Κατάληψη πεζοδρομίου

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

και ο πατέρας μου που είχε εκτος σχεδίου πόλεως ένα οικόπεδο αλλα πριν 4 χρόνια έχτισε σπίτι, εντός σχεδίου πόλης πλέον, έπρεπε να αφήσει συγκεκριμένο πλάτος πεζοδρομίου. Και εφόσον το πεζοδρόμιο είναι "δικό του" υποχρεώθηκε κατα κάποιο τρόπο να το κάνει και όμορφο, πλακόστρωτο με παρτεράκια, με δέντρα, με υδροροές κτλ. Με δικά του έξοδα.
Δεν πήρε όμως το σαλόνι του να το βγάλει στο δρόμο να πιεί καφέ εκεί.
Μάλιστα πρόσφατα, είχε πρόβλημα με το ρολόι της ΔΕΗ το οποίο πρέπει να έχει συγκεκριμένο ύψος. Λόγω της πλακόστρωσης όμως το πεζοδρόμιο σηκώθηκε, άρα και αναλογικά, το ρολόι "έπεσε" πιο χαμηλά, με αποτέλεσμα να χρειάζεται τρελή μανούρα κομπρεσέρ, νέα κολόνα και μπετό, για να σηκωθεί το ρολόι 15 εκατοστά.

Το πεζοδρόμιο της φωτογραφίας είναι στο καρακέντρο της Νέας Ιωνίας Βόλου. Ο "συνοικισμός" δημιουργήθηκε το 1922 μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή και τα σπίτια αυτά λέγονται ακόμα και σήμερα "προσφυγικά". Δεν ξέρω ποια είναι ποια, ούτε πότε μπήκαν στο σχέδιο πόλης. Όλα τα χαμόσπιτα ίδια μου φαίνονται. Δεν ξέρω πολύ καλή τοπική ιστορία


Και λίγη ιστορία σε περίπτωση που βοηθάει στις χρονολογίες:

Στα τέλη του φθινοπώρου του 1924 στην άνυδρη περιοχή του Ξηρόκαμπου πάνω από το χείμαρρο Κραυσίδωνα, άρχισαν να δημιουργούνται σε πρώτη φάση τα πρώτα προσφυγικά σπίτια για 2.000 περίπου άτομα, τα λεγόμενα Τετράγωνα δημιουργώντας τον προσφυγικό Συνοικισμό του Βόλου, τη Νέα Ιωνία. Μέσα στο καλοκαίρι του 1925 ανεγέρθηκαν τα λεγόμενα Τσιμεντένια στα δυτικά της κεντρικής πλατείας και σε λίγα χρόνια τα Πέτρινα, δυτικά, όπου μαζί με τα Τζαμαλιώτικα και τα Γερμανικά, ανατολικά τους, υπάρχουν και μένουν μόνιμα μέχρι και σήμερα – κάποια από αυτά με την παλιά, την πρώτη τους μορφή – δίνοντας στη Νέα Ιωνία μία ξεχωριστή φυσιογνωμία.

Το οριστικό όνομα «Νέα Ιωνία» η περιοχή το πήρε το 1947, σε ανάμνηση των χαμένων πατρίδων - της Ελληνικής Ιωνίας - και τη μετατροπή της σε Δήμο και ξεχωριστή πόλη.

Μέχρι και το 1947 αποτελούσε ενιαίο Δήμο μαζί με τον Βόλο ,τον Δήμο Παγασών. Με βασιλικό διάταγμα για λόγους πολιτικούς αποφασίσθηκε η διάσπαση της από το Βόλο.
Η Νέα Ιωνία είναι ο δεύτερος σε μέγεθος δήμος του νομού Μαγνησίας, μετά το Δήμο Βόλου, με τον οποίο αποτελεί ένα ενιαίο Πολεοδομικό Συγκρότημα. Φυσικό όριο μεταξύ της πόλης του Βόλου και της πόλης της Ν. Ιωνίας αποτελεί το ποτάμι Κραυσίδωνας. Ο πληθυσμός της σύμφωνα με την απογραφή του 2001, ανέρχεται σε 32.979 κατοίκους. Ο πληθυσμός ολόκληρου του πολεοδομικού συγκροτήματος ανέρχεται σε 123.119 κατοίκους.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:Φίλε μου, το σπίτι σου ήταν σε κάποιον δήμο....
Ναι στον Δήμο πειραιώς!! Παρ' όλα αυτά μεταγενέστερα σπίτια δεν έφτιαξαν το ίδιο!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:Και να ήταν μόνο ένα......
Έχω κάνει το εξής. Είναι ένα μαγαζί που κρατάει χώρο μπροστά αλλά το τραπεζάκι το έχει πιο κοντά στο πεζοδρόμιο. Οπότε παρκάρω μπροστά και πάω να πάρω καφέ στο δίπλα που δεν κρατάει χώρο.....
Σωστός.


UltiMo_ έγραψε:Άντε απο δώ κωλόπαιδο που θέλεις να παρκάρεις στην αυλή μου!! Και εγώ τον καφέ μου που θα τον πιω?

Εικόνα
Παρὰ τὸ γεγονὸς ὄτι μὲ διαολίζουν ὅσοι νομίζουν ὄτι ὀ δρόμος τοὺς ἀνήκει θὰ πῶ τὸ εξής. Ἀν ἠ γειτονιὰ ἔχει πληθώρα θέσεων σταθμεύσεως (ὁπότε δὲν δημιουργεῖται πρόβλημα σὲ ἄλλους), ἀν δὲν διαταράσσεται ἡ κυκλοφορία τῶν ὀχημάτων καὶ δὲν διαταράσσεται ἡ ὁδικὴ ἀσφάλεια τότε ... γιατὶ ὄχι;



MacPap έγραψε:
erling έγραψε:Φίλε μου, το σπίτι σου ήταν σε κάποιον δήμο....
Ναι στον Δήμο πειραιώς!! Παρ' όλα αυτά μεταγενέστερα σπίτια δεν έφτιαξαν το ίδιο!!!
Ἄλλαξε ὁ νόμος ἢ ἔπαυσε ἡ ἐφαρμογή του;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:
MacPap έγραψε:
erling έγραψε:Φίλε μου, το σπίτι σου ήταν σε κάποιον δήμο....
Ναι στον Δήμο πειραιώς!! Παρ' όλα αυτά μεταγενέστερα σπίτια δεν έφτιαξαν το ίδιο!!!
Ἄλλαξε ὁ νόμος ἢ ἔπαυσε ἡ ἐφαρμογή του;
Το αγνοώ κάτι τέτοιο!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”