Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Καλωσορίσατε! Πέστε μας κάτι για εσάς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Καφεδάκι made by Ultimo_ , Gaggia Classic και ascaso i2



W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από MacPap »

:applause :biritses ΩΡΑΙΟΣ
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Κοιτάξτε υψηλά στάνταρ καφέ σε παραγαγωγη - δειγματοληψία το 1954! και σήμερα ο κόσμος πίνει φραπέ!

W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από MacPap »

Λοιπόν παραδόξως αυτό το video με έκανε και αισθάνθηκα πολύ άσχημα. Χωρίς λόγο
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιατι?
Γιατι εκμεταλλευόμαστε τους πολίτες των τρίτων χωρών για να απολαύσουμε εμείς ένα φλυτζάνι?
Ή γιατι δεν ήσουν ποτέ τόσο απαιτητικός στον καφέ που πίνεις?

Εγώ πάντως παρατήρησα οτι αν ο καφές είναι φρεσκοκαβουρδισμένος και φρεσκοκομμένος (δευτερόλεπτα πριν φτιάξεις τον καφέ σε αντίθεση με τον προαλεσμένο απο το μάρκετ που είναι ΟΛΟΙ τους μπαγιάτικοι) το αποτέλεσμα είναι η μέρα με τη νύχτα!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από MacPap »

Μαλλον γιαυτο το απροκαλυπτο της διαφήμισης οπως ήταν το 50. Δηλαδή που την έδωσε οταν θεώρησε φοβερό επιτευγμα πως τα παιδιά εχουν σχολέιο.

Φυσικά και είναι.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από erling »

UltiMo_ έγραψε:Κοιτάξτε υψηλά στάνταρ καφέ σε παραγαγωγη - δειγματοληψία το 1954! και σήμερα ο κόσμος πίνει φραπέ!
Ο φραπέ που κολλάει?????
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

εννοώ οτι ο φραπές είναι μια προχειρότητα με τόσο πολύ επεξεργασία που το τελικό αποτέλεσμα, ελάχιστα θυμίζει αληθινό καφέ. Είναι μια ευκολία που την απαιτούν οι σύγχρονοι βιαστικοί ρυθμοί ζωής που βάζουν τον χρόνο πάνω απο την ποιότητα. Καμμία σχέση με την επιμονή στην τελειότητα όπως βλέπεις στο βίντεο, και τον φρεσκοκαβουρδισμένο και φρεσκοκομμένο καφέ που βλέπεις στο πρώτο βίντεο.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από erling »

δεν διαφωνω αλλα θεωρω πως τα παραππανω ισχυουν για ολους τους συσκευασμενους....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Την καλημέρα μου με ένα σπιτικό καπουτσινάκι!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σίγουρα ο αλεσμένος προ μηνών και χοντροκομμένος espresso που δίνουν στο μάρκετ με ημερομηνία λήξης ενός έτους :astrakia είναι πολύ χειρότερος γευστικά.

Αλλα στον φραπέ που τον βράζουν, τον στεγνώνουν, τον καταψύχουν, τον ξαναματαστεγνώνουν υπο πίεση και δεν ξέρω και γω τι άλλο του κάνουν πριν τον συσκευάσουν, είναι πολλές κλάσεις χειρότερος.

Και είναι και απο ποικιλίες robusta, τους οποίους οι παραγωγοί espresso τους έχουν για πέταμα και είναι και πάμφθηνος. Στη χειρότερη να βρεις χαρμάνι espresso me 20% robusta (για έξτρα κρέμα και έξτρα πικράδα) αλλα συνήθως είναι το γνωστό 100% arabica το οποίο αν το φτιάξεις σωστά, πίνεται άνετα και σκέτο (χωρίς ζάχαρη) και έχει άρωμα που σε στέλνει αδιάβαστο.

Σε σύγκριση με την ευκολία στην παρασκευή του βέβαια, μια χαρά αποτέλεσμα έχει και το φραπεδάκι, γευστικότατο. Αλλα με αληθινό καφέ δεν συγκρίνεται.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συστηθείτε...”