Τρελλά και Αστεία στους Ελληνικούς δρόμους

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Τρελλά και Αστεία στους Ελληνικούς δρόμους

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ξεκινάω αυτή την ενότητα για να ανεβάζουμε ό,τι μας έρχεται και βλέπουμε καθημερινά στους δρόμους γύρω μας.


pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Τρελλά και Αστεία στους Ελληνικούς δρόμους

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ξεκινάω με ένα περιστατικό που μου έτυχε πριν λίγες ώρες.

Είμαι το πράσινο αυτοκίνητο και κινούμαι σε έναν δρόμο μονής κατεύθυνσης (φαίνεται λίγο από τις μαύρες πινακίδες με το άσπρο βέλος), όπως δείχνει το βέλος πάνω στο πράσινο αυτοκίνητο. Αριστερά βρίσκονται νόμιμα σταθμευμένα κάποια ΙΧ. Τα πρώτα που βλέπετε διαγώνια είναι σε ειδική εσοχή στο πεζοδρόμιο και τα επόμενα ακολουθούν παράλληλα στο πεζοδρόμιο, όπως τα έχω σχεδιάσει. Σε κάποιο σημείο βρίσκεται ένα προσωρινά σταθμευμένο (για περίπτερο), που ο οδηγός το έχει αφήσει διαγώνια, με αποτέλεσμα ο χρήσιμος δρόμος να είναι ελάχιστος. Την στιγμή που πάω να το περάσω, ένας πεζός, με πλάτη σε εμένα, κατεβαίνει στον δρόμο, την στιγμή που έχει πεζοδρόμιο 3m να κινηθεί. Ούτε κοίταξε αν έρχομαι, ούτε και έφυγε από την μέση του δρόμου κι ας ήμουν πίσω του. Στην στροφή δεξιά έστριψε, οπότε άνοιξε ο δρόμος και ξεκίνησα και πάλι. 10m πιο κάτω έρχεται ένας πεζός προς το μέρος μου (δείτε το βέλος που κινείται προς εμένα), ενώ έχει 2m πεζοδρόμιο, ενώ άλλοι δύο πεζοί, ένα ζευγάρι, για να μην τον συναντήσουν βγαίνουν στην μέση του δρομου έχοντάς με πλάτη και πάλι. Κάνω υπομονή για να τελειώνουμε χωρίς τσακωμούς βραδιάτικα, αλλά ήδη η σύζυγος, που είναι γενικά βούδας, είχε αρχίσει να τρελαίνεται και να μου λέει: "δεν σου έρχεται να τους φωνάξεις ότι υπάρχει και πεζοδρόμιο;". Ήμουν ήρεμος και περίμενα να δω τι θα γίνει στην συνέχεια, αφού φαινόταν ότι θα ήταν καλή βραδιά απόψε.

Προχωράω λίγο πιο κάτω και φτάνω στην πρώτη διασταύρωση, όπως στο σχήμα. Αυτοί που έρχονται από αριστερά μου έχουν STOP, ενώ εγώ συνεχίζω να είμαι στον δρόμο μονής κατεύθυνσης. Από το απέναντι στενό βλέπω μία Mercedes να κατεβαίνει ανάποδα τον δρόμο, να μου ανάβει φώτα, ώστε να κάνω στην άκρη για να περάσει, ενώ από πίσω της, κολλητά σε αυτή, 2 ποδήλατα αριστερά και δεξιά. Την ώρα που κάνω δεξιά και τον αφήνω να περάσει, μιας και δεν είχα όρεξη για φασαρίες βραδιάτικα, μου λέει ο ένας ποδηλάτης ότι έχει πάρει όλο το στενό ανάποδα με την Mercedes. Του απαντώ λέγοντας ότι είναι μπράβος, οπότε κάνει ό,τι θέλει (αλήθεια ήταν, γιατί είχα δει ποιος ήταν μέσα στο αμάξι), αλλά και ότι κι αυτοί με το ποδήλατο ανάποδα πηγαίνουν και ο μόνος νόμιμος στο στενό τους άφησε να κάνουν την παρανομία τους και το κέφι του.

Εικόνα
speeders comeuppances crossword

Πέρα από αυτά, λοιπόν, σχολιάζω πως η ΕΛ.ΑΣ. δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να κόψει κλήση σε πεζό γιατί είναι στην μέση του δρόμου, στην Mercedes γιατί μπήκε ανάποδα στον μονόδρομο και στα ποδήλατα γιατί κατεβαίνουν έναν δρόμο ανάποδα με ταχύτητα*. Θα αρκεστεί να κόψει καμία κλήση για μάσκα ή σε κανέναν που όντως χρειάζεται να μπει ανάποδα σε στενό για σοβαρό λόγο (π.χ. για να αφήσει κάποιον άρρωστο, ή γιατί έχει κλείσει ο δρόμος πιο πάνω** κτλ).

Ευχαριστώ.

* Τα ποδήλατα καταλαβαίνω όταν μπαίνουν ανάποδα γιατί υπάρχουν δρόμοι που δεν μπορούν να πάνε με ασφάλεια, π.χ. στο δικό μου στενό δεν μπορείς να κάνει τον κύκλο και να πας κανονικά γιατί θα πρέπει να ανέβεις 2 τεράστιες ανηφόρες, που στην πρώτη το ποδήλατο δεν ανεβαίνει (αλλά έστω ότι το παίρνεις στα χέρια), στην δεύτερη, όμως, θα πρέπει να είσαι σε κεντρικό δρόμο, χωρίς πεζοδρόμια να σε χωράνε (άρα δεν μπορείς να το πάρεις στα χέρια το ποδήλατο), με τα αμάξια να έρχονται ταχύτητα κι εσύ να προσπαθείς να ανεβείς έναν δρόμο με 2km/h, όταν οι άλλοι έρχονται με 60km/h, οπότε αφενός ενοχλείς, αφετέρου κινδυνεύεις.

** Πριν κάτι μήνες, κάποιος ηλίθιος αποφάσισε να αφήσει το αμάξι κυριολεκτικά στην μέση κεντρικότατου δρόμου για να ψωνίσει στο Super Market (καραντίνα, οπότε ο καθένας έκανε ό,τι ήθελε). Από πίσω λεωφορείο, φορτηγά, ΙΧ, μηχανάκια κτλ. Αυτός ψώνιζε, οι άλλοι κόρναραν και είχαμε κολήσει εκεί για αρκετή ώρα. Πήρα την απόφαση, λοιπόν, μπήκα ανάποδα σε ένα στενό που το ήξερα, οδήγησα και τα υπόλοιπα ΙΧ και μηχανάκια από εκεί, ανοίξαμε τον δρόμο παρακάμπτοντας τον βλάκα, γιατί με την ουρά είχαν κλείσει και όλα τα στενά, ακόμα και τα κάθετα μέχρι και την κεντρική λεωφόρο και λύσαμε το πρόβλημα μέσα σε 2 λεπτά. Βέβαια, η ΕΛ.ΑΣ. που περνούσε από εκεί μου έκανε παρατήρηση και με απείλησε με κλήση (ευτυχώς - κατά περίεργο τρόπο - διαμαρτυρήθηκαν και οι άλλοι οδηγοί και με έσωσαν), αλλά αρνήθηκε να κόψει κλήση στον παράνομο που είχε κλείσει τον δρόμο για να ψωνίσει τροφές για τον σκύλο του...!!!
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τρελλά και Αστεία στους Ελληνικούς δρόμους

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε: 10 Ιουν 2021, 23:01λλά αρνήθηκε να κόψει κλήση στον παράνομο που είχε κλείσει τον δρόμο
Μπάη δὲ μπούκ ὀμιλῶντας, προβλέεπεται ἄσκησις ποινικῆς διώξεως.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”