Δράση

Το κυτίο παραπόνων και προτάσεων που αφορούν το odigein...
Απάντηση
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Δράση

Δημοσίευση από angello »

Πιστεύω ότι έχουμε ξεφύγει από τον αρχικό σκοπό της ίδρυσης του μπλοκ μας και χάνεται σιγά σιγά ο ενημερωτικός χαρακτήρας του αφού συζητάμε περισσότερο θέματα για τα οποία δεν συμφωνούμε και σίγουρα δεν θα υπάρξει αυτό που λένε γόνιμος διάλογος . Σε αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι αν κάτσουμε και ασχοληθούμε με την ενημέρωση και την αναζήτηση θεμάτων για τα οποία ιδρύθηκε το μπλοκ ( χωρίς κρίσεις και υπονοούμενα για το συνομιλητή ) τότε θα βρούμε κοινά σημεία και θα εμπλουτίσουμε περισσότερο τις γνώσεις μας . :biritses


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δράση

Δημοσίευση από MacPap »

Αγαπητέ φίλε angello

Να βάλουμε τα πράγματα λίγο στην σωστή τους θέση. Το odigein.com κατ' αρχάς δεν είναι blog είναι forum. Η μεγάλη διαφορά των blog με τα forum είναι ότι τα δεύτερα στην ουσία είναι ανοικτές συζητήσεις, όπου ο καθένας δεν καταθέτει απλώς την άποψη του (όπως σε ένα blog) αλλά την συζητάει και την συγκρίνει με αυτή των υπολοίπων μελών.

Κατά δεύτερον σκοπός του odigein δεν είναι μόνο να ενημερώνει αλλά κυρίως να φέρνει κοντά όλους τους χρήστες των οδών και (όπως αναφέρεται και στο καλωσόρισμα για τα νέα μέλη) να τους παρέχει ένα βήμα από το οποίο μπορούν να ανταλλάσσουν απόψεις και να βοηθούν ο ένας των άλλο.

Πέραν αυτού δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει σύμπνοια απόψεων για να γίνει γόνιμος διάλογος. Γόνιμος διάλογος γίνεται όταν τηρούνται κάποιοι κανόνες δεοντολογίας και κοσμιότητος. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνούμε σε όλα. Αντιθέτως είναι θεμιτό να ακούγονται οι αντίθετες ή άλλες απόψεις. Μόνο έτσι μπορούμε να φτάσουμε σε ουσιαστική κατανόηση ενός προβλήματος. Το να λέμε "εγώ πιστεύω αυτό και αυτό είναι το σωστό και ή το ακολουθείτε ή είστε λάθος" δε είναι διάλογος. Αυτό είναι μανιφέστο Σταλινικού χαρακτήρα. Θυμίζει λίγο το ή είστε όλοι μαζί μου ή είστε εχθροί μου. Προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτή την θέση σε καμμία περίπτωση.

Όσον αφορά τώρα τα υπονοούμενα και τις κρίσεις προς κάποιον συνομιλητή σε ένα θέμα που συζητιέται θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν πρέπει να γίνονται. Εδώ δεν κρίνουμε κανένα και δεν θα μου άρεσε να το δω να γίνεται έσω και σε μικρή έκταση. Είναι όμως αναπόφευκτο πάνω στην κριτική και την αντιπαράθεση απόψεων να ξεφύγουν κάποια στιγμή κάποιοι ατυχείς χαρακτηρισμοί όπως αυτό γίνεται και μεταξύ δυο φίλων. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν εκτιμά κάποιος τον συνομιλητή του ή πως δεν θα του ξαναμιλήσει.

Όπως και να έχει πάντως το θέμα, συμφωνώ μαζί σου πως προσωπικοί χαρακτηρισμοί πρέπει να αποφεύγονται και πως πρέπει να μένουμε στην κριτική των ιδεών που εκτίθενται, με κοσμιότητα και χωρίς να προσβάλλεται σε καμία περίπτωση ο συγγραφέας τους!

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πείτε μας την γνώμη σας...”