Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Περιγραφές, εμπειρίες και οδηγίες για ταξίδια εκτός Ελλάδος...
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Δημοσίευση από thanos »

ενδιαφερον βιντεο με αντιδραση γερμανων οδηγων στο ακουσμα σειρηνας ασθενοφόρου σε αυτοκινητοδρομο


http://www.lifo.gr/guests/viral/40547

Υ.Γ.: γιατι το ασθενοφορο δεν κινειται στην ΛΕΑ ?
αντιθετως οι οδηγοί που ηταν στην δεξιά λωρίδα κάνουν πιο δεξιά και εισερχονται στην ΛΕΑ, :?:


UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχει όμως και εκεί αρκετούς κόπανους.
Πυροσβεστικό είναι, οχι ασθενοφόρο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από MacPap »

Κατά πρώτον όντως δεν είναι ασθενοφόρο!

Κατά δεύτερο στην Γερμανία δεν υπάρχει ΛΕΑ με την έννοια που την έχουμε εδώ και ορθώς!! Δηλαδή Η ΛΕΑ είναι για να σταματούν τα οχήματα που έχουν πρόβλημα, όχι για να κινούνται τα οχήματα έκτακτης ανάγκης!! Αυτά κινούνται παντού αρκεί να περάσουν! Ετσι όπως είδες όλοι ( ή συντριπτική πλειοψηφία τέλος πάντων) ανοίγουν δρόμο για να κινηθεί γρήγορα το όχημα.

Η ΛΕΑ σκέψου πως μπορεί να έχει ένα σταματημένο με βλάβη και την ΕΛΠΑ να βοηθάει! Από που θα περάσει το Πυροσβεστικό! Ετσι λοιπόν τα οχήματα εκτάκτου ανάγκης χρησιμοποιούν ΟΛΟ το οδόστρωμα!! Πρακτικά βέβαια κάτι τέτοιο συμβαίνει και εδώ!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Κατά δεύτερο στην Γερμανία δεν υπάρχει ΛΕΑ με την έννοια που την έχουμε εδώ και ορθώς!! Δηλαδή Η ΛΕΑ είναι για να σταματούν τα οχήματα που έχουν πρόβλημα, όχι για να κινούνται τα οχήματα έκτακτης ανάγκης!!
Γιατι ποιος σου είπε οτι εδώ την έχουμε την ΛΕΑ με την έννοια "να κινούνται τα οχήματα έκτακτης ανάγκης!" :D

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν στο βίντεο οι φίλοι μας οι Γερμανοί, είναι οτι δεν αρκεί να κάνεις στην άκρη, τελεία. Αλλα και να κάνεις χώρο και στα υπόλοιπα αυτοκίνητα, για να κάνουν και οι υπόλοιποι στην άκρη
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από erling »

Τώρα εγώ γιατί δεν έχω δει διαφορά στην αντιμετώπιση ενός τέτοιου συμβάντος στην Ελλάδα;

Δηλαδή τι διαφορετικό κάνει ο Έλληνας;
Κλείνει τον δρόμο στο ασθενοφόρο;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από MacPap »

Ειναι γιατί δεν ζεις στην Αθήνα! :twisted:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από erling »

Μα το συμβάν δεν έγινε εντός πόλεως. Μάλλον σε αυτοκινητόδρομο έγινε....
Δηλαδή στην αττική οδό, αντιδρούν διαφορετικά;
Ή στην ΠΑΘΕ;
Δεν νομίζω...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από MacPap »

Εχεις τύχει ποτέ σε μποτιλιαρισμένο δρόμο ή αυτοκινητόδρομο να θέλει να περάσει νοσοκομειακό? Εγώ συνήθως ντρέπομαι που είμαι μέρος αυτής της βλακείας που λέγεται Ελλάδα σε τέτοιες στιγμές! Οχι δεν ανοίγουν αλλά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν και το άνοιγμα που γίνεται!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από erling »

Τότε μάλλον έχεις δίκιο για το ότι δεν ζω Αθήνα...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από thanos »

αυτο που κάνουν οι γερμανοί οδηγοί, να κάνουν δηλαδη στην άκρη του δρόμου, ειτε αριστερά, είτε δεξιά κ να μπαινουν στην ΛΕΑ προβλέπεται κ στον ελληνικό ΚΟΚ?

μια απορία που μου προέκυψε τωρα,

προβλέπεται στον ελληνικό ΚΟΚ το πως κ σε ποια λωρίδα πρέπει να κινούνται τα οχηματα οπως ασθενοφόρο η πυροσβεστικό? νομιζα οτι η ΛΕΑ ηταν για αυτο το λόγο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια στο Εξωτερικό...”