Διάσπαση: Γυροσκόπια κ.οκ.

Ο χώρος γι'αυτούς που θέλουν να μάθουν ότι μπορούν....
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αν και αμφιβάλλω αν θα ασχοληθεί κανένας να διαβάσει 4 σελίδες διαφωνίες, προτείνω να το κάνεις φιλολογικό το φόρουμ. θα του ταιριάζει περισσότερο μια και δίνουμε περισσότερη βάση στις λέξεις παρά στην τεχνολογία και το όφελος της συσκευής

@Haridimos:
Οι Αμερικάνοι πάντως αυτές τις συσκευές τις λένε gyro (επειδή βαριούνται να πούνε gyroscope)
Τώρα το πώς το λένε στα ελληνικά, αν το λένε γυροσκόπιο, επιταχυνσιόμετρο ή κάπως αλλιώς, δεν γνωρίζω. Για αποφυγή παρεξηγήσεων, απο δω πέρα θα το ονομάζουμε μήτσο.
Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν, τα ελικόπτερα και τα τανκς έχουν μια συσκευή, τον μήτσο. Ο μήτσος λειτουργεί σαν σένσορας, ο οποίος τροφοδοτεί με δεδομένα τον υπολογιστή, και ο υπολογιστής αντιδρά αναλόγως, είτε κουνώντας το κανόνι, είτε τα πτερύγια του ελικοπτέρου. Με αποτέλεσμα κανόνι και ελικόπτερο να μένουν ακίνητα. (ως προς το έδαφος εννοώ φυσικά, θεός φυλάξοι. Μας παρακολουθεί και η Ιερά Εξέτασης.)
Φυσικά το έδαφος καθώς και η γή, κινείτε, άρα η λέξη ακίνητο, παύει να υφίσταται

Για περισσότερες πληροφορίες καθώς και για την ετυμολογία της λέξεως γυροσκόπιο, απευθύνσου στην διαχείριση.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να ρωτήσεις ένα πιλότο ελικοπτέρου όπως έκανα εγώ στο παρελθόν (έχω ένα παλιό συμμαθητή μου που πετάει) για το πως λειτουργεί ο ρότορας του ελικοπτέρου! Είναι ένα εξαιρετικά πολύπλοκο σύστημα πάντως!!!

Οταν περιγράφεις μηχανισμούς καλό θα είναι να ακριβολογείς στις περιγραφές σου και να δίνεις σημασία στις λέξεις! Γιατί αλλιώς και δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και μεταφέρεις μια λανθασμένη εικόνα. Η περιγραφή μιας μηχανής δεν είναι μυθιστόρημα να γράφεις ποιητική αδεία όπως σε βολεύει. Εσύ ως σπουδαγμένος ηλεκτρολόγος θα έπρεπε να το στηρίζεις περισσότερο αυτό από μένα τον μαρκετίστα!!

Οσον αφορά τώρα το λεξιλόγιο άσε τις εξυπνάδες και άνοιξε κανένα λεξικό να μάθεις!
UltiMo_ έγραψε:...Με αποτέλεσμα κανόνι και ελικόπτερο να μένουν ακίνητα. (ως προς το έδαφος εννοώ φυσικά, θεός φυλάξοι. Μας παρακολουθεί και η Ιερά Εξέτασης.)...
:lol: Δεν μένουν σταθερά ως προς το έδαφος! Μένει σταθερή η γωνία βολής δηλαδή η γωνία που σχηματίζει το κανόνι με την νοητό ορίζοντα (και μόνο)! Ολα τα άλλα μεταβάλλονται ΣΥΝΕΧΩΣ!!! Για να μπορεί το κανόνι να παρακολουθεί τον στόχο!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από MacPap »

Για όσους ενδιαφέρονται για τανκ εδώ είναι ένα ντοκιμαντέρ αλλά δυστυχώς στα Γερμανικά!

Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Οταν περιγράφεις μηχανισμούς καλό θα είναι να ακριβολογείς στις περιγραφές σου και να δίνεις σημασία στις λέξεις! Γιατί αλλιώς και δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και μεταφέρεις μια λανθασμένη εικόνα. Η περιγραφή μιας μηχανής δεν είναι μυθιστόρημα να γράφεις ποιητική αδεία όπως σε βολεύει. Εσύ ως σπουδαγμένος ηλεκτρολόγος θα έπρεπε να το στηρίζεις περισσότερο αυτό από μένα τον μαρκετίστα!!
Ὀρθόν!!! Ορθότατον!!!

Ἀν εἶναι νὰ γράφουμε μουσταλευριά, ἀλλὰ νὰ ἐννοοῦμε παστίτσιο κι ὁ ἄλλος νὰ καταλαβαίνει τζατζίκι δὲν κάνουμε δουλειά. Ἡ ἀκρίβεια στὴν ἔκφραση δὲν εἶναι πολυτέλεια.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Ναι. διαφωνεί ο μακπαπ.
Ἀν διαφωνοῦσε θὰ τὸ εἶχε γράψει. Δὲν μὲ φοβάται, οὔτε μὲ ντρέπεται ὀπότε ... ἀς μιλήσει ὁ MacPap γιὰ τὸν MacPap.
UltiMo_ έγραψε:Στην έκφραση. Ο πύργος δεν "κατεβαίνει" αλλα "αλλάζει γωνία βολής"
Μη δίνεις σημασία..
Νὰ μὴν δίνω σημασία; Ἐπειδὴ εἶναι λάθος ἢ ἐπειδὴ τὸ ἔγραψε ὁ MacPap.
UltiMo_ έγραψε:Κατα τα άλλα έχω δει σε ασκήσεις στο Βόλο, leopard 2 να τρέχουν και αλλάζουν απότομα κατεύθυνση καθώς επίσης και να πηδάνε στον αέρα απο ράμπες, και το κανόνι να μένει ακούνητο (Ή ακίνητο για τυχόν περίεργους)
Ακόμα και όταν βρίσκεται όλο στον αέρα μπορεί να ρίξει βολή και αυτή είναι χαρακτηριστική τους κίνηση σε ασκήσεις. Όταν ταυτόχρονα έχεις και 5 apache απο πάνω να ρίχνουν στο ίδιο σημείο και εσυ να ρίχνεις με 50άρι πάνω απο hummer... ε πως να μην γίνεις στρατόκαυλος :cry:
Ἔχε ὑπ'ὄψιν σου ὄτι αὐτα τὰ ἐντυπωσιακὰ μηχανήματα φτιάχονται διὰ τὸν φόνο ἀνθρώπων. Στρατόκαυλος εἶμαι κι ἐγῶ ἀλλὰ ὄχι ἐπειδὴ τὰ ἅρματα πηδάνε στὸν ἀέρα.


Σενάριο 1: ἔστω ὄτι σὲ ἔνα ξέφωτο, σὲ μιὰ ὀριζόντια κι ἐπίπεδη ἐπιφάνεια ἔχουμε ἕνα ἅρμα μάχης κι ἕνα φορτηγὸ σὲ ἀπόσταση π.χ. 1.000 μέτρων. Ο πυροβολητὴς κινεῖ πύργο καὶ κάννη πυροβόλου ὤστε νὰ σημαδεύσει τὸ φορτηγό. Λογικὰ ἠ κάννη τοῦ πυροβόλου εἶναι ὁριζόντια. Ὁ ὁδηγὸς βάζει μπρὸς τὸ ἅρμα κι ἀρχίζει νὰ κινεῖται σὲ εὐθεία πορεία, πλησιάζοντας τὸ φορτηγό. Στὴν ἀρχὴ ξεκαθαρίστηκε ὄτι τὸ ἔδαφος εἶναι ἐπίπεδο κι ὁριζόντιο. Ὡς ἐκ τούτου ὁ πυροβολητὴς δὲν θὰ χάσει οὔτε γιὰ μιὰ στιγμὴ τὸν στόχο του. Τὸ πυροβόλο θὰ εἶναι στραμμένο στὸ ἅρμα χωρὶς τὴν χρήση γυροσκοπίου ἢ ἄλλου μηχανισμοῦ. Σωστά;

Σενάριο 2: τροποποιοῦμε τὸ σενάριο 1 σὲ μία παράμετρο μόνο. Ὁ ὀδηγὸς ὀ ὁποῖος θέτει σὲ κίνηση τὸ ἅρμα κρατὰ τὴν μία ἐρπύστρια ἀκινητοποιημένη. Ὡς ἐκ τούτου, τὸ ἅρμα θὰ διαγράφει κυκλικὴ τροχιά. Προκειμένου νὰ μὴν χάσει ὁ πυροβολητὴς τὸν στόχο θὰ πρέπει νὰ κινεῖται ὁ πύργος. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια ὀ πύργος θὰ περιστρέφεται (εἶναι ἡ μόνη κίνηση ἄλλωστε τὴν ὁποία μπορεῖ νὰ κάνει) μὲ φορὰ ἀντίθετη ἀπὸ αὐτὴ τοῦ σκάφους. Αὐτὸ προϋποθέτει τὴν ὕπαρξη γυροσκοπικοῦ συστήματος. Σωστά;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: Γυροσκόπια κ.οκ.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Ρωτήθηκα κάτι με το οποίο ασχολούμαι, απάντησα όσο το δυνατό πιο κατανοητά μπορούσα και όσο επιτρέπουν οι γνώσεις μου, και άρχισε ο ένας να μου διορθώνει λεξούλες λες και όταν είπα "παραμένει ακίνητο" δεν κατάλαβαν όλοι τι εννοούσα, ή την διαφορά μεταξύ των "παράλληλα με το έδαφος" και "παράλληλα με τον ορίζοντα", αλλα οι φράσεις μου τους μπέρδεψαν. Και ο άλλος να λέει οτι είμαι στρατόκαυλους για λάθος λόγους, ίσως γιατι μου αρέσει ο φόνος των ανθρώπων. Για να μην αρχίσω να φαντάζομαι και εγώ σενάρια, συνωμοσίες και μαζικές επιθέσεις σαν τον πιπίνο, και παρά την φήμη μου απο παλιά και απο άλλα φόρουμ, οτι έχω την ικανότητα να εξηγώ απλά και κατανοητά, πολύπλοκα τεχνικά θέματα, ικανότητα που προφανώς την έχω χάσει εφόσον πλέον μπερδεύω τους αναγνώστες, θα σταματήσω απλά την τετρασέλιδη και τετραήμερη ανούσια συζήτηση που ειδάλλως θα χρειαζότανε μια παράγραφος. Όποιος θέλει να καταλάβει κατάλαβε. Όποιος χάνει το νόημα και ψάχνει να βρει συντακτικά και ορθογραφικά λάθη, είναι ελεύθερος να το κάνει
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διάσπαση: Γυροσκόπια κ.οκ.

Δημοσίευση από MacPap »

Φιλαράκι να μη τσαντίζεσαι όταν σου λένε κάτι το οποίο εν δυνάμει είναι σωστό. Να το σκέφτεσαι πρώτα πριν το απορρίψεις.

Γιατί πιστεύεις πως "λες και όταν είπα "παραμένει ακίνητο" δεν κατάλαβαν όλοι τι εννοούσα"?
Είσαι σίγουρος πως κατάλαβαν τι εννοούσες?
Είσαι σίγουρος πως ένας άσχετος με την κίνηση και στόχευση ενός τανκ κατάλαβε?

Σου παραθέτω παρακάτω ένα σχεδιάκι για να καταλάβεις πως γράφοντας έτσι που γράφεις μόνο κατανοητή δεν γίνεται η λειτουργία στόχευσης.

Εικόνα

Σε σχέση με το έδαφος λοιπόν το κανόνι κινείται συνέχεια δεν μένει ακίνητο!!! ;)

Οταν δε το τανκ κινείται σε σχέση με τον στόχο δηλαδή τον πλησιάζει ή απομακρύνεται τότε το κανόνι αλλάζει γωνία ακόμα και με τον ορίζοντα αφού αλλάζει η γωνία βολής!!

ΥΓ. Οι μοίρες και η τροχιά του βλήματος είναι αυθαίρετες
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: Γυροσκόπια κ.οκ.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ένα απίστευτο βίντεο που βρήκα πάνω στο γυροσκοπικό φαινόμενο. Θα σας βάλει σε σκέψεις..


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: Γυροσκόπια κ.οκ.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πώς λειτουργεί...”