Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ξεκινώ αυτή την ενότητα , ώστε να παρουσιάσω ορισμένα στοιχεία που ξεσκεπάζουν τον ρόλο που επιτελούν ορισμένα μέσα κοινωνικής δικτύωσης στην Ελλάδα, τα γνωστά σε όλους μας fora/forums.


pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

4Τροχοί - Νέα Έποχή (2019)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ας ξεκινήσω από τις τελευταίες εξελίξεις σχετικά με το forum των 4Τροχών, του γνωστού περιοδικού του Κ. Καββαθά, το οποίο μας μεγάλωσε αυτοκινητιστικά. Να τονίσω ότι ήμουν και από τους φανατικούς αναγνώστες του περιοδικού, αλλά και του Κ. Καββαθά, έχοντας στην συλλογή μου ΟΛΑ τα τεύχη από το 1ο έως και την εποχή της διαγραφής μου. Έκτοτε, δεν αγόρασα κανένα τεύχος, ούτε πρόκειται να τους δώσω χρήματα, εφόσον η συμπεριφορά τους ήταν (για χρόνια) απαράδεκτη. Επίσης, όσους μπορούσα να προσεγγίσω, τους έχω αποτρέψει από το να δίνουν χρήματα σε μια εταιρεία που όχι μόνον δεν σέβεται τον αναγνώστη, αλλά και που παραβαίνει και το νόμο (βλ. παρακάτω).

Ας ξεκινήσουμε με την τελευταία τροποποίηση του forum η οποία έλαβε χώρα πριν λίγες ημέρες. Ας βάλουμε μια τυπική ημερομηνία την 1η Αυγούστου 2019 ως ημερομηνία έναρξης λειτουργίας του νέου forum. Από την php πέρασαν σε μια custom πλατφόρμα, το drupal, που δεν είναι φτιαγμένο για forum. Θα τα καταφέρουν να το λειτουργήσουν, πιστεύω, αλλά δεν θα είναι απλό και λειτουργικό όπως η παλιά έκδοση. Οι διαφημίσεις που παρουσιάζονται στην μισή οθόνη περίπου, αλλά και στο πάνω μέρος, δείχνουν την προσπάθεια αποκόμισης κέρδους για την υποστήριξη της λειτουργίας του forum. Σκοπός μου, όμως, δεν είναι να σχολιάσω την νέα εμφάνιση, αλλά την συμπεριφορά η οποία παραμένει ίδια και απαράλλαχτη μέχρι και σήμερα.

Πριν γράψω τι συνέβη - πράγματα γνωστά και από παλιά, αφού δεν άλλαξε κάτι στην συμπεριφορά - να σημειώσω ότι θεωρώ πως πλέον ελάχιστα forums παραμένουν πραγματικά ανεξάρτητα και αντικειμενικά. Τα περισσότερα έχουν σαφή πολιτική τοποθέτηση και υποστηρίζονται από κόμματα, παρατάξεις ή και εταιρείες που έχουν συμφέρον να βρίσκονται αυτά σε λειτουργία.

Για τους 4Τροχούς δεν γνωρίζω αν υπάρχει εταιρεία από πίσω (πέραν της εκδοτικής δηλαδή) γιατί, πολύ απλά, δεν παρακολουθώ πλέον όπως πρέπει τα τεκταινόμενα εκεί. Μπορεί να διαβάσω κάποιες δημοσιεύσεις, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με απασχολεί τι γράφεται πλην συγκεκριμένων θεμάτων που με ενδιαφέρουν (και δεν πρόκειται να αποκαλύψω). Έτσι, λοιπόν, δεν μπορώ να έχω σαφή άποψη για διάφορες καταγγελίες που έχουν γίνει (στο petrolheads.gr) σχετικά με κάποιον διαχειριστή του forum των 4Τροχών, ο οποίος μπαίνει στο petrolheads.gr και ψαρεύει πελάτες για τους 4Τροχούς κ.α. τέτοια.

Αυτό που γνωρίζω με βεβαιότητα είναι τι έγινε αυτές τις ημέρες και έχει σχέση με το παρελθόν. Ας τα πάρουμε από την αρχή, λοιπόν. Όπως ανέφερα, ρίχνω κάποιες ματιές στο forum των 4Τροχών, αλλά και στο petrolheads σχετικά με θέματα που με απασχολούν. Σε κάποια φάση είδα ότι το forum των 4Τροχών ήταν κλειδωμένο. Στο petrolheads διάβασα ότι γίνεται αναβάθμιση του forum. Σε κάποια από τις επισκέψεις μου, για να δω την νέα εμφάνιση, είδα το νέο forum, διάβασα κάποια σχόλια, τα οποία ήταν αρνητικά ως επί το πλείστον, και αποφάσισα να δοκιμάσω αν μπορώ να μπω με τον λογαριασμό μου (pipinos1976), μιας και τα προβλήματα με τους λογαριασμούς είχαν ήδη αναφερθεί. Πράγματι, λοιπόν, μπορούσα να μπω με τον λογαριασμό μου. Μπήκα τότε στο αντίστοιχο θέμα, το σχετικό με τα Τεχνικά Θέματα του forum, και έγραψα μια δημοσίευση στην οποία τους ανέφερα ότι πρέπει να δουν το θέμα των λογαριασμών γιατί είμαι ban και μπορώ να μπω κανονικά, τους ανέφερα ότι δεν υπάρχει τρόπος να κάνω μόνος μου διαγραφή του λογαριασμού μου, τους ευχήθηκα καλή συνέχεια κιόλας και αποχώρησα. Μου απάντησε ο limited_one γράφοντας ότι δεν υπάρχει τρόπος διαγραφής του λογαριασμού μου, ενώ η δημοσίευσή μου είχε ήδη διαγραφεί. Μετά από κάποιες ώρες διαγράφηκε και η απάντηση του limited_one, ώστε να μην υπάρχει κανένα στοιχείο ότι υπήρξε απάντηση προς το άτομό μου.

Στο ενδιάμεσο όμως, είχα στείλει, μέσω της φόρμας επικοινωνίας, κείμενο με το οποίο τους ζητούσα να με διαγράψουν οριστικά καθώς θεωρούσα την συμπεριφορά τους αλλοπρόσαλλη (ανήθικη, ανέντιμη, πρόστυχη, προσβλητική, προκλητική) και δεν επιθυμώ να έχω την οποιαδήποτε σχέση με το forum τους. Μάλιστα, τους πρότεινα, αν έχουν πρόβλημα, να τους στείλω και μια αίτηση εναντίωσης, όπως έχω κάνει και στο petrolheads, σύμφωνα με αυτά που μου είπαν στην ΑΠΠΔ. Το κείμενο επικοινωνίας επέστρεψε ως μη παραδομένο, αφού το mail δεν μπορούσε να επιβεβαιωθεί υποτίθεται (εντελώς βλακώδες βέβαια και θα δούμε αμέσως την συνέχεια). Για όλα αυτά υπάρχουν τα δύο mails που παρέλαβα από το forum (η επιβεβαίωση αποστολής της φόρμας επικοινωνίας και η απάντηση του forum) που επιβεβαιώνουν του λόγου το αληθές. Η πραγματικότητα είναι πως και το mail μου είναι αποκλεισμένο, αφού σήμερα το πρωί τους έστειλα από προσωρινό λογαριασμό και το έλαβαν μια χαρά (μέσω της φόρμας επικοινωνίας), ενώ, μέχρι αυτή στην στιγμή (5 Αυγούστου 2019, 13:45), δεν έχει έρθει απόρριψη της αποστολής της φόρμας επικοινωνίας. Προφανής σκοπός τους είναι (δεν ξέρω αν αυτό το έχει αναλάβει προσωπικά ο διαχειριστής ή είναι πολιτική της εταιρείας) να αποφύγουν την οποιαδήποτε επικοινωνία γιατί γνωρίζουν ότι έχουν κινηθεί εντελώς αλλοπρόσαλλα (όταν άλλαξε ιδιοκτησία η εταιρεία), ενώ νωρίτερα έχουν κινηθεί και παράνομα (με τον συγκεκριμένο τύπο, που έχει εξαφανιστεί, αλλά και με το forum, δεν έχουμε τελειώσει, εφόσον έχουν και χρησιμοποιούν τα προσωπικά μου δεδομένα).

Και τώρα, ένα μάθημα ιστορίας, για να καταλάβουμε τους λόγους που γίνονται όλα αυτά και γιατί η πληροφόρηση είναι ελεγχόμενη. Ειδικά στο εδώ forum, θα θυμάστε μια σύγκρουση που είχε λάβει χώρα στο bloka σχετικά με τα αντίμετρα και τι έγινε στο τέλος (όταν αποδείχθηκε ότι είχα δίκιο σε αυτά που έγραφα). Τέλος πάντων, δεν γνωρίζω αν ήταν οι ίδιοι που κινήθηκαν στους 4Τροχούς, απλά αναφέρω αυτό που μου έχουν μεταφέρει από εκεί. Ο διαχειριστής nass, όταν πάλι υπήρχε η σύγκρουση σχετικά με τα αντίμετρα (ίδια άτομα), απλά σε διαφορετικό forum, μου έστειλε ένα προσωπικό μήνυμα στο οποίο ανέφερε τα εξής: έχει γίνει καταγγελία σχετικά με το άτομό μου, ότι πουλάω μηχανήματα και ότι θέλει κάποια προσωπικά μου δεδομένα, βασικά ζήτησε επαγγελματική απασχόληση (προσωπικό δεδομένο), ώστε να με αφήσει να γράφω στο forum (οι άλλοι δίνουν τέτοια στοιχεία άραγε;)...!!! Του απάντησα δίνοντας όλα τα προσωπικά μου δεδομένα (όνομα, επώνυμο, σπουδές, εργασία), ώστε να μπορέσω να συνεχίσω να γράφω στο forum. Τα στοιχεία αυτά δεν γνωρίζω πού έχουν διατεθεί, αλλά η αίτηση που μου έγινε ήταν εντελώς παράνομη. Αν υπήρχε ΑΠΠΔ τότε θα είχα αναφέρει την αίτηση αυτή που μου έγινε.

Γιατί, όμως, έγινε αυτή η αίτηση από τον συγκεκριμένο διαχειριστή; Ήταν τόσο σημαντικό να ξέρει πού δουλεύω για να με πιστέψει σε αυτά που έγραφα; Ζήτησε μήπως από αυτούς που γράφανε (προσβλητικά πολλές φορές) τα αντίστοιχα δεδομένα; Μα αν τους είχε ζητήσει θα έπρεπε να τους είχε διώξει γιατί δεν πλησίαζαν καν το επίπεδο σπουδών και γνώσης το δικό μου (καλά για επαγγελματικά τότε δεν το συζητάμε, συγκρίνουμε καθηγητή σε Παν/μιο με Ηλεκτρόγο Αυτοκινήτων). Αυτό, λοιπόν, που έκαιγε τον συγκεκριμένο χρήστη ήταν να δει με τι ασχολούμαι, ώστε να ξέρει αν μπορεί να με λάβει σοβαρά υπόψη του ή όχι. Ποιος ο λόγος; Μα ο ίδιος ο nass δούλευε σε εταιρεία που εγκαθιστά κάμερες ταχύτητας και ήθελε να παίρνει πληροφορίες από τα βίντεο που ανέβαζα και αυτά που έγραφα. Έτσι, λοιπόν, με ήθελε στο forum, αλλά να μην γράφω γενικά κι αόριστα και χαλάω την μανέστρα της πολιτικής ορθότητας (άρα κακό το τρέξιμο, καλές οι κάμερες), αλλά να γράφω συγκεκριμένα για ένα θέμα. Από τότε, ξαφνικά, σταμάτησαν οι επιθέσεις οι σχετικές με τις γνώσεις, και άρχισαν επιθέσεις εντελώς προσωπικές, στην προσπάθεια να με φιμώσουν σε όλα τα θέματα πλην ενός (στο οποίο δεν υπήρχε καμία απάντηση πλέον, πράγμα περίεργο).

Είναι περιττό νομίζω να αναφέρω ορισμένα περιστατικά. Θα αναφέρω μόνον το εξής: μαζεμένοι 3 μου κάνουν επιθέσεις και μου γράφει ο ένας: "γαμιέσαι". Απαντώ: "όποτε μπορώ" και ήρθε η διαγραφή μου μαζί με αυτόν...!!! (Υπάρχει η σχετική δημοσίευση από την διαχείριση). Σε κάποια φάση, λοιπόν, ένας καθώς πρέπει "κύριος", που υπερασπίζεται την έννομη τάξη (Χρήστος Λάππας, που παρουσιαζόταν ως καθηγητής Αγγλικών), ερωτήθηκε από εμένα (ασχολούμαι με την εκπαίδευση πολλά χρόνια και γνωρίζω άριστα τα θέματα) αν ζητάει τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, τις απολύσεις, αν δηλώνει στην εφορία τα πάντα ή μόνον ένα μέρος αυτών (τα περισσότερα φροντιστήρια σου δίνουν π.χ. 10euro/ώρα και δηλώνουν 6 στο κράτος). Αυτό θεωρήθηκε ad Hominem επίθεση και μου έδωσαν προσωρινή διαγραφή. Αντέδρασα, καθώς ήταν εντελώς άδικο να με κατηγορεί ένας χρήστης γιατί πήγα με 140 σε όριο 120 και ο ίδιος να κλέβει συστηματικά το κράτος, ενώ δηλώνει νομιμόφρων πολίτης σε όλους τους υπόλοιπους. Η αντίδρασή μου ήταν απλή: ρώτησα τον nass, αφού τον ενδιαφέρει η νομιμότητα, γιατί μου ζήτησε προσωπικά δεδομένα, πράγμα παράνομο; Προφανώς, μετά από αυτό μήνυμα που έστειλα, ήρθε η οριστική διαγραφή. Είναι το γνωστό μήνυμα που υπάρχει ακόμη στο θέμα αποβολές.

Μετά από καιρό, όταν πλέον άλλαξε η κατάσταση στο forum των 4Τροχών (κάτι για πυραμίδες έγραφαν, κάτι συγκρούσεις μεταξύ διαχειριστών κτλ, έγινε το νέο forum κτλ) έγραψαν ένα μήνυμα στο οποίο καλούσαν πίσω όλους τους χρήστες, ανάμεσα σε αυτούς κι εμένα. Πράγματι, μπήκα στο forum και έγραψα κάποιες δημοσιεύσεις. Ξαφνικά, προφανώς λόγω επιλογής της διαχείρισης, χωρίς να έχω γράψει τίποτε άσχημο και αρνητικό, παρά μόνον δημοσιεύσεις σχετικές με αντίμετρα, με διέγραψαν, έσβησαν στις προσκλήσεις και υπήρξε πραγματική διαγραφή των πάντων που θα θύμιζαν την επαναφορά μου. Αυτή την συμπεριφορά την θεωρώ, όπως έγραψα και παραπάνω, ανέντιμη και γι' αυτό κι εγώ δεν ενδιαφέρομαι να έχω την οποιαδήποτε σχέση με το forum αυτό.

Αυτή εν ολίγοις είναι η ιστορία και γι' αυτό και ενδιαφερόμουν τόσο να μην με έχουν καθόλου εκεί. Το πιο αρνητικό είναι η ύπαρξη εταιρειών, οι οποίες, σε συνεργασία με τις Αρχές, χρησιμοποιούσαν το forum (αλλά και στο petrolheads το ίδιο γίνεται) για να παίρνουν πληροφορίες σχετικά με αντίμετρα των οδηγών.

Ευχαριστώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

αφου δεν θέλεις να έχεις καμμια σχέση με αυτά τα forum ρε χριστιανέ μου γιατι μπαινοβγαίνεις ακόμα εκει μεσα και παρακολουθείς τι γίνεται;
σαν να σε χώρισε μια γκόμενα, και μπαίνεις καθε τρεις και λίγο στο προφιλ της να δεις τι γίνεται μου θυμίζει εμένα.
είμαι σίγουρος οτι είσαι πολυάσχολος άνθρωπος και έχεις πολλά και καλύτερα πράγματα να ασχοληθείς απο το να διαιωνίζεις μια κατάσταση που σε ενοχλεί
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Καταρχάς μπαίνω για ενημέρωση. Όπως μπαίνω σε 10 forums για κινητές επικοινωνίες, έτσι μπαίνω και σε 3-4 αυτοκίνησης. Ένα άλλο καλό που έχω είναι να ανακαλύπτω bugs σε συστήματα. Π.χ. στο αμάξι μου έχω βρει έναν συνδυασμό κουμπιών που κολλάει τον κλιματισμό και δεν δουλεύει. Σε αυτή την περίπτωση βρήκα ότι τα ban δεν είχαν ενεργοποιηθεί. Τους ενημέρωσα και αυτό ήταν όλο. Για να μην φανεί, όμως, το λάθος τους άρχισαν να σβήνουν δημοσιεύσεις, όπως είχαν κάνει και στο παρελθόν. Μου ήρθε στο μυαλό η κατάσταση αυτή και έγραψα ένα κείμενο που παρουσιάζει τα γεγονότα όπως τα έζησα εγώ. Τους έστειλα και ενημερωτικό, τους ειδοποίησα να διαβάσουν και το κείμενο που έγραψα εδώ, όπου είμαι ξεκάθαρος ότι δεν θέλω επαφές, ειδικά μετά τον εκβιασμό που δέχτηκα.

Περισσότερο, όμως, με έχει ενοχλήσει το ότι είχαν διαχειριστή έναν άνθρωπο που εργαζόταν για εταιρεία που βάζει κάμερες. Αυτός, λοιπόν, όπως είχε γράψει, ήταν ο μόνος που δεν ήθελε να με διώξουν... Γιατί άραγε; Κοίτα τώρα την σύμπτωση. Και ο ιδιοκτήτης του petrolheads επέμενε να μείνω, ενώ όλοι του έλεγαν να με διώξει. Και η 2η σύμπτωση είναι ότι ο ίδιος δουλεύει στην εταιρεία που βάζει τις κάμερες ταχύτητας στην Ελλάδα, ενώ μου έλεγε πως είχε φύγει... Γιατί άραγε με ήθελε κι αυτός;

Όπως είχα γράψει και σε κάποιον κοινό γνωστό (από bloka), όταν μου είχε ζητήσει κάποια πράγματα, αυτό που θέλω είναι ειλικρίνεια. Καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αποποιηθεί κάποιος των μέσων επιβίωσής του, αλλά μπορεί, τουλάχιστον, να πει: ξέρεις, μεγάλε, εγώ βάζω κάμερες και σε θέλω να γράφεις για αυτόν τον λόγο. Αυτό το δέχομαι. Δεν δέχομαι με τίποτε, όμως, να βλέπω κάμερες που τις ανίχνευε μηχάνημα 10 ετών στα 500m, ξαφνικά, με ό,τι πιο σύγχρονο υπάρχει, να μην τις ανιχνεύει κανείς, να υποψιάζομαι ότι πήγε να με δουλέψει ο τύπος, όταν έλεγε ότι δεν έχει πλέον σχέση με κάμερες, να σταματάω τα βίντεο και, ξαφνικά πάλι, να γίνεται πιθανή η διαγραφή μου. Προφανώς, αφού δεν με χρειάζεται πλέον. Κορόιδο δεν είμαι, ούτε χαζός. Θετικά διακείμενος με τους ανθρώπους, ναι, ήμουν, αλλά το έχω κόψει πλέον κι αυτό... Τελείως, όμως...

Από όλα αυτά καταλαβαίνεις γιατί α) δεν ανεβάζω πλέον βίντεο με κάμερες και μπλόκα και β) γιατί είπα στον MacPap να γίνει κλειστή στο κοινό η συζήτηση για τα μπλόκα και, μάλιστα, με πρόσβαση μετά από συγκεκριμένο αριθμό δημοσιεύσεων.

Επίσης, το γεγονός ότι μου ζήτησαν προσωπικά δεδομένα για να με αφήσουν να γράφω, δεν θα περάσει έτσι. Όπως τους έγραψα: θέλω μια εξήγηση για αυτό, αλλά και πάλι δεν θα περάσει ατιμώρητα για κανέναν τους.

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Βιάζομαι αυτή την στιγμή, οπότε θα γράψω πολύ σύντομα, για να δει ο κόσμος ότι καταλαβαίνουμε τι γίνεται. Μερικά σημεία που προκαλούν γέλιο και μόνο:

1. Σε αυτή την σελίδα, με τα Τεχνικά Θέματα, εμφανίζονται διάφοροι χρήστες. Ο ΑΕΑ4TF είναι ο admin. Φαίνεται πότε έγινε μέλος, πότε έγραψε την δημοσίευση και πότε μπήκε τελευταία φορά. Όλα κανονικά, φυσιολογικά.

https://forum.4troxoi.gr/node/88060?page=6

2. Σε αυτή την σελίδα, με τις αποβολές, άρα και την δική μου, εμφανίζονται πάλι 2 της διαχειριστικής ομάδας, ο nass και ο mirage. Ενώ σε όλους εμφανίζονται τα πράγματα φυσιολογικά στον nass εμφανίζεται ημερομηνία εγγραφής 1η Ιανουαρίου 1970, μια ημερομηνία που λέει πολλά. Για όποιον δεν γνωρίζει αυτή είναι η ημερομηνία που χρησιμοποιεί το UNIX (και τα παράγωγά αυτού) ως αρχή μέτρησης του χρόνου. Τι σημαίνει αυτό; Μα ότι αυτός έχει πρόσβαση στον server που τρέχει κάποια έκδοση του linux από πίσω, οπότε εμφανίζεται ως διαχειριστής.

https://forum.4troxoi.gr/node/45604?page=2
https://www.unixtimestamp.com/index.php

3. Σε αυτή την σελίδα, με τα Radar και πού αυτά βρίσκονται, υπάρχει δικιά μου δημοσίευση. Εμφανίζει σωστά την ημερομηνία εγγραφής, εμφανίζει σωστά το πότε μπήκα τελευταία φορά (πριν 4 ημέρες, δηλαδή 2 Αυγούστου 2019, όταν τους ανέφερα το πρόβλημα με τους χρήστες), αλλά δείτε το πιο περίεργο: ημερομηνία συγγραφής της δημοσίευσης 29 Αυγούστου 2015. Μα δεν με έχουν διαγράψει από το 2011; Μήπως, λέω, είναι η δημοσίευση που έμεινε μετά την επαναφορά μου και την ύπουλη διαγραφή μου μετά;

https://forum.4troxoi.gr/%CF%80%CE%B5%C ... B9?page=51

Τα πράγματα είναι απλά: όσο τους βόλευαν αυτά που έγραφα με άφηναν, μετά, όταν έπιασα το νόημα και δεν τους έδινα τίποτε, με πέταξαν, την μία φορά με προφάσεις και την άλλη εντελώς κρυφά. Στοιχεία, όμως, έχουν μείνει και αυτό τους εκθέτει. Γι'αυτό και α) δεν θέλω συμμετοχή σε αυτό το πανηγύρι και β) θα τους κράζω και θα τους πολεμώ μέχρι να το κλείσουν τελείως το άντρο της απάτης (όπως ο καθένας το καταλαβαίνει αυτό).

Ευχαριστώ.
pienaf
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Αύγ 2018, 17:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pienaf »

Μάλλον είναι off topic, αλλά...

Τον προηγούμενο μήνα αγόρασα μετά από πολύ καιρό το περιοδικό και απογοητεύτηκα.
Για μένα που μεγάλωσα διαβάζοντας 4Τ την δεκαετία του ’70, διαβάζοντας την Μοτοτεχνική Επιθεώρηση των Χοϊδά – Χατζάρα, το Motosport του Παπανδρέου, το ΜΟΤΟ στα πρώτα χρόνια του,
το σημερινό περιοδικό – και όχι μόνο αυτό – μοιάζει με διαφημιστικό φυλλάδιο.

Φαίνεται ότι ο Αρχηγός εδώ και χρόνια – μετά τις περιπέτειες με το χρηματιστήριο – έχει αφήσει το «τιμόνι» και οι διάδοχοι δεν...

Μάλλον το έριξαν στο εμπόριο...

Εκτός εάν γέρασα και μου φαίνονται όλα μαύρα!
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Τους δίνω δύο δικαιολογίες, αλλά δεν δέχομαι και το σημείο στο οποίο έχουν φτάσει. Η 1η δικαιολογία είναι ότι πλέον τα αυτοκίνητα είναι όλα καλά, δεν υπάρχει κάποιο απαράδεκτο ή επικίνδυνο. Η 2η δικαιολογία είναι η πίεση που δέχονται λόγω της οικονομικής κατάστασης, άρα και της ανάγκης διαφημίσεων από όπου κι αν αυτές έρχονται. Από την άλλη, όμως, έχουν γεμίσει διαφημίσεις και το μόνο που γράφουν στα άρθρα είναι απλές περιγραφές στο περίπου. Για να μην αναφέρουμε τις τεράστιες βλακείες που έχουν γράψει (και έγραφαν και στο forum, αλλά και η παρέα του petrolheads τα υποστήριζε) κατά καιρούς λόγω ιδεοληψίας ή χρηματισμού. Θυμάστε το άρθρο για Corsa vs Punto, που ήταν η ίδια πλατφόρμα (με 3 διαφορετικά είδη αναρτήσεων) και το Corsa φορούσε την σκληρή ανάρτηση, ενώ το Punto την μέτρια, οπότε το Punto έβγαινε με καλύτερο κράτημα...!!!

Το χειρότερο για εμένα, πάντως, είναι τα ψέματα που πουλούσαν όπως και στο petrolheads. Δύο διαχειριστές με σχέση με εταιρείες που εγκαθιστούν κάμερες; Και οι δύο να με θέλουν μέσα, ενώ όλοι τους λένε να φύγω; Πώς το έλεγε ο Πουλικάκος; "Τόση αθωότητα στις μέρες μας κ. Πρετεντέρη;"

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από MacPap »

Εμείς εδώ δεν φιμώνουμε κανέναν.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Και μπράβο σας και συγχαρητήρια. Η φίμωση, όμως, ήταν η απαίτηση του πόπολου, των χαζών, αυτών που ήθελαν να μπουν στην ομάδα. Οι πραγματικοί απατεώνες, οι ινστρούκτορες, με ήθελαν και το έπαιζαν δημοκράτες. Δυστυχώς, όμως, με ήθελαν για να βλέπουν τα βίντεο στο YouTube και να ρυθμίζουν ανάλογα τις κάμερες. Από εκεί - τουλάχιστον έτσι πιστεύω πλέον - έρχονται τα χρήματα για το εκάστοτε forum: από τις εταιρείες που πληρώνουν για δωρεάν γνώση*.

Ευχαριστώ.

* Σας το έχω περιγράψει το περιστατικό με τους πλοηγούς; Είχα ζητήσει δημόσια, από όποια εταιρεία ενδιαφερόταν να μου δώσει μια δωρεάν άδεια του λογισμικού (βασικά Destinator ήθελα). Έφαγα το δούλεμα της αρκούδας. Δεν σε έχουν ανάγκη, αφού τα δίνεις δωρεάν γιατί να σε πληρώσουν, κάνουν μόνοι τους την δουλειά κτλ. Πάω, λοιπόν, τον επόμενο μήνα και ανεβάζω στίγματα και μέσα σε αυτά είχα περάσει στίγμα τράπεζας στη μέση του πουθενά, αλλά σε περιοχή της Ηπείρου που δεν είχε άλλους χρήστες, ώστε να αποφύγω αναφορά λάθους. Στο πρώτο update, λοιπόν, οι εταιρείες είχαν περιλάβει το στίγμα που είχα δώσει. Αφότου το είχαν βάλει, βγήκα και τους έκανα ρεζίλι: δεν με είχαν ανάγκη; τους λέω. Γιατί πέρασαν τράπεζα στην μέση του χωραφιού, 20km από τον πολιτισμό; Μήπως επειδή το ανέβασα εγώ επίτηδες πριν λίγο καιρό; Πήγαν δηλαδή και βρήκαν τράπεζα και την πέρασαν; Οι μάγκες του πληκτρολογίου μούγκα, οι εκπρόσωποι των εταιρειών σφύριζαν αδιάφορα, ενώ εγώ γελούσα με τα χάλια τους...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δείτε τα παρακάτω posts και θα καταλάβετε τι είδους πολιτική τοποθέτηση έχει το forum αυτό και γιατί διαγράφει σταδιακά όσους είναι αντίθετοι (όχι εμένα, εγώ ζήτησα και με έχουν βάλει σε ανενεργό λογαριασμό και τους έχω απαγορεύσει να αναφέρουν το όνομά μου, καθώς δεν θέλω να έχω καμία σχέση μαζί τους). Επίσης, θα καταλάβετε ποιες είναι οι πολιτικές που έρχονται στο μέλλον (αν και τα έχω γράψει από το μακρινό 1995, στο bloka αργότερα, στους 4Τροχούς κτλ).

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 63#p614163

και η απάντηση του συναγωνιστή:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 91#p614291

Θα ήθελα να βρω ένα post που έχω κάνει στους 4Τροχούς για την κατάσταση που έχει περάσει η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Σαν τα έγραφα ό,τι γίνεται σήμερα και στο μέλλον.

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”