Παρελθόν για την Ferrari o Mattia Binotto...

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Παρελθόν για την Ferrari o Mattia Binotto...

Δημοσίευση από MacPap »

Η Ferrari ανακοίνωσε επισήμως πως, στο τέλος του 2022, ο Mattia Binotto, θα εγκαταλείψει την θέση του επικεφαλής μηχανικού της Scuderia Ferrari (αγωνιστικό τμήμα). Πρόκειται για μια επιβεβαίωση, που θέτει τέλος σε ένα θρίλερ φημών, καθώς τα ιταλικά μέσα ενημέρωσης, είχαν ανακοινώσει την είδηση, πριν από τον τελικό γύρο της σεζόν της Formula 1 για το 2022.

Ο 53 ετών Binotto, που ξεκίνησε την συνεργασία του με την Ferrari, το 1995, ενώ εξελίχτηκε σε επικεφαλής της Scuderia, αντικαθιστώντας τον Maurizio Arrivabene το 2019, μεταξύ αλλων δήλωσε.

"Με λύπη, αποφάσισα να ολοκληρώσω τη συνεργασία μου με τη Ferrari"
"Αφήνω μια εταιρεία που αγαπώ, στην οποία ανήκω εδώ και 28 χρόνια, με την πεποίθηση ότι έχω καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια, για την επίτευξη των στόχων που είχαν τεθεί."
"Αφήνω μια ενωμένη και αναπτυσσόμενη ομάδα. Μια δυνατή ομάδα, έτοιμη, να πετύχει τους υψηλότερους στόχους, και στην οποία εύχομαι ό, τι καλύτερο για το μέλλον. Νομίζω ότι αυτό το βήμα, αν και αποτελεί δύσκολη απόφαση για μένα, αυτή τη στιγμή είναι σωστό."
"Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους στην Gestione Sportiva που μοιράστηκαν μαζί μου αυτό το ταξίδι, που συνοδεύτηκε, από δυσκολίες αλλά και από μεγάλη ικανοποίηση."

Εις απάντηση αυτών ο Benedetto Vigna CEO (διευθύνων σύμβουλος) της Ferrari, ευχαρίστησε τον Mattia Binotto λέγοντας.
"Θέλω να ευχαριστήσω τον Mattia για την επί 28 χρόνια μεγάλη συνεισφορά του στην Ferrari και ιδιαιτέρως, για το ότι οδήγησε, την τελευταία χρονιά, την ομάδα, πίσω σε μια θέση ανταγωνιστικότητας. Ως εκ τούτου, είμαστε σε θέση, κυρίως για τους εκπληκτικούς οπαδούς μας, σε όλο τον κόσμο, να ανταπεξέλθουμε στην πρόκληση και να κερδίσουμε, το απόλυτο βραβείο στο μηχανοκίνητο αθλητισμό. Εδώ στη Scuderia αλλά και στην μεγάλη κοινότητα της Ferrari, ευχόμαστε, στον Mattia, ότι καλύτερο για το μέλλον.”

MacPap

Εικόνα


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”