ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Περιγραφές, εμπειρίες και οδηγίες για ταξίδια στην Ελλάδα...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από rasPUTIN »

"Ελλάς το μεγαλείο σου"

"ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΑΞΙΔΕΨΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΜΟΥ.ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 1200 ...
ΕΥΡΩ.ΞΕΚΙΝΑΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΟ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ.ΚΑΙ ΕΔΩ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΜΟΥ.ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΗΣ Ε.Ο ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ Η ΟΔΗΓΗΣ! Η ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ ΣΕ ΜΑΡΤΥΡΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΠΟΙΟΣ ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΗ.ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ 10 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ....ΤΑ ΜΟΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΓΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΓΕΦΥΡΑ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΗ ΣΤΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΤΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ.ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ....."

Υ.Γ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ.....

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

Τετάρτη, 07 Ιουλίου 2010
troktiko.blogspot.com


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πρὶν 4 χρόνια εἶχα κάνει 2 δρομολόγια Ἀθῆνα-Τρίπολη μετ'ἐπιστροφῆς. Θυμάμαι ὄτι στὴν ἐπιστροφὴ (ἀπὸ Τρίπολη πρὸς Κόρινθο) ἡ ἄσφαλτος στὴν δεξιὰ λωρίδα ἦταν κυματιστὴ (σὰν τὰ κυματιστὰ πατατάκια ruffles ὄπως ἔλεγε μιὰ διαφήμιση στὴν τηλεόραση).

Εἶχα πιάσει τὴν ἀριστερὴ λωρίδα ἠ ὁποία ἦταν σὲ καλύτερη κατάσταση.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από enias »

Αυτός ο αυτοκίνητοδρομος ήταν ο πρώτος μαζί με την Αθηνων Κορίνθου και εκει τότε με το πρώτο πακέτο (Ντελορ) είχαν γίνει σημεία και τέρατα. Αυτη η σήραγγα του Αρτεμισίου (αριστερη οπως πας προς Τρίπολη) άνοιξε πριν λίγο καιρό. Οι τότε υπεύθυνοι που υπέγραψαν για το έργο προφανώς θεώρησαν οτι για τους κατοίκους της ψωροκώσταινας που δεν είχαν δει ποτέ τους αυτοκινητόδρομο (νόμιζαν!) αρκεί και μονο μία σήραγγα.
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από Tassos »

Μάλλον στην Ελλάδα τότε δε ξέραμε να κάνουμε δρόμους. Προφανώς θα υπήρχε και η λογική να το κάνουμε πιο οικονομικά για να περιοριστεί η Εθνική συμμετοχή και έτσι φτάσαμε και στις κατολισθήσεις στην Εθνική Οδό Αθηνών Λαμίας γύρω στο 1995.

Τάσος
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από enias »

Tassos έγραψε:Μάλλον στην Ελλάδα τότε δε ξέραμε να κάνουμε δρόμους. Προφανώς θα υπήρχε και η λογική να το κάνουμε πιο οικονομικά για να περιοριστεί η Εθνική συμμετοχή
Πές με καχύποπτο, αλλα δεν πιστέυω τοσο στην άγνοια των μηχανικών των κατασκευαστικών εταιριών, οσο για την ασχετοσύνη του έλληνα που θα εντυπωσιαζόταν απο έναν λιγο καλύτερο δρόμο απο αυτό που είχε συνηθήσει σαν τον ιθαγενή με το καθρεπτάκι, και δεν θα πονηρεύονταν κάτι. Η διαφορές με το πως θα έπρεπε να γίνει και με το πως έγινε μαλλον μπήκαν σε τσέπες.

Θα αναφερθώ μόνο σε ενα κραυγαλέο πράγμα που ζεί ακόμα και σήμερα: απο το σημείο της Κορίνθου, την έξοδο για Τρίπολη που γίνεται απο την αριστερή λωρίδα λες και πρόκειται για αυτοκινητόδρομο της Αγγλίας.

Να δείς... πως τη λέγανε την εταιρία που το έφτιαξε;;;; Αααα! Ναι. ΤΕΧΝΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ.
Και πως λέγανε τον ιδιοκτήτη της;;;;; ΣΤΕΓΓΟ. Τι άλλο είχε ο Στεγγος; Α! ναι, το ΠΟΡΤΟ ΚΑΡΡΑΣ στη Χαλκιδική. Και τι είχε γίνει έκει; Α! ναι, είχε χτίσει μέσα σε κατι δάση που αποχαρακτηρίστηκαν απο εναν υφυπουργο ΠΕΧΩΔΕ που διαγράφτηκε. Πως τον λέγανε μωρε;;;;; Μήπως Πάχτα.

Σας χτυπάνε καμπανάκια στο μυαλό σας όλα αυτα;

Ασχετοσύνη ήταν αυτό, ή μήπως ο προυπολογισμός δεν προέβλεπε την κατασκευή μιάς ακόμα γέφυρας; :evil:
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀν θυμάμαι καλὰ ὁ δρόμος τέθηκε σὲ χρήση τὴν ἄνοιξη τοῦ 1993. Κάθε ῥεύμα κυκλοφορίας εἶχε μία λωρίδα λιγότερη καὶ ἠ ΕΕ (μὲ τῆς ὁποίας τὰ χρήματα κατασκευάστηκε ὁ δρόμος) εἴχε ἀγριέψει.

Ἀν κάνω λάθος διορθῶστε μέ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
gstam
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 15:35

Re: ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από gstam »

Haridimos έγραψε:Ἀν θυμάμαι καλὰ ὁ δρόμος τέθηκε σὲ χρήση τὴν ἄνοιξη τοῦ 1993. Κάθε ῥεύμα κυκλοφορίας εἶχε μία λωρίδα λιγότερη καὶ ἠ ΕΕ (μὲ τῆς ὁποίας τὰ χρήματα κατασκευάστηκε ὁ δρόμος) εἴχε ἀγριέψει.

Ἀν κάνω λάθος διορθῶστε μέ.
Δεν κανεις καθολου λαθος.
Μια χαρα θυμασαι.
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Πρέπει να έπεσε πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ φαΐ δηλαδή...
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από Johnny »

Haridimos έγραψε:Ἀν θυμάμαι καλὰ ὁ δρόμος τέθηκε σὲ χρήση τὴν ἄνοιξη τοῦ 1993. Κάθε ῥεύμα κυκλοφορίας εἶχε μία λωρίδα λιγότερη καὶ ἠ ΕΕ (μὲ τῆς ὁποίας τὰ χρήματα κατασκευάστηκε ὁ δρόμος) εἴχε ἀγριέψει.

Ἀν κάνω λάθος διορθῶστε μέ.
Δεν ειχε μία λωρίδα λιγότερη, αλλα απλα δεν υπήρχε ΛΕΑ γιαυτο και εγινε η διαπλάτυνση.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

Δημοσίευση από trip73p »

DELPIERO1981 έγραψε:Πρέπει να έπεσε πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ φαΐ δηλαδή...
Οπως είπε και ο Πάγκαλος... μαζι τα φάγαμε!!!!
:D :D :D
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια στην Ελλάδα...”