Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4847
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀπλὰ πράγματα, εἶστε εὐχαριστημένοι ἤ βλαστημάτε; Συνεργεῖο πάτε μόνο γιὰ σέρβις ἤ τὰ λέτε μὲ τὸν μάστορα κάθε βδομάδα;

Παρέλαβα τὸ Accent τον 2ο τοῦ 2005. Βλάβες δὲν μοὺ ἔχει βγάλει. Πέρα ἀπὸ τὸ νὰ μετακινοῦμαι καῖ νὰ μεταφέρω τὴν πραμάτεια μου δὲν ἔχω ἄλλες ἀπαιτήσεις (γρήγορη ὀδήγηση, ντρὶφτ κλπ) ὀπότε εἶμαι 100% ἰκανοποιημένος.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από sissy »

Πήρα το Polo τον Απρίλιο του 2005.
Τα πρώτα χρόνια που ήταν στην εγγύηση πήγαινα για τα τακτικά του service στην αντιπροσωπεία. Αργότερα σκέφτηκα πως ήταν πολύ ακριβά και τα τελευταία 2 χρόνια το πηγαίνω στον μάστορα της γειτονιάς.
Για το μόνο που έχω παράπονο μέχρι σήμερα είναι πως από το 2010 και μετά το αυτοκίνητό μου αποφάσισε να μην κάνει θόρυβο όταν ανάβω φλας, αλάρμ ή όταν αφήνω τα φώτα αναμένα. Ο μάστορας μου άλλαξε τον διακόπτη των αλάρμ γιατί όπως είπε το 99% των περιπτώσεων φταίει αυτός ο διακόπτης. Εγώ όμως ανήκω στο 1% που το πρόβλημα είναι κάπου μέσα στο καντράν και θέλει όλο αλλαγή. Δεν υπάρχουν όμως πλέον καινούργια και θα πρέπει να βάλω μεταχειρισμένο. Δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο με "δούλεψε" ή όχι, γι' αυτό και απλά προσπαθώ να θυμάμαι να σβήνω το φλας, τα αλάρμ ή τα φώτα.
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από enias »

Όταν τα προβλήματα είναι πολύπλοκα και κυρίως περισσότερο ηλεκτρονικά πλεόν παρα ηλεκτρολογικά, καλό είναι να το πηγαίνουμε σε αντιπροσωπεία γιατι σε αυτά τα θέματα τα αυτοκίνητα είναι διαφορετικά μεταξύ τους και μονο οι αντιπροσωπείες τα ξέρουν καλα γιατι έχουν τα ηλεκτρονικά σχέδια. Ίσως να πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλα τουλάχιστον κατα 99% θα γίνει σωστή δουλειά και δεν θα ταλαιπωρηθείς με πολλά άσχετα μαστόρια.
Αινείας
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από trip73p »

Εδώ και 3 χρόνια περίπου είμαι κάτοχος 1 ford cmax 1.6 που το αγόρασα μεταχειρισμένο με περίπου 50χιλ χλμ.
αν εξαιρέσω τους χώρους,δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος.Διάφορα προβλήματα μεταξύ 65-75χιλ χλμ που ακινητοποίησαν
το αυτοκίνητο αρκετές φόρες.
άσε και την μανία του κάθε καλοκαίρι να μην λειτουργεί ο εξαερισμός και κατ επέκταση και το aircondition!!!!
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από trip73p »

Μετά από 10 χρόνια σχεδόν,έχω άκόμα το ίδιο αυτοκίνητο.
Έχω φτάσει τα 200 χιλ.χλμ και έχω την ίδια εικόνα που είχα στις 05 Αύγ 2010 που έγραφα εδώ το τελευταίο post.
Εσπασε ο κινητήρας,έχει σπάσει ο επιλογέας των ταχυτήτων,το μητρικό ραδιο-cd θέλει πέταμα,η οθόνη που δειχνει τα χιλίομετρα δεν λειτουργεί σωστά,τριγμοί εσωτερικά παντού,το air condition,κάθε 2 χρόνια θέλει επισκευη και πολλά άλλα προβλήματα.
Αποτέλεσμα,δεν ξαναπάρνω FORD! :cry: :cry: :cry: :cry:

Για να είμαι δίκαιος πρέπει να εξυμνήσω τους εσωτερικούς χόρους του!Μόνο μπάλα δεν έχω παίξει έκει μέσα.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από Johnny »

trip73p έγραψε: 22 Ιαν 2020, 18:50

Για να είμαι δίκαιος πρέπει να εξυμνήσω τους εσωτερικούς χόρους του!Μόνο μπάλα δεν έχω παίξει έκει μέσα.
Αρα τα εχει δει ολα το καημένο το fordακι :lol: :lol: :lol:
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από Johnny »

Εγώ για οσους θυμάστε απο παλαιώθεν ακόμη το carina e εχω ακόμη και μετα απο 28 ετη εχει μονον 110,000χλμ και ειναι στο γκαράζ σκεπασμένο.
δεν εχει το παραμικρό και μόλις αλλαξα δισκο, πλατω, ρουλεμαν διοτι λογω πολυετίας σκλήρηνε και μικρινε η διαδρομή του ντεμπραγιαζ.
Να ειναι καλα οι εταιρείες που δούλεψα και τα 17 αυτοκίνητα που αλλαξα.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Έχω το Astra 20 χρόνια και 300.000km πλέον. Ευχαριστημένος όσο δεν πάει. Έκαψε μια φλάντζα στα 178.000, αλλά δεν με άφησε. Έκανα ταξίδι Πρέβεζα - Αθήνα και κίνηση εντός Αθήνας και το πήγα μια χαρά στο συνεργείο. Στα 210.000km ήθελε πολλαπλασιστή, αλλά πάλι δεν με άφησε στον δρόμο. Απλά ο ένας κύλινδρος ρετάριζε και στο τέλος και ένας 2ος (4ος και 3ος). Το πήγα στο συνεργείο μια χαρά. Με άφησε στα 240.000km έξω από το σπίτι των γονιών μου από αντλία βενζίνης. Την άλλαξα την επόμενη ημέρα και σε 2 ώρες ήταν όλα εντάξει. Τα Χριστούγεννα πήγαμε διακοπές και το πήγαινα για την μισή διαδρομή εξαιρετικά γρήγορα.

Τριγμοί δεν υπάρχουν. Φθορές μόνο το δέρμα στον λεβιέ και τα δύο σημεία που πιάνει η κόρνα στο τιμόνι. Η μόνη φθορά είναι στο πίσω κάθισμα από το καθισματάκι του μικρού, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και κάτι εκεί, αφού έχουμε ένα βάρος για 5 χρόνια στο ίδιο σημείο να τρίβει το κάθισμα. Κατά τα άλλα σαν καινούργιο εκτός από ζημιές στο εξωτερικό (π.χ. γρατζουνίες στον προφυλακτήρα από το μηχανάκι ενός συναδέλφου και πίσω από μια γειτόνισσα που βγαίνοντας από την pilotis γρατζούνισε τον πίσω προφυλακτήρα). Το πιο ενοχλητικό είναι ένα βαθούλωμα στο καπώ από τα παιδιά του απέναντι που πέταξαν ένα ποτήρι από το μπαλκόνι. Τι να του πω του ανθρώπου μετά; Να πληρώσει όλο το καπώ γιατί ήταν στο νεύρο και δεν φτιάχνεται;

Αυτά από εμένα.

Ευχαριστώ.
pienaf
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Αύγ 2018, 17:52

Re: Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από pienaf »

Έχω ένα Nissan ΝΟΤΕ, με πρώτη άδεια κυκλοφορίας το 2008, που αγοράστηκε το 2010 μεταχειρισμένο με 3290 χλμ.
Σήμερα έχει 193.500 χλμ.
Σε αυτά τα χρόνια, εκτός από την τακτική συντήρηση που προβλέπει ο κατασκευαστής, έγιναν οι παρακάτω επισκευές:
26026 χλμ αντικαταστάθηκε το ψυγείο – τρύπησε από πέτρα που εκτόξευσε άλλο αυτοκίνητο –κόστος 341,36 €
53450 χλμ αντικαταστάθηκε το παρμπρίζ – ράγισε από πέτρα που εκτόξευσε χορτοκοπτικό – κόστος 453,12 €, πληρώθηκαν από την ασφαλιστική εταιρεία
109875 χλμ αντικαταστάθηκε με μεταχειρισμένο ο συμπιεστής του κλιματιστικού – το κλιματιστικό λειτουργεί πάντα, χειμώνα – καλοκαίρι – κόστος 400,00 €
118000 χλμ αντικαταστάθηκαν τα πίσω αμορτισέρ – κόστος 162,85 €
167900 χλμ αντικαταστάθηκαν τα ρουλεμάν των πίσω τροχών – κόστος 40,00 €
172487 χλμ αντικαταστάθηκε η αντίσταση του κλιματιστικού – είπαμε... δουλεύει συνέχεια – κόστος 90,31 €
185932 χλμ αντικαταστάθηκαν με imitation τα φανάρια εμπρός – εκτός από το θόλωμα είχαν ραγίσει, υποψιάζομαι από την υψηλή θερμότητα που εκπέμπουν οι λάμπες με περισσότερα Kelvin – κόστος 300,00 €

Το συνολικό κόστος επισκευών εκτός συντήρησης είναι 1787,64 € από τα οποία πρέπει να αφαιρεθούν τα 453,12 € που πληρώθηκαν από την ασφαλιστική εταιρεία, άρα οι εκτός συντήρησης επισκευές μου κόστισαν 1334,52 €.

Όλες οι επισκευές και η συντήρηση έγιναν στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της περιοχής που μένω με άριστες εντυπώσεις.

Στα 190.000 χλμ που έχω κάνει η συντήρηση – μαζί με τις παραπάνω επισκευές – μου έχουν κοστίσει συνολικά 4.981,27 € τα ανταλλακτικά και 1.586,47 € τα εργατικά, δηλαδή 6.567,14 συνολικά.

Εκτός από την συντήρηση έχω πληρώσει:
για βενζίνη 21.819,79 €.
τέλη κυκλοφορίας 2.455,00 €
ασφάλεια 4.178,66 €

δηλαδή συνολικά 35.021,19 € ή 0,18 € το χιλιόμετρο.

Αυτά...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Είστε ευχαριστημένοι από το όχημα σας;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

trip73p έγραψε: 22 Ιαν 2020, 18:50Αποτέλεσμα,δεν ξαναπάρνω FORD! :cry: :cry: :cry: :cry:
οχιιιιιιι. μη μας πληγώνεις έτσι.

εγω το σαξάκι με το οποιο με είχατε δει, που αν και το είχα πάρει για προσωρινό αμάξι για να μπορώ να πηγαίνω σε μια δουλειά που είχα βρει ένα καλοκαίρι, τελικά το κράτησα 15 χρόνια, πέρασα τα τελευταία 5 χρόνια να ψάχνω να βρω αμάξι που να το γουστάρω, χωρίς αποτέλεσμα.
όλα ψηλά, πολυμορφικά, βαριά, και βαρετά αμάξια. έλεγα θα κρατήσω το σαξο μεχρι να πεθάνω.

Τελικά άρχισα να ψάχνω κανα μεταχειρισμένο με budget 5000 max, μεχρι που είδα το ford, το οποιο το χαζευα για 2 βδομαδες. ενω παράλληλα έκανα τεστ drive σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα της κατηγορίας.
Λίγο οτι μου κέντρισαν το ενδιαφέρον οι νέες τεχνολογίες, λίγο οτι με έπιασε το σκεπτικό "να παν να γαμηθουν οι εφορίες, μια ζωή την έχουμε", λίγο οτι το αμάξι αυτό είναι στυλ 90s με τα οποια έχω μεγαλώσει, τελικά το budget των 5000 έγινε 20.000 και πήρα το νέο fiesta full extra.

Bελτιωμένο σε σχέση με το παλιό, με μέγεθος του προηγουμενου focus, με πολυβραβευμένο κινητήρα διαμάντι και 8 χρόνια εγγύηση, πανέμορφο, ελαφρύ, στριφτερό, ροπάτο, λιμουζίνα και οικονομικό στην εθνική, πυραυλος στις στροφές. Ελάχιστα τέλη, και 140 υπεραρκετά άλογα. Άρα έγινε το βήμα. Μέχρι στιγμής υπερευχαριστημενος. Και ερωτευμένος με όλα τα ford της τελευταίας γενιάς, και με τα υβριδικά που έρχονται, μια και δεν τα είχα σε μεγάλη υπόληψη τόσα χρόνια, αλλα τελευταία έχει κάνει άλματα μαζι με hyundai και kia.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”