Μπακογιάννης: «Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο»

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Μπακογιάννης: «Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο»

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Με λίγα λόγια: το έργο απέτυχε, ειδικά στην Πανεπιστημίου, οπότε, θα σκάψουμε και θα το κάνουμε πιο μόνιμο για να σας την σπάσω και να μην παραδεχτώ ότι όλα ήταν μια βλακεία. Αυτοί που έκαναν τις μελέτες, άραγε, πού βρίσκονται; Πού είναι τα μοντέλα που έτρεξαν και τους βγήκε ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην κίνηση στην Πανεπιστημίου ή ότι θα βρεθούν εναλλακτικές διαδρομές και οι άλλες βλακείες που έγραφαν το καλοκαίρι;

Μπακογιάννης: «Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο»
Μπακογιάννης: «Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο»

Ο δήμαρχος Αθηναίων προανήγγειλε νέα έργα εντός του 2021 για νέα ανάπλαση της Πανεπιστημίου σε όλο το μήκος της.

Τέσσερις μήνες μετά την πιλοτική εφαρμογή του Μεγάλου Περιπάτου στην Πανεπιστημίου ο δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης παραδέχθηκε ότι το έργο «βγήκε και δε βγήκε», ενώ ανακοίνωσε ότι μέσα στο 2021 θα ξεκινήσουν νέα έργα.

«Ξεχάστε την Πανεπιστημίου όπως την ξέρατε. Πάμε για κάτι καινούριο», ανέφερε στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ, τέσσερις μήνες μετά την πιλοτική εφαρμογή του Μεγάλου Περιπάτου. Σε αυτό το πλαίσιο, ανακοίνωσε ότι μέσα στο 2021, θα ξεκινήσουν νέα έργα για μία μόνιμη, μεγάλης κλίμακας, ανάπλαση της κεντρικής οδικής αρτηρίας της πρωτεύουσας, σε όλο το μήκος της, μέχρι την Ομόνοια.

Ο κ. Μπακογιάννης μίλησε για ειδικό πολεοδομικό σχέδιο, το οποίο θα τεθεί σε διαβούλευση και για επόμενη φάση που θα περιλαμβάνει τα μόνιμα έργα, με χρόνο έναρξης μέσα στο 2021.

«Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο. Δεν σας κρύβω ότι το περίμενα», σημείωσε ο δήμαρχος Αθηναίων. Πάντως, ανέφερε ότι το βασικό συμπέρασμα από τις επικρίσεις που δέχθηκε είναι ότι υπάρχουν ακόμη πολλοί Αθηναίοι που δεν έχουν παραδοθεί και που νοιάζονται για την πόλη. Ως εκ τούτου, θέλει να αξιοποιήσει αυτή τη δυναμική για να προχωρήσει η πόλη μπροστά.

«Σε καμία περίπτωση δεν είναι ανάπλαση το βάψιμο του οδοστρώματος ή να βάλεις μία ζαρντινιέρα», παραδέχθηκε, σημειώνοντας ότι επρόκειτο για πείραμα. «Έπρεπε όμως να βρούμε έναν πρόχειρο τρόπο και κυρίως προσωρινό για να τραβήξουμε τις γραμμές του έργου, να ζωγραφίζεις δηλαδή πριν αρχίζεις να σκάβεις», υποστήριξε.

Για την προσωρινή μορφή του έργου, ο κ. Μπακογιάννης ανέφερε ότι σε αντίθεση με το Σύνταγμα και τη Λεωφόρο Βασιλίσσης Ολγας, η Πανεπιστημίου πάει λιγότερο καλά, αν και όπως υποστήριξε, «κυκλοφοριακά λειτουργεί». Στην Πανεπbιστημίου ο Μεγάλος Περίπατος «βγήκε και δεν βγήκε», «αυτή είναι η ειλικρινής απάντηση που μπορώ δώσω», υπογράμισε ο δήμαρχος Αθηναίων.
Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μπακογιάννης: «Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο»

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτη η βλακεία δεν έχει τέλος. Να δεις που στο τέλος θα βαλουςν και τραμ στην Πανεπιστημίου και θα κλείσουν τον μόνο μεγαλο δρόμο της Αθήνας που απέμεινε!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μπακογιάννης: «Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο»

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Εδώ έβαλαν τραμ στον Πειραιά, ώστε να κλείσουν τελείως τις εισόδους/εξόδους της πόλης. Μετά, θα αρχίσουν τα άλλα κόλπα: δεν μπορείτε να μπείτε μέσα, ελεγχόμενη στάθμευση, κλείστε θέση στάθμευσης, κ.α. κόλπα που, αν ήμουν πονηρός, θα έγραφα ότι προέρχονται από συναλλαγή Δημάρχων και ιδιοκτητών χώρων στάθμευσης*.

Ευχαριστώ.

* Οι οποίοι κάνουν και άλλα κόλπα, δηλαδή πηγαίνουν ξημέρωμα και παρκάρουν τα δικά τους αυτοκίνητα στα στενά, ώστε να κλείσουν τους ελάχιστους χώρους στάθμευσης με αποτέλεσμα να πηγαίνεις σε αυτούς. Και αυτό το έχω δει με τα μάτια μου, δηλαδή να βγάζει ο υπάλληλος το αμάξι του και στην θέση του να βάζουν κάποιο από αυτά που είχαν στον χώρο στάθμευσης, ώστε να βρει θέση επιστρέφοντας, αλλά και να μην παρκάρει κάποιος άλλος εκεί.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μπακογιάννης: «Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο»

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὅταν λέει ὅτι ἔφαγε ξύλο ἐννοεῖ μεταφορικῶς. Ἀν καὶ θὰ τοῦ ἄξιζε νὰ τὸ φάει στὴν κυριολεξία.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μπακογιάννης: «Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο»

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μεγάλος Περίπατος: «Απέτυχε το project» λέει ο Μπακογιάννης λόγω «επικοινωνιακού λάθους»
Ο Μεγάλος Περίπατος απέτυχε κυρίως επειδή ονομάστηκε Μεγάλος Περίπατος τόνισε ο Κώστας Μπακογιάννης, θέτοντας το ζήτημα της καθυστέρησης σε δεύτερη μοίρα και χωρίς να κάνει καμία αναφορά στο κόστος.


Εικόνα

Την ώρα που ο Μεγάλος Περίπατος έχει καταντήσει σχεδόν ανέκδοτο στα χείλη όλων, ο Κώστας Μπακογιάννης εμφανίστηκε με μία δόση αυτοκριτικής αναφορικά με το έργο που κόστισε εκατομμύρια ευρώ μόνο και μόνο για να γίνουν αλλαγές που στη συνέχεια μπήκαν στο ντουλάπι της ιστορίας για να προχωρήσει στη συνέχεια σε άλλου είδους παρεμβάσεις.

Η αυτοκριτική του δημάρχου Αθηναίων όμως δεν ήταν αρκετή, καθώς σύμφωνα με τον ίδιο το λάθος ήταν επικοινωνιακό. Άντε και επειδή άργησε λιγάκι…

Γιὰ περισσότερα κάντε κλὶκ ἐδῶ
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μπακογιάννης: «Έχω φάει πάρα πολύ μεγάλο ξύλο για τον Μεγάλο Περίπατο»

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Κώστας Μπακογιάννης: Ο Μεγάλος Περίπατος αποδείχθηκε Μεγάλος Περίδρομος και 13 εκατ. ευρώ πετάχτηκαν στους εργολάβους

Τα χρήματα των φορολογουμένων πολιτών έγιναν καύσιμο για ένα πάρτι δημόσιας σπατάλης που ξεπέρασε τα 3 χρόνια και ο Κώστας Μπακογιάννης συμπεριφέρεται σαν να μην τρέχει τίποτα



Εικόνα



Ο Μεγάλος Περίπατος αποδείχθηκε και επίσημα πλέον ότι ήταν ένα όργιο κακοδιαχείρισης δημόσιου χρήματος. Πέρασαν τρία ολόκληρα χρόνια από την ημέρα που ο Κώστας Μπακογιάννης παρουσίαζε το μεγαλεπήβολο «project», ως ένα πρωτοποριακό έργο που θα αναβάθμιζε το ταλαίπωρο κέντρο της Αθήνας και θα το έφερνε στα δεδομένα του 21ου αιώνα.

Πόσο μελάνι χύθηκε, πόσα αφιερώματα έγιναν, πόσες επικοινωνιακές φιέστες επιστρατεύτηκαν! Και όλα αυτά για μια απατηλή κοροϊδία που καταταλαιπώρησε τους Αθηναίους και τους τουρίστες για 3 χρόνια!

Παγκάκια των… 5.500 ευρώ μπήκαν και βγήκαν. Κακόγουστες ζαρτινιέρες των 500 ευρώ τοποθετήθηκαν, άλλαξαν θέσεις, βάφτηκαν, ξαναβάφτηκαν, και έμειναν να δεσπόζουν σαν πελώρια… τασάκια. Ο ποδηλατόδρομος άλλαξε 2-3 τρόπους λειτουργίας, το οδόστρωμα διαπλατύνθηκε, στένεψε, άλλαξε χρώματα, σκάφτηκε και ξαναφτίαχτηκε και τώρα σκάφτηκε και πάλι. Δέντρα κουτσουρεύτηκαν και καταστράφηκαν. Πλατάνια φυτεύτηκαν και ξεράθηκαν. Φοίνικες τοποθετήθηκαν, ασχήμυναν το τοπίο και στη συνέχεια «μετακόμισαν». Πεζοδρόμια στρώθηκαν και ξηλώθηκαν.

Γιὰ περισσότερα κάντε κλὶκ ἐδῶ
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”