Οι ευρωπαϊκές αυτοκινητοβιομηχανίες ζητούν να αυξηθούν οι φόροι καυσίμων

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Οι ευρωπαϊκές αυτοκινητοβιομηχανίες ζητούν να αυξηθούν οι φόροι καυσίμων

Δημοσίευση από Johnny »

Οι ευρωπαϊκές αυτοκινητοβιομηχανίες ζητούν να αυξηθούν οι φόροι καυσίμων


Οι αυτοκινητοβιομηχανίες της Ευρώπης θέλοντας να αυξήσουν τις πωλήσεις των ηλεκτρικών τους οχημάτων έχουν μια νέα στρατηγική: Την απαίτηση να αυξηθούν οι φόροι που επιβάλλουν τα κράτη στη βενζίνη και στο πετρέλαιο κίνησης, προκειμένου οι καταναλωτές να στραφούν στα ηλεκτρικά.

Κορυφαία στελέχη των μεγαλύτερων αυτοκινητοβιομηχανιών της Ευρώπης καλούν τις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις να εισαγάγουν νέους φόρους επί των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα των αυτοκινήτων και των φορτηγών που καταναλώνουν βενζίνη και πετρέλαιο, έτσι ώστε τα ηλεκτρικά οχήματα να γίνουν ανταγωνιστικά σε σχέση με αυτά.

Επιπλέον πιστεύουν πως θα πρέπει να τα αυτοκίνητα με κινητήρες εσωτερικής καύσης να πληρώνουν είτε ακριβότερα διόδια, είτε να αυξηθούν οι φόροι καυσίμων.
Όπως είπε συγκεκριμένα ο Markus Duesmann, CEO της Audi:

<< Πρέπει να υπάρχει φόρος εκπομπών ρύπων στην αντλία.>>

Ο Herbert Diess, CEO της Volkswagen, έχει ζητήσει από καιρό να αυξηθεί ο φόρος εκπομπών CO2, λέγοντας πως τα 25 ευρώ ανά τόνο εκπομπών άνθρακα που ισχύει στη Γερμανία είναι πολύ λίγα, προτείνοντας η Γερμανία να αυξήσει τον συγκεκριμένο φόρο στα 100 ευρώ, όπως συμβαίνει στη Σουηδία.

Ο CEO της Daimler Truck, Martin Daum, δήλωσε πως ο καλύτερος τρόπος για να δημιουργηθούν ίσοι όροι ανταγωνισμού ανάμεσα στα ηλεκτρικά και στα φορτηγά που καταναλώνουν πετρέλαιο, θα ήταν να εξαιρέσουμε τα ηλεκτρικά φορτηγά από την πληρωμή των διοδίων, αυξάνοντας ταυτόχρονα τα διόδια στα πετρελαιοκίνητα φορτηγά, έτσι ώστε να καλυφθεί το κόστος της επίδρασης τους στις εκπομπές CO2.
Πηγή:autoblog.gr


Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Οι ευρωπαϊκές αυτοκινητοβιομηχανίες ζητούν να αυξηθούν οι φόροι καυσίμων

Δημοσίευση από Johnny »

Μάλλον πλακα κάνουν.Δεν φθάνει που ηδη πληρώνουμε 70% φόρους στην υπάρχουσα τιμή των καυσίμων.
Πόσο να φθασει η τιμή δηλαδή, για εναν λόγο μονο. Να πουλήσουν ηλεκτρικα οχήματα με κριτήριο το κέρδος τους και μόνο.

Εικόνα

δημοσίευση: https://freesunday.gr/oikonomia/item/31 ... s-benzinhs
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Οι ευρωπαϊκές αυτοκινητοβιομηχανίες ζητούν να αυξηθούν οι φόροι καυσίμων

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Μου αρέσουν αυτά τα πράγματα γιατί δείχνουν αυτά που γράφω εδώ και χρόνια. Τα πάντα, ΟΛΑ, έρχονται από πάνω. Δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά, δεν υπάρχει ανταγωνισμός, δεν υπάρχει νέα τεχνολογία. Όλα έρχονται με ορισμό από πάνω και ο κόσμος οδηγείται λόγω της κατάστασης προς την κατεύθυνση που απαιτούν οι ισχυροί.

Το ίδιο θα κάνω κι εγώ με την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών πάντως. Θα φτιάξω ένα κονδύλι για το εργαστήριο και, αν δεν μου το δώσουν, θα το έχω διαθέσιμο για την ώρα που θα σε αξιολογήσουν με άνισους όρους. Θα το καταθέτω δε κάθε χρόνο για να παίρνω αριθμό πρωτοκόλλου και να έχω στα χέρια μου την ανικανότητα του κράτους να λειτουργήσει. Τα ίδια κάνουν και με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τα ορυκτά καύσιμα, οπότε δυσκολεύουμε τους άλλους για να κερδίζουμε εμείς. Όμορφα πράγματα...

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οι ευρωπαϊκές αυτοκινητοβιομηχανίες ζητούν να αυξηθούν οι φόροι καυσίμων

Δημοσίευση από MacPap »

Να μειώσουν αυτοί τις τιμές στα ηλεκτρικά για να τα πάρει ο κόσμος....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”