Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Ο χώρος για τα ποδήλατα, τα skateboard, τα πατίνια και ότι δεν έχει μηχανή...
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από thanos »

UltiMo_ έγραψε:
thanos έγραψε:το παρκάρισμα αυτοκινήτων στις ακρες του δρόμου δεν δημιουργούν ιδιαιτερο προβλημα στην κίνηση των οχημάτων
κάνεις λάθος. γιατι αν εγώ (το λεωφορείο) θελήσω να ανεβάσω ένα καρότσι ή έναν ανάπηρο, θα πρέπει να κλείσω τη μια και μοναδική πλέον λωρίδα για αρκετά λεπτά. Έτσι το πρόβλημα μεταφέρετε στα λεωφορεία. οτι φταίνε αυτά. ενώ το οτι φταίνε τα παρκαρισμένα δεν το σκέφτεται κανείς. έχει γίνει ρουτίνα. για να μην μιλήσω και για δρόμους διαφυγής.. όποτε ακούω σειρήνα πυροσβεστικού ή ασθενοφόρου, έχω όλη την καλή διάθεση να κάνω στην άκρη, αλλα δεν μπορώ! έχω νιώσει άσχημα πολλές φορές. ΠΑΡΑ πολλές φορές..


οταν εκανα το παραπάνω σχόλιο είχα στο μυαλό μου δρόμους εντός μεγάλων πόλεων με 3 η 4 λωρίδες κίνησης, πχ Λεωφόρος Μ. Αλεξάνδρου στην Θεσσαλονίκη.
Δεχόμαστε οτι θα πρέπει στην φωτο που έβαλες στα δεξιά να μην υπάρχει ουτε 1 αυτοκίνητο παρκαρισμένο, οπως σωστά μας υποδυκνύειεις εσύ και ο ερλινγκ για να μπορεις εσυ ως λεωφορείο να ανεβάσεις καρότσι η ανάπηρο.

Γιατί σαν λεωφορείο η γενικά σαν Μέσο Μαζικής Μεταφοράς δεν υποβάλλεις υπόμνημα στην τοπική Τροχαία ωστε να επιληφθει της συγκεκριμένης κατάστασης για να προχωρήσει στην αστυνόμευση του συγκεκριμένου δρόμου;
πιστεύω πως μετά από 1 μήνα, αν η τροχαία μοιράσει κλήσεις για το παράνομο παρκάρισμα ο δρομος στα δεξια θα αδειάσει και θα μπορείς ετσι να ανεβάσεις καρότσι στο λεωφορείο σου.
Αν δεν μπορουν να το κάνουν αυτό, τότε ας κατεβάσουν την πινακίδα και να παρκάρουν οπως παρκάρουν.
Αλλά και να παρκάρουν και να υπάρχει η πινακίδα δεν γίνεται


erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από erling »

Thano δεν πιστεύω να έχεις την εντύπωση ότι οι αρμόδιοι έχουν άγνοια επί του συγκεκριμένου;
Το έχουμε ξαναπεί, για όλα τα θέματα θέλει πολιτική βούληση.
Αν αυτή δεν υπάρχει, τίποτα δεν μπορεί να γίνει.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από thanos »

μου ακούγεται κάπως κουφό, να χρειάζεται πολιτική βούληση για να αφαιρέσουν μια πινακίδα σήμανσης, η αφού υπάρχει εκει η πινακίδα να φροντίσουν για περιφρούρηση/αστυνόμευση;
δηλαδή στις ΗΠΑ χρειάζεται πολιτική βούληση για να εφαρμόζουν τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας...
Είναι τόσο αυτονόητο, που νομίζω οτι ακούγεται σαν κακόγουστο αστείο

υπάρχει πινακίδα για απαγόρευση στάσης κ στάθμευσης.
καθε μέρα να περνάει η τροχαία η δημοτική αστυνομία και να κόβει κλήσεις.
μα που θα παρκάρουμε, θα δικαιολογηθούνε οι οδηγοί,
να πάτε σε πάρκινγκ, να κατεβείτε με ταξί, να πάρετε ποδήλατο η λεωφορείο.
εκει απαγορεύεται.

για αυτο το απλό χρειάζεται πολιτική βούληση;
:astrakia
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από erling »

thano αν θυμάμαι καλά ζεις αρκετά χρόνια στην Ελλάδα. Γιατί σου κάνει εντύπωση;
Είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό στην χώρα της μίζας και της ρεμούλας..... :astrakia
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από thanos »

γιατί ειναι θέμα πολιτικής βούλησης;
ειναι θέμα εφαρμογής του ΚΟΚ από την Τροχαία
αν η τροχαία πιστευει οτι κακώς υπαρχει εκει η πινακίδα ας την ξηλώσουν η ας ενεργήσει αναλόγως για να ξηλωθεί
αν καλώς υπάρχει, ας φροντίσει να εχει και ισχύ...

δεν κατάλαβα η πολιτική βούληση που χρειάζεται

τελος πάντων!
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από erling »

Πάει ο τροχονόμος και αρχίζει και κόβει κλήσεις σε όλους.
Την επόμενη ημέρα γίνεται μια μικρή διαδήλωση στο γραφείο του δημάρχου.
Την μεθεπόμενη ημέρα αυτός τηλεφωνεί στον υπουργό ή σε κάποιον στρατηγό.
Την άλλη ημέρα ο υπουργός ή ο στρατηγός τηλεφωνεί στον Δκτή της τροχαίας και τον ξεχέζει....
Θα ξαναγράψει τροχονόμος άλλη φορά?

Για το βγάλσιμο της πινακίδας είναι πιο πολύπλοκο :biritses
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από thanos »

αν ο πολίτης δεν κάνει διαδήλωση επειδή πήρε κλήση για παράνομο παρκάρισμα,
αν ο δήμαρχος δεν λάβει υπόψη την διαδήλωση γιατι η αφορμή για την διαδήλωση ειναι γελοία,
αν ο υπουργός η ο στρατηγός αγνοήσει το αίτημα για παρέμβαση λόγω γελοιότητας,
δεν θα ξεχεστεί ο διοικητής
ο οποίος θα μπορέσει να κάνει μια χαρά την δουλειά του
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από erling »

thanos έγραψε:αν ο πολίτης δεν κάνει διαδήλωση επειδή πήρε κλήση για παράνομο παρκάρισμα, Δεν θα είναι Έλληνας
αν ο δήμαρχος δεν λάβει υπόψη την διαδήλωση γιατι η αφορμή για την διαδήλωση ειναι γελοία, Δεν θα έχει εκλεγεί από αυτούς του Έλληνες
αν ο υπουργός η ο στρατηγός αγνοήσει το αίτημα για παρέμβαση λόγω γελοιότητας, Δεν θα έχει τοποθετηθεί ή εκλεγεί από Έλληνες
δεν θα ξεχεστεί ο διοικητής Που έχει τοποθετηθεί από αυτούς που έχουν εκλεγεί από Έλληνες
ο οποίος θα μπορέσει να κάνει μια χαρά την δουλειά του Σε άλλη χώρα
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από thanos »

κατάλαβες φίλε Ούλτιμο ποιος φταίει πρωτα από ολα; :roll:
οχι ο Γερμαναράς που πηγε και πάρκαρε εκει με την κουρσάρα του την BMW


Υ.Γ.: :lol: εχω λιώσει στο γέλιο ερλινγκ! πολύ αποκαλυπτικές οι αναφορές σου
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αυτό είναι που λέμε "με πήγε καρότσι"

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εδώ δεν κάνουν κάτι για τα διπλοπαρκαρισμένα, θα κάνουν κάτι για τα παρκαρισμένα? Κάθε πρωί είμαστε με το τηλέφωνο στο αυτί με την δημοτική αστυνομία, γιατι συνέχεια το αφήνουν όπου βρούν και φεύγουν, κλείνοντας τα λεωφορεία. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει διαμαρτυρία, στα ραδιόφωνα, και να λένε οτι η δημοτική θα έπρεπε να είναι πιο ελαστική, γιατι αλλιώς θα πεθάνει η αγορά.
Δηλαδή για να μην πεθάνει η αγορά, να κλείσουμε τους δρόμους, να μποτιλιαριστούν τα πάντα? Υπάρχει κάποια λογική εδώ και δεν μπορώ να την βρώ? Ή θα έπρεπε να βλέπουμε αυτόν που ενοχλεί και να χαμογελάμε γιατι αυτός θα σώσει την αγορά?
Είχα κάνει τηλεφωνική παρέμβαση κάποτε σε ραδιοφωνική εκπομπή, οδηγώντας, για να πώ οτι εγώ, που πιάνω δουλειά πριν απο κάθε μαγαζάτορα, παρατηρώ οτι 8 ανοίγουν τα μαγαζιά, 8 και δέκα δεν υπάρχει μέρος να παρκάρεις. Αν ο κάθε μαγαζάτορας, παρκάρει μπροστά στο μαγαζί του, αυτός ο ίδιος μόνος του δεν βάζει λουκέτο στο μαγαζί του? Δεν πιάνει την θέση του υποψήφιου πελάτη του? Η δημοτική αστυνομία θα φταίει μετά? Τελικά δεν φταίει ούτε η δημοτική αστυνομία, ούτε η τροχαία, ούτε ο Παπανδρέου, ούτε το ΔΝΤ. Εμείς φταίμε και μας αξίζει πάρα πολύ η κατάντια μας
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ αλλά όχι αυτοκινούμενο...”