζονται ακόμη ότι τα συμφωνητικά εχεμύθειας που υποχρεούται να υπογράψει κάθε υπάλληλος δεν τους επιτρέπουν να μοιραστούν με άλλους ανθρώπους όσα δυσάρεστα βλέπουν προκειμένου να ανακουφιστούν, εντείνοντας το ψυχολογικό τους τραύμα. Το Facebook υποστηρίζει ότι τα συμφωνητικά εχεμύθειας έχουν σκοπό να προστατεύσουν τους διαχειριστές από δυσαρεστημένους χρήστες και να αποτρέψουν τη διαρροή προσωπικών δεδομένων.

Ο δικηγόρος Κωνσταντίνος Κακαβούλης, μέλος της Homo Digitalis, μη κυβερνητικής οργάνωσης που υπερασπίζεται τα δικαιώματα χρηστών του Διαδικτύου στην Ελλάδα, θέτει δύο βασικούς προβληματισμούς σε σχέση με τη μυστικότητα που περιβάλλει τις υπηρεσίες του Facebook στη χώρα μας. «Ενα ζήτημα είναι πώς επιλέγονται, βάσει ποιου γνωσιακού επιπέδου, όσοι κάνουν αυτή τη δουλειά εδώ», λέει. «Ακόμη προβληματίζει το ενδεχόμενο να λαμβάνονται λάθος αποφάσεις υπό πίεση και αυτές να αποτελούν τη βάση για να εκπαιδευθεί ένα σύστημα τεχνητής νοημοσύνης που θα κάνει την αντίστοιχη δουλειά για το Facebook τα επόμενα χρόνια».

Ο Τάσος λέει ότι έμεινε σε αυτή τη δουλειά καθαρά για βιοποριστικούς λόγους. Οι μεικτές μηνιαίες αποδοχές του έφταναν τα 1.000 ευρώ, βάσει του συμβολαίου του. Οπως υποστηρίζει οι απολαβές διέφεραν ανά εθνικότητα ή γλώσσα. Πιο χαμηλοί φέρονται να ήταν οι μισθοί όσων βρίσκονταν στο αγγλόφωνο ή στο ελληνικό τμήμα. «Δεν είχα πάρει ποτέ περισσότερα σε άλλη δουλειά. Αισθανόμουν βασιλιάς», λέει ο νεαρός. Με τον καιρό, όμως, η φύση της εργασίας του φαίνεται ότι τον έφθειρε.

«Αν ήθελες να είσαι παραγωγικός, έπρεπε να μείνεις καρφωμένος στην οθόνη συνεχώς και να μη στρέψεις λεπτό το βλέμμα σου αλλού. Ηταν πιεστικό», λέει.
Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Θα είμαι πάλι σύντομος. Κάποτε, πριν αρκετά χρόνια, δηλαδή κάπου 10 (τυπικά το βάζω ως ορόσημο), έγραφα για τις παράνομες παρακολουθήσεις που γίνονται, για την ΕΛ.ΑΣ. που παρακολουθεί με ειδικό λογισμικό όλους τους χρήστες των ελληνικών forum και διάφορα άλλα τέτοια. Αναμενόμενο ήταν, οι υπηρεσίες που τους πληρώνουν να βάλουν τους αρχηγούς να αρχίσουν τις επιθέσεις και στην συνέχεια οι βλάκες να γράφουν ό,τι θέλουν. Τότε, ανάμεσα στις άλλες δημοσιεύσεις, τους είχα αναφέρει ότι βαλιτσάκια έχουν σίγουρα τα δύο μεγάλα κόμματα (τότε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ), αλλά και ότι έχουν πάρει και επιχειρηματίες, τα έχουν "χαρίσει"/"δανίσει" στην ΕΥΠ και, όποτε αυτοί τα χρειάζονται, η ΕΥΠ τους τα δίνει. Όλα αυτά τα αποκάλυψα ΠΡΙΝ βγουν στα ΜΜΕ οι υποθέσεις (βλ ΟΛEΦ) και τα μάθει το κοινό. Τότε, κανείς δεν ήξερε τι του γινόταν με αυτά τα θέματα, ούτε φανταζόταν κανείς ότι υπήρχε συνεργασία επιχειρηματιών με ΕΥΠ για εξεύρεση πόρων και χρήση εξοπλισμού και προσωπικού. Ξαναγράφω ότι τράβηξα τα μαρτύρια του Χριστού για αυτό το θέμα: από ύβρεις και προσβολές μέχρι απειλές και προσπάθειες να μου κάνουν ζημιά προσωπικά*. Τυχαία ανεβάζω τώρα μία δημοσίευση από το "Βήμα" που γράφει ακριβώς αυτά που έλεγα εγώ πριν 10 χρόνια περίπου. Δεν θυμάμαι αν τα έχω ανεβάσει και αλλού αυτά, οπότε συγγνώμη αν είναι ανεβασμένα ξανά.

Αποκαλυπτικά έγγραφα για παράνομες παρα ... επί ΣΥΡΙΖΑ
Αποκαλυπτικά έγγραφα για παράνομες παρακολουθήσεις επί ΣΥΡΙΖΑ

«Το Βήμα της Κυριακής» αποκάλυψε απόρρητα έγγραφα ελεγκτικών αρχών, από τα οποία προσδιορίζονται μεγάλες παρατυπίες της ΕΥΠ και εν μέρει της ΕΛ.ΑΣ. επί περιόδου διακυβέρνησης της χώρας από τον ΣΥΡΙΖΑ, στα συστήματα υποκλοπών των πολιτών


Βασίλης Λαμπρόπουλος
1 Ιανουαρίου 2020, 11:00

«Σε σχετικό ερώτημα της Ομάδας Ελέγχου της Αρχής Διασφάλισης Απορρήτου Επικοινωνιών η ΕΥΠ δήλωσε ότι δεν έχει υλοποιήσει την Πολιτική Ασφάλειας Συστήματος Νόμιμης Επισύνδεσης (LI) την οποία είχε αποστείλει στην ΑΔΑΕ στις 30 Ιουλίου 2014 με έγγραφό της, με την αιτιολογία ότι ανέμενε την έγκριση της ΑΔΑΕ καθώς και τυχόν σχόλια της Αρχής.

Η Ομάδα Εργου επισήμανε ότι στο ισχύον νομοθετικό πλαίσιο δεν προβλέπεται η έγκριση της Πολιτικής Ασφάλειας της ΕΥΠ από την ΑΔΑΕ και ότι δεν υφίσταται τέτοια προϋπόθεση για την εφαρμογή της από την ΕΥΠ. Επιπροσθέτως, η Ομάδα Εργου τόνισε την ανάγκη η ΕΥΠ να προβεί αμελλητί σε σχετικές ενέργειες.

Η ΕΥΠ δήλωσε ότι πρόκειται να συντάξει εκ νέου την εφαρμοζόμενη Πολιτική Ασφάλειας σύμφωνα με τη «Σύσταση για τη Διασφάλιση του Απορρήτου των Επικοινωνιών από τις αρμόδιες αρχές κατά τη λειτουργία του Συστήματος Αρσης Απορρήτου σε πραγματικό χρόνο» και ότι θα την αποστείλει στην ΑΔΑΕ εντός ευλόγου χρόνου» (σ.σ.: όμως αυτό δεν συνέβη ποτέ).

Αύξηση των υποκλοπών

«Το Βήμα της Κυριακής» αποκάλυψε απόρρητα έγγραφα ελεγκτικών αρχών, από τα οποία προσδιορίζονται μεγάλες παρατυπίες της ΕΥΠ και εν μέρει της ΕΛ.ΑΣ. επί περιόδου διακυβέρνησης της χώρας από τον ΣΥΡΙΖΑ, στα συστήματα υποκλοπών των πολιτών. Πρόκειται για κενά ασφαλείας και προβληματικές λειτουργίες των κρατικών συστημάτων παρακολούθησης κινητών και σταθερών τηλεφώνων που αποτυπώνονται πλέον με τον πιο επίσημο τρόπο: στο άγνωστο, απόρρητο-πόρισμα της ΑΔΑΕ, που είναι η μόνη αρμόδια ελεγκτική αρχή που έχει πρόσβαση στα άδυτα των συστημάτων υποκλοπών.

Προκαλώντας ερωτηματικά για το παρασκήνιο πολλών ερευνών, κυρίως των μυστικών υπηρεσιών. Με επίκληση «τεχνικά» ή οικονομικά εμπόδια, άφηναν χωρίς δυνατότητα πλήρους ελέγχου τη δράση του «Μεγάλου Αδελφού» και της πιθανής, αδικαιολόγητης, παραβίασης των προσωπικών δεδομένων των πολιτών. Σύστηματα νομίμων συνακροάσεων διαθέτουν η ΕΥΠ, η Διεύθυνση Διαχείρισης και Ανάλυσης Πληροφοριών (ΔΙΔΑΠ) της ΕΛ.ΑΣ., η οποία στεγάζεται στο Περιστέρι, αλλά και η Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία.

Στα χρόνια διακυβέρνησης από τον ΣΥΡΙΖΑ ο αριθμός των κρατικών υποκλοπών παρουσίασε εντυπωσιακή αύξηση. Το 2017 από την ΑΔΑΕ είχαν καταγραφεί 7.182 εισαγγελικές διατάξεις που αφορούσαν άρση απορρήτου των επικοινωνιών με ταχύρρυθμες διαδικασίες μόνο με μια διάταξη εισαγγελέα για λόγους – όπως επισήμως αναφέρεται – κατασκοπείας, δράσης τρομοκρατικών οργανώσεων αλλά και σε περιπτώσεις όπου οι Αρχές «βιάζονται» να εξιχνιάσουν υποθέσεις απαγωγών, σε καταδιώξεις επικίνδυνων κακοποιών κ.λπ.

Με ορισμένες από αυτές τις αιτιολογήσεις ασαφείς. Ακόμη είχαν εκδοθεί 3.194 βουλεύματα δικαστικών συμβουλίων για δολοφονίες, ληστείες, ανθρωποκτονίες κ.λπ. ενώ το 2017 καταγράφηκαν συνολικά 10.376 άρσεις απορρήτου. Το σύνολο των αιτημάτων για τηλεφωνικές παρακολουθήσεις έφτασε, συνολικά, στις 14.513, σε ένα πρωτοφανές ρεκόρ όλων των εποχών αύξησης, της τάξης του 45%, εκ των οποίων οι περισσότερες ήταν με επίκληση την παρακολούθηση διερχόμενων τζιχαντιστών.

Ο έλεγχος του πενταμελούς κλιμακίου της ΑΔΑΕ στο σύστημα υποκλοπών της ΕΥΠ φέρεται να πραγματοποιήθηκε στις 11 και 16 Μαΐου 2017, ενώ παρίστατο και ο τότε πρόεδρος της ΑΔΑΕ κ. Χρήστος Ζαμπίρας. Το πόρισμα εκδόθηκε στις 24 Ιουλίου 2017.

Οι «τρύπες» στο βαλιτσάκι εντοπισμού κινητών

Βασική «αμέλεια» των υπευθύνων της ΑΔΑΕ είναι ότι δεν υλοποίησαν τη πολιτική ασφαλείας του συστήματος νόμιμων συνακροάσεων. Οπως προσδιορίζεται στο νομοθετικό πλαίσιο του εν λόγω συστήματος της ΕΥΠ, «η πολιτική ασφαλείας διασφαλίζει τα δεδομένα επικοινωνίας των χρηστών, το απόρρητο των επικοινωνιών, την προστασία των υπολογιστικών ζητημάτων και των δικτυακών υποδομών. Αφορά τη διαπίστωση ταυτότητας, την εξουσιοδότηση, τον έλεγχο πρόσβασης, την εγκυρότητα, την εμπιστευτικότητα, την ακεραιότητα, τη διαθεσιμότητα, την τήρηση του απορρήτου και τον έλεγχο παραβίασης της ασφαλείας».

Ομως αυτή δεν εφαρμοζόταν στο κρίσιμο σύστημα υποκλοπών της ΕΥΠ, ενώ οφείλουν να την εφαρμόζουν όλοι οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι. Και έτσι οι σχετικές διαδικασίες της ΕΥΠ είναι αμφισβητούμενες. Ωστόσο, παρότι η ΑΔΑΕ είχε στείλει και άλλα έγγραφα στις μυστικές υπηρεσίες ώστε να καλυφθεί το κενό ασφαλείας, δεν υπήρξε καμιά αντίδραση. Επιπλέον στην ΑΔΑΕ στάλθηκε έγγραφο από την ΕΥΠ που μιλούσε για «τελεσίγραφα» των ελεγκτών που φαίνεται ότι προκαλούσαν… δυσφορία.

Μία ακόμη «τρύπα» στην ασφάλεια εντοπίστηκε στο σύστημα ΧΡΖ (τα επονομαζόμενα «βαλιτσάκια» της ΕΥΠ) που μπορεί να προχωρούν σε παρακολουθήσεις τηλεφώνων και σε προσδιορισμό στίγματος κινητών. Για αυτές τις φορητές συσκευές είχαν διατυπωθεί υπόνοιες στο παρελθόν ότι χρησιμοποιούνται παρατύπως από πράκτορες της ΕΥΠ για την παράνομη παρακολούθηση, έναντι αμοιβής, επιχειρηματιών και άλλων ιδιωτών ή ακόμη και πολιτικών προσώπων.

Οπως επισημαίνεται στο έγγραφο της ΑΔΑΕ, «το ιστορικό των εντοπισμών του εν λόγω συστήματος διατηρείται σε αφαιρούμενη κάρτα μνήμης, με συνέπεια, λόγω του τρόπου διατήρησης των δεδομένων, να μην μπορεί να επιβεβαιωθεί ο συνολικός αριθμός των εντοπισμών που έχουν πραγματοποιηθεί». Μάλιστα η ΑΔΑΕ στο έγγραφό της επισημαίνει ότι υπέβαλε πρόταση ώστε «να αυξηθεί η ιχνηλασιμότητα του συστήματος XPZ και να βελτιστοποιηθεί η δυνατότητα ελέγχου της ΑΔΑΕ».

Συμπληρώνοντας ότι «η ΑΔΑΕ θεωρεί απαραίτητο ο μηχανισμός που θα επιλεγεί από την ΕΥΠ προς συμμόρφωση με τα ανωτέρω να εξασφαλίζει την ακεραιότητα και εμπιστευτικότητα των προαναφερόμενων διαδικασιών».
Σύμφωνα με πληροφορίες, υποβλήθηκε ερώτηση στην ΕΥΠ αν το πρόβλημα θα διορθωθεί και οι μυστικές υπηρεσίες απάντησαν – όπως σημειώνεται στο εν λόγω έγγραφο – ότι «απευθύνθηκαν στην προμηθεύτρια εταιρεία του εξοπλισμού, η οποία τους απάντησε ότι η ανάπτυξη και η υλοποίηση ενός τέτοιου μηχανισμού θα υπερέβαινε τις 150.000 ευρώ και συνεπώς λόγω του υψηλού κόστους η ΕΥΠ δεν διέθετε τα αναγκαία κονδύλια για την υλοποίηση του εν λόγω μηχανισμού».

Ακόμη, όπως μνημονεύεται στο πόρισμα της ΑΔΑΕ, από τον έλεγχο στο εν λόγω φορητό σύστημα της ΕΥΠ προέκυψαν εγγραφές (επιχειρήσεις παρακολούθησης τηλεφώνων) σε 30 ημερομηνίες το 2014, σε 16 ημερομηνίες το 2015, σε 15 ημερομηνίες το 2016 και σε 5 ημερομηνίες το 2017.

Σύμφωνα με πληροφορίες, κενά, μικρότερου βεληνεκούς, βρέθηκαν την ίδια περίοδο και στο σύστημα νόμιμων συνακροάσεων της Διεύθυνσης Διαχείρισης και Ανάλυσης Πληροφοριών που συγκεντρώνει και αναλύει τις πληροφορίες από όλες σχεδόν τις υπηρεσίες της ΕΛ.ΑΣ. που αφορούν τις διαδικασίες πρόσβασης των υπαλλήλων στα αρχεία καταγραφής των δεδομένων και άλλα.
Για του λόγου το αληθές δείτε εδώ, 10 χρόνια πριν:

https://forum.4troxoi.gr/comment/186104 ... nt-1861045

Παρ, 30/04/2010 - 19:53
pipinos1976 έγραψε:Αν και είμαι άσχετος με το θέμα, θα έλεγα να κοιτάξουν και το εξής*:

Ιδιωτική εταιρεία παρακολουθήσεων (σε στυλ ιδιωτικών ερευνητών) συνεργάζεται με αυτό το κομμάτι της ΕΥΠ και σε επιχειρήσεις και σε εξοπλισμό. Φυσικά, η εταιρεία χρησιμοποιεί για προσωπικό της μέλη της ΕΥΠ και της ΕΛΑΣ (ΑΛΑΣ μάλλον), με ειδικές γνώσεις (πχ δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος).

Ευχαριστώ.

* Αστεϊσμός είναι. Ήδη γνωρίζουν τα πάντα, αλλά είπα να το γράψω και δημόσια για να μη νομίζουν ότι δεν ξέρουμε οι πολίτες και να ενημερώνεται και κανένας άλλος χρήστης. Ελπίζω μόνο να μη γίνω στόχος τώρα. Έτσι κι αλλιώς, μόνο σπασμένα ΧΡ θα μου βρουν για τα οποία ήδη έχω 4 άδειες από MSDN, αλλά απλά δεν έχω κάνει format.
Ευχαριστώ.

* Το τι reports και τι σχόλια έχω δεχτεί στο YouTube, αλλά και όπου αλλού με έβρισκαν, δεν λέγεται.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Και ένα πταίσμα. Δείτε σημερινή δημοσίευση:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 18#p630618
gto250swb έγραψε:Ε ναι λοιπόν, εκεί που πας μια γληγορη βόλτα μετά από καιρό και μετά από μια κινηματογραφική καταδίωξη κοκκίνου Ρενώ κλιο rs στα b roads στα περίχωρα ρουφεν και ένα Πιτ στοπ για να στανιαρεις. Στα διαλα! Δεξί εμπρός κλαταρισμα, ευτυχώς βρήκα βενζινάδικο κοντά και επίσης ευτυχώς η ένδειξη άναψε προς το τέλος της βολτας,.
Αν είχα γράψει εγώ για τρέξιμο, όχι καταδίωξη, θα είχε γίνει χαμός. Βρε για 140 σε όριο 120 να έγραφα πάλι χαμός θα γινόταν. Θα έβριζαν ΟΛΟΙ μαζί και θα δεχόμουν επιθέσεις και στο YouTube (αυτό γινόταν εντελώς τυχαία τις ίδιες χρονικές περιόδους). Εδώ δεν τρέχει τίποτε. Κάνουν μια πλάκα πιο κάτω (ότι τον πέρασε το Renault) και αυτό ήταν όλο. Το γράφω για πολλοστή φορά. Το θέμα ήταν καθαρά προσωπικό. Τους χαλούσα την μανέστρα και έπρεπε να εξοντωθώ.

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”