Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Και γω σου χιλιοξαναλέω οτι το να σου κλείσε εσένα τη λωρίδα η τη μισή λωρίδα δεν είναι ούτε επικίνδυνο, ούτε παράνομο, ούτε και απαράδεκτο.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από MacPap »

Εσυ δεν ξέρεις κατ αρχάς τι είναι εσοχή για λεωφορεία (κατ ομολογία σου) άρα κατά τεκμήριο δεν μπορείς να έχεις και άποψη επί του θέματος. Πως μπορείς λοιπόν να μου πεις τι είναι επικίνδυνο και τι όχι?

Πέραν της επικινδυνότητας πάντως ΚΑΙ απαράδεκτο ΚΑΙ παράνομο είναι...

αλλά αρκετά ασχολήθηκα με το θέμα. Είπαμε "δεν μπορείς να μάθεις σε κάποιον κάτι που νομίζει πως το ξέρει..."
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Είπαμε "δεν μπορείς να μάθεις σε κάποιον κάτι που νομίζει πως το ξέρει..."
Ξέρεις εσύ το πώς οδηγούν λεωφορείο και πως προσεγγίζουν μια στάση με ασφάλεια, καλύτερα απο μένα?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από MacPap »

Δυστυχώς ελληνάρας μέχρι το τέλος τι να πω...

ΥΓ. δεν πειράζει εγώ σε αγαπάω και έτσι...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από Tassos »

UltiMo_,

Δε σε γνωρίζω αλλά εκτιμώ από τα γραφόμενα σου (και για τις οδηγικές σου ικανότητες) και το ξέρει και ο MacPap. Τώρα για το θέμα. Να παρατηρήσω ότι εσοχές έχω καιρό να δω. Στις περισσότερες στάσεις υπάρχει απλά μια πινακίδα και παρκαρισμένα αυτοκίνητα μπροστά και τους πεζούς να βγαίνουν στο δρόμο περιμένοντας το λεωφορείο - αναφέρομαι στην Αθήνα.

Τώρα εκεί που υπάρχει εσοχή ναι ο οδηγός πρέπει να μπαίνει μέσα αλλά και οι ερχόμενοι οδηγοί πρέπει να διευκολύνουν την εκκίνηση του λεωφορείου από στάση. Για κάθε προσεκτικό και δίκαιο οδηγό όπως ο MacPap υπάρχουν δεκάδες άλλοι που βλέπουν το λεωφορείο με φλας αναμμένο για να ξεκινήσει και απλά το αγνοούν καθυστερώντας όλους τους επιβάτες. Αρα το έγραψα και πιο πάνω ότι ένα λεωφορείο που κλείνει το δρόμο (όντας στη στάση αλλά σε κάποια απόσταση από το πεζοδρόμιο) είναι αναγκαίο κακό μέχρι κάποιο σημείο. Και αυτό από κάποιον που κόντεψε να το κτυπήσει μηχανάκι που παράνομα πήγε να περάσει ανάμεσα στο πεζοδρόμιο και το λεωφορείο. ΄Σιως η επόμενη δραστηριότητα του odigein να πρέπει να είναι μια βόλτα με λεωφορείο ή τρόλευ στη Αθήνα με τον Ultimo_ και τον MacPap να προσφέρουν σχόλια και παρατηρήσεις.


Τάσος

MacPap κι εσένα σε εκτιμώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εγώ ειμαι Ελληνάρας που κάνω κάθε μέρα μια δουλειά και σχολιάζω πάνω σαυτή, ή εσύ που πιστεύεις οτι την ξέρεις καλύτερα απο μένα την δουλειά ΜΟΥ, χωρίς να έχεις πρακτική εκπαίδευση, χωρίς να έχεις θεωρητική εκπαίδευση, χωρίς να έχεις οδηγική εμπειρία και χωρίς να έχεις καμμία σχέση ούτε καν σαν επιβάτης? Το έχεις χάσει εντελώς μου φαίνεται. Με τα λεγόμενά σου στο συγκεκριμένο τόπικ με έχεις απογοητεύσει πάρα πολύ. Προσβολές, κράξιμο, λόγος για "φάρες" και για Ελληνάρες και ηλιθιότητες. Σε είχα για πιο σοβαρό άτομο και δεν περίμενα τέτοιες μικροπρέπειες. Να κακοχαρακτηρίζεις μια "φάρα" για κάτι εσοχές που υπάρχουν μόνο στην Αθήνα και απο οτι κατάλαβα ούτε καν και εκεί υπάρχουν παντού.. Και να παίρνεις το δίκιο των απο πίσω που απο έλειψη υπομονής κάνουν ΟΤΙ μπορείς να φανταστείς. Μέχρι και νησίδες καβαλάνε για να σε προσπεράσουνε.
Όλοι τα ξέρετε όλα στο δρόμο. Τα βλέπω καθημερινά. Και κυρίως όλοι θα είσασταν καλύτεροι οδηγοί απο τον επαγγελματία.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από MacPap »

Αφού επιμένεις στο κατινίζειν τι να κάνω!!! Να μην είσαι απογοητευμένος αλλά αντιθέτως να διαβάζεις αυτά που γράφω όχι αυτά που νομίζεις πως εννοώ, ούτε να αλλάζεις το νόημα των όσων λέω... Και τέλος επειδή δεν οδηγώ φορτηγό ή λεωφορείο δεν σημαίνει πως δεν μπορώ να κρίνω πότε ένα όχημα είναι επικίνδυνο για τους υπόλοιπους!

Σου θυμίζω πως εγώ οδηγούσα αυτοκίνητο όταν εσύ δεν είχες ούτε τρίκυκλο ποδηλατάκι... Μη μου μιλάς λοιπόν για εμπειρία. και δεν άρχισα εγώ τους χαρακτηρισμούς αντιθέτως κρατήθηκα αρκετά...

Πάντως συνεχίζω να λέω πως πρέπει να αγαπάς τους φίλους σου με τα ελαττώματά τους. Και γιαυτό και σε αγαπάω...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από Tassos »

Ειλικρινά δεν κατάλαβα πως τη χάσαμε την κουβέντα. Θεωρώ ότι οι οδηγοί των αστικών λεωφορείων είναι ήρεμοι μέσα στο χάος. Οπως σε πολλούς άλλους τομείς έτσι και στις αστικές συγκοινωνίες πολλά γίνονται στραβά και οι οδηγοί δεν είναι οι μόνοι φταίχτες. Ιδιαίτερα την κουβέντα για τις εσοχές δεν την κατάλαβα γιατί στην περιοχή μου δεν υπάρχουν.

Τάσος
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από leftergr »

Το πρόβλημα δυστηχώς δεν είναι στην νοοτροπία των οδηγών λεωφορείων . Είναι η γενικότερη νοοτροπία που υπαγορεύει ότι ο οδηγός του μεγαλύτερου οχήματος αδιαφορεί για το μικρότερο όχημα ( ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το ανάποδο ) .

Ο οδηγός με το ποδήλατο αδιαφορεί για τον πεζό .

Ο οδηγός με το παπάκι αδιαφορεί για το ποδήλατο .

Ο οδηγός του Fiat 500 αδιαφορεί για τον οδηγό με το παπάκι .

Ο οδηγός του Opel Astra αδιαφορεί για αυτόν με το 500 .

Ο οδηγός της BMW 750 αδιαφορεί για αυτόν με το Astra .

Ο οδηγός με την Porsche Cayenne αδιαφορεί για την 750 .

Ο οδηγός του σκουπιδιάρικου αδιαφορεί για την Cayenne .

Ο οδηγός του λεωφορείου αδιαφορεί για το σκουπιδιάρικο .

Και ο οδηγός με τον τράκτορα και την νταλίκα από πίσω αδιαφορεί για όλους τους υπόλοιπους .
( μάρκες και μοντέλα είναι απλώς ενδεικτικά :) )

Και όλοι οι παραπάνω , αδιαφορούν για την ΖΩΗ . Εκτός και αν κάποια στιγμή το πάρουν χαμπάρι και αλλάξουν νοοτροπία και οδηγική συμπεριφορά .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μα όταν ο ΚΟΚ λέει πως για να βγει το λεωφορείο απο στάση, τα αυτοκίνητα απο πίσω πρέπει να ελαττώσουν ταχύτητα ή να σταματήσουν. Πως γίνεται το λεωφορείο να αδιαφορήσει για τα αυτοκίνητα σε αυτό το σημείο?
Μάλλον το αντίθετο θα έπρεπε να πεις.
Όπως το αμάξι αδιαφορεί για τον ανάπηρο και παρκάρει πάνω στη ράμπα, και για τον πεζό και δεν τον αφήνει να προχωρήσει στις διαβάσεις, έτσι και τα αμάξια αδιαφορούν για τα λιγότερο ευέλικτα οχήματα μέσα στη πόλη όπως τα λεωφορεία, και δεν τα αφήνουν να παρκάρουν στη στάση, να βγουν απο τη στάση, να ανοιχτούν στις στροφές, να ξεκινήσουν σαν άνθρωποι απο το φανάρι χωρίς να σε κολλήσουν όλοι αριστερά δεξιά στον πόντο και πολλά άλλα που θα μπορούσα να πω.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”