Χρυσή Αυγή

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
Απάντηση
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από erling »

1. Το ότι μπορεί ο Λαμπράκης να ήταν μέλος της Ε.Ο.Ν. όπως ήταν, υποχρεωτικά σχεδόν, όλα τα παιδιά τότε, δεν έχει καμμία σημασία. Ούτε το γεγονός πως αν δεν τον χρησιμοποιούσε ο Χίτλερ θα ήταν ακόμα και σήμερα ο επίσημος μαθητικός χαιρετισμός ακόμα και στις ΕΠΑ (μέχρι που τον κατάργησε ο Ρούζβελτ)
2. Εγώ θυμάμαι πως οι κάρτες που έστελνε ο πατέρας μου από την Γερμανία στην Ελλάδα ήταν στα Ελληνικά και όχι στα Γερμανικά....


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το οτι τον χαιρετισμό αυτό τον χρησιμοποίησαν και οι ναζί, δεν τον κάνει ναζιστικό. Επίσης οτι τον καταργήσαν στην Αμερική, επίσης δεν τον κάνει ναζιστικό.
Πράξεις που κάνανε κάποτε νεολέοι Έλληνες εθνικιστές (κατέβασμα σβάστιγκας, αντίσταση κατά του φασισμού, αντίσταση κατά του ναζισμού) δεν είναι αριστερές πράξεις επειδή τα παιδιά αυτά μετέπειτα ασπάστηκαν την αριστερά, ούτε συνάδει με την άποψη οτι Ελληνικός εθνικισμός=ναζισμός.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από erling »

Μα η ΧΑ το έχει παραδεχθεί. βλ Παππάς....
Τι άλλο δηλαδή;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αντιρατσιστικό νομοσχέδιο καταθέτει η Χρυσή Αυγή!

- Το ονομάζει σχέδιο νόμου για την πάταξη του ρατσισμού κατά των Ελλήνων
- Όπως αναφέρει: "Θεσπίζεται ιδιώνυμο αδίκημα για τα εγκλήματα των λαθρομεταναστών"
- Προτείνει ποινές φυλάκισης ακόμα και για εκείνους που εκφράζουν διαφορετική άποψη
- Στοχοποιεί την βουλευτή της ΔΗΜΑΡ, Μαρία Ρεπούση

Κυκλοφορούσε ως ανέκδοτο αλλά τελικά πήρε σάρκα και οστά.
Η ασυνεννοησία των κομμάτων του "Συνταγματικού Τόξου" οδήγησε στο να καταθέσει η Χρυσή Αυγή πρόταση νόμου για την πάταξη του ρατσισμού κατά των Ελλήνων!

Κυβέρνηση αλλά και κόμματα της αντιπολίτευσης δεν κατάφεραν να καταθέσουν από κοινού μια πρόταση νόμου για την αντιμετώπιση του ρατσισμού και όχι μόνο αυτό. Παλινωδίες, κρυφτό με την πραγματικότητα αλλά και έλλειψη επαφής με την κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική κοινωνία.

Η Χρυσή Αυγή χαρακτηρίζει τους έλληνες μειοψηφία μέσα στην χώρα μας και προτείνει ποινές φυλάκισης για όσους μη έλληνες παραβαίνουν το νόμο ακόμα και αν έχουν πάρει νόμιμη άδεια παραμονής.

Το εντυπωσιακό όμως είναι ότι προτείνει την φυλάκιση εκείνων που όπως αναφέρει:

"..Με πρόθεση, δημόσια, προφορικά ή διά του τύπου, μέσω του διαδικτύου ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο ή τρόπο, εγκωμιάζει, αρνείται κακόβουλα ή εκμηδενίζει τη σημασία εγκλημάτων γενοκτονίας σε βάρος Ελλήνων".

Η τιμωρία που προτείνει είναι φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών και χρηματική ποινή δέκα έως είκοσι χιλιάδων (10.000-20.000) ευρώ.

Αναρτήθηκε από Voliotaki
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από MacPap »

:lol: :lol: ΑΝ συνεχίσει έτσι το πράγμα Πρώτο κόμμα θα είναι στο τέλος η ΧΑ.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Απο τότε που βγήκε η φιξ(μπύρα), πίνω μόνο ελληνικές μπύρες. Τις προτιμώ και στηρίζω και τον τόπο μου. φιξ, βεργίνα, μύθος. Η πρώτη 100% του γούστου μου, θυμίζει την καλύτερη μπύρα όλων των εποχών για μένα, fosters αυστραλέζικη (μη δοκιμάσετε fosters αθηναικής ζυθοποιίας, είναι μάπα) οι άλλες δύο ελαφριές και καλοκαιρινές, ταιριάζουν με το φαγητό.
Σήμερα ήμουν με μια παρέα σε μαγαζί, ανοίγω το ψυγείο και παίρνω μια φιξ, για να ακούσω το θεικό "δεν πίνω φιξ, είναι του μιχαλολιάκου".
Πρώτον δεν το ήξερα. ισχύει? Δεύτερον, τι με νοιάζει αφού μαρέσει στη γεύση. Τρίτον, είναι καλύτερα να πάρω της πολυεθνικής?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...Τρίτον, είναι καλύτερα να πάρω της πολυεθνικής?
Οχι!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από erling »

Την σήμερον ημέρα τα περισσότερα είναι ελεύθερα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από MacPap »

Τι εννοείς τα πάντα είναι ελεύθερα erling?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Χρυσή Αυγή

Δημοσίευση από erling »

Εθνικό Τυπογραφείο, φίλε μου...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”