Καλως σας Βρηκα, ευχαριστω για την αποδοχη.

Καλωσορίσατε! Πέστε μας κάτι για εσάς...
Απάντηση
etzi00
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Απρ 2022, 19:41

Καλως σας Βρηκα, ευχαριστω για την αποδοχη.

Δημοσίευση από etzi00 »

Καλησπερα παρεα.
Ειμαι ο Μανος, ενας γερο παραξενος, η ακομα καλυτερα " old fart" οπως θα με χαρακτηριζαν οι Αγγλοφιλοι.
Απο 13 ετων,( 1970 ) δεν ξερω πως, κολλησα το μικροβιο, ( τοτε δεν υπηρχαν τοτε εμβολια ) , επερνα το αυτοκινητο του πατερα μου, πηγαινα βολτες, το μαστορευα, στα 14 εβαλα δευτερο καρπυρατερ σε σκαραβαιο ( ο πατερας μου τρελλαθηκε, "σαν πολυ γρηγορο μου φαινεται " ) και η ζωη συναιχισε την κατηφορα . Εφυγα στην Αγγλια για σπουδες, Φυσικα Μηχανικος, αλλα στραβωσε καπως και πηρα πτυχιο computer engineering. Ημουν τυχερος, εζησα απο κοντα μεγαλες ημερες, δοξες, το Cranfield institute (Τωρα πανεπιστημιο) , την Lotus, AC, Jag, Ripspeed, κλπ κλπ κλπ. Εζησα οδηγησα και γυρισα Ελλαδα με ενα ....... ΒMW 2002 ti Schnitzer.
Εκτοτε εχω αλλαξει δεκαδες αυτοκινητα, και κολλησα και το μικροβιο της μοτοσυκλετας. Με την παροδο των χρονων παρακολουθησα την κατρακυλα της αυτοκιντοβιομηχανιας, την καθετη πτωση ποιοτητας, την σημαντικη αυξηση επιδωσεων, την σημαντικη μειωση τιμων στην αυτοκινηση, το μονιμο πηξιμο στους δρομους, και το χειροτερο απο ολα, το οτι η πλειοψηφια πλεον μοιαζει σαν κουβαδακια. Εχω μια βαθεια αποστροφη για τα Ιταλικα και τον ομιλο VAG πλην skoda που τα θεωρω το διαμαντι του ομιλου και κυριως τιμια. Οπως καταλαβαινετε λοιπον εχω στραφει στα παλαιωτερα αυτοκινητα, αρνουμενος να αγορασω η οδηγησω οτιδηποτε του 21ου αιωνα. Εχοντας κανει περιπου 3.000.000 χμ με αυτοκινητο και περιπου 1.000.000 με μηχανη τα σημερινα , και κυριως τα ηλεκτρικα τα εχω καταταξει στην κατηγορια κοροιδια. ( ζητω συγνωμη απο τους admin, δεν μπορω να χαιδευω αυτια, προτιμω να ειμαι δικαιος , ισως η ευκαιρια σας να με διαγραψετε ) . Φυσικα ειμαι τεχνικος ελεγκτης σε ιστορικα αυτοκινητα και μοτοσυκλεττες , δραστηριος σε λεσχες και ΦΥΣΙΚΑ στην διαθεση ολων για βοηθεια η και πληροφοριες. Ξερω, μαε βαρεθηκατε ηδη με την πολυλογια μου.... Au revoir.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καλως σας Βρηκα, ευχαριστω για την αποδοχη.

Δημοσίευση από MacPap »

Καλώς μας ήρθες Μανο.
Είμαι βέβαιος πως θα έχεις να προσφέρεις πάρα πολλά σε αυτή την παρέα.
Ειδικα σε συγκεκριμένα θεάματα τα οποία αγαπάς και παρακολουθείς απο χρόνια.

MacPap
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Καλως σας Βρηκα, ευχαριστω για την αποδοχη.

Δημοσίευση από Johnny »

Καλώς ηρθες στην παρέα μας Μάνο.
Σε καλοσωρίζουμε γιατι μας αρέσουν οι γεροπαράξενοι οπως ανέφερες, γιατι και εμείς ειμαστε κοντά, πολύ κοντά. :biritses
Η παρέα μας χρειάζεται και την γνώση σου και την αποψη σου. Θα εχεις την βοηθειά μας οπου την χρειαστείς και εναν χώρο να αναπτύξεις τις πληροφορίες σου διότι ειναι σίγουρο οτι θα ειπάρχουν αναγνώστες με κοντινες σου απόψεις και δεν τις εξωτερικεύουν διότι δεν βρίσκουν ενότητα για ιστορικά οχήματα.

Καλώς ηρθες.
Johnny
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συστηθείτε...”