Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Σκέφθηκε?

Ίσως να μη το μάθουμε ποτέ...


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Καλα πολλές φορές φταίνε και οι τροχαίοι. Μου είχε έρθει και μένα ένας βλαμμένος με ένα κράνος άσπρο προχτές στη μέση του δρόμου, και μου λέει ΣΤΑΜΑΤΑ. Στην αρχή νόμιζα οτι μου την πέσανε. Ληστεία, τα λεφτά σου γρήγορα και τέτοια. Έκανα κάμποση ώρα να καταλάβω οτι είναι τροχαίος και όχι κάποιος μηχανόβιος που ήθελε κάτι, κάποια βοήθεια.

Και όταν τελικά αρχίσουν να ρυθμίζουν, δεν κάνουν τα νοήματα που πρέπει, αλλα άλλα, δικιάς τους επινόησης. Ακαταλαβίστικα νοήματα μπακαλίστικα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την 29 Νοέμ 2011, 00:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Tassos έγραψε:Σύμφωνα με αξιωματικό της τροχαίας όταν βλέπεις το πλάι του τροχονόμου περνάς όταν βλέπεις το πρόσωπο ή την πλάτη σταματάς.
Να του πείς να μην βγάζει κανόνες απ το μυαλό του. Αλλα αλήθεια, πότε έχετε δει τροχονόμο να κάνει τις σωστές υποδείξεις?



3.5 Οι υποδείξεις και τα σήματα που δίνουν οι τροχονόμοι

στ) Οι υποδείξεις και τα σήματα που δίνουν οι τροχονόμοι.



— Ο ρόλος των τροχονόμων.

Οι τροχονόμοι εγγυώνται την ασφάλεια στο δρόμο με διάφορους τρόπους, όπως:

• Βελτιώνουν τη ροή της κυκλοφορίας.

• Εξακριβώνουν αν οι οδηγοί κατέχουν τις αναγκαίες άδειες όπως: άδεια οδηγήσεως, άδεια κυκλοφορίας, πιστοποιητικό ασφαλίσεως του αυτοκινήτου, βεβαίωση καταβολής τελών κυκλοφορίας, ύπαρξη κάρτας ελέγχου καυσαερίων, κάρτας Κ.Τ.Ε.Ο. κλπ.

• Βεβαιώνουν τις παραβάσεις του κώδικα οδικής κυκλοφορίας.

• Σε περίπτωση ατυχήματος μεριμνούν για την παροχή βοήθειας.



– Ο κανόνας.

Σε όλες τις περιπτώσεις τα σήματα του τροχονόμου υπερισχύουν όλων των άλλων κυκλοφοριακών ρυθμίσεων (φωτεινή σηματοδότηση, πινακίδες σημάνσεως, διαγραμμίσεις, κανόνες προτεραιότητας και κυκλοφορίας).



Σήματα τροχονόμου.



• Ο τροχονόμος σηκώνει το χέρι (σχ. 3.29). Σημαίνει «προσοχή, διακοπή πορείας» για όλους που χρησιμοποιούν την οδό από όλες τις κατευθύνσεις.

Εικόνα

Σχ. 3.29

Προσοχή. Διακοπή πορείας για όλους τους οδηγούς που κινούνται την οδό.



• Ο τροχονόμος έχει τεντωμένο τον ή τους βραχίονές του (σχ. 3.30) ή αφού δώσει το σήμα στέκεται με κατεβασμένους τους βραχίονες. Σημαίνει διακοπή πορείας για αυτούς που κινούνται κατά μέτωπο και από πίσω από τον τροχονόμο (σχ. 3.31).

Εικόνα

Σχ. 3.30

Διακοπή πορείας σε όσους κινούνται κατά μέτωπο προς ή πίσω από τον τροχονόμο.

Εικόνα

Σχ. 3.31

Διακοπή πορείας σε όσους κινούνται κατά μέτωπο προς ή πίσω από τον τροχονόμο.




• Ο τροχονόμος κινεί τα χέρια του προς ορισμένη κατεύθυνση (σχ. 3.32). Σημαίνει κίνηση των οχημάτων προς την υποδεικνυόμενη κατεύθυνση.

Εικόνα

Σχ. 3.32

Κίνηση των οχημάτων προς την υποδεικνυόμενη κατεύθυνση.



• Ο τροχονόμος είναι τοποθετημένος στον κόμβο, έτσι ώστε να τον βλέπετε από τα πλάγια (προφίλ) (σχ. 3.33). Σημαίνει ότι έχετε δικαίωμα να περάσετε χωρίς να σταματήσετε.

Εικόνα

Σχ. 3.33

Κίνηση των οχημάτων προς την υποδεικνυόμενη κατεύθυνση.



• Ο τροχονόμος χρησιμοποιεί και κινεί ερυθρό φως (σχ. 3.34). Σημαίνει «διακοπή πορείας» γι’ αυτούς που χρησιμοποιούν την οδό προς τους οποίους απευθύνεται το φως.

Εικόνα

Σχ. 3.34

Διακοπή πορείας στους οδηγούς που απευθύνεται το φως.



• Ο τροχονόμος μοτοσυκλετιστής που προσπερνά προπορευόμενο όχημα και τείνει το δεξί χέρι προς τα πλάγια (σχ. 3.35). Σημαίνει υποχρέωση το οδηγού του οχήματος να σταματήσει στη δεξιά άκρη του οδοστρώματος.

Εικόνα

Σχ. 3.35

Υποχρέωση στάσεως του οχήματος δεξιά του οδοστρώματος.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo_ έγραψε:Αλλα αλήθεια, πότε έχετε δει τροχονόμο να κάνει τις σωστές υποδείξεις?
Επί δικτατορίας και για μερικά χρόνια μετά. Επίσης στον Πειραιά στο λιμάνι πριν λίγα χρόνια... ήταν γνωστός τροχονόμος με ένα μουστάκι σαν τσέλιγκας.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από erling »

Συμπέρασμα: Ορθώς η κυρία σταμάτησε στο φανάρι. (Άσχετο με το τι έκανε μετά)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από Tassos »

Αυτό είχα στο μυαλό μου και ήθελα να περάσω:


• Ο τροχονόμος είναι τοποθετημένος στον κόμβο, έτσι ώστε να τον βλέπετε από τα πλάγια (προφίλ) (σχ. 3.33). Σημαίνει ότι έχετε δικαίωμα να περάσετε χωρίς να σταματήσετε.

Εικόνα

Σχ. 3.33

Τώρα, δε νομίζω ότι η μπροστινή οδηγός είχε το επίπεδο ανάλυσης και γνώσεις του "Οδηγείν".

Κάποιος τροχονόμος "τεχνίτης" με τεράστιο μουστάκι ήταν και για χρόνια στην Αγ. Βαρβάρα και ήταν θρυλικός. Δε ξέρω αν ήταν κλώνος αυτού που αναφέρει ο MacPap.
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από Tassos »

UltiMo_ έγραψε:
Tassos έγραψε:Σύμφωνα με αξιωματικό της τροχαίας όταν βλέπεις το πλάι του τροχονόμου περνάς όταν βλέπεις το πρόσωπο ή την πλάτη σταματάς.
Να του πείς να μην βγάζει κανόνες απ το μυαλό του. Αλλα αλήθεια, πότε έχετε δει τροχονόμο να κάνει τις σωστές υποδείξεις?



3.5 Οι υποδείξεις και τα σήματα που δίνουν οι τροχονόμοι

στ) Οι υποδείξεις και τα σήματα που δίνουν οι τροχονόμοι.



— Ο ρόλος των τροχονόμων.

Οι τροχονόμοι εγγυώνται την ασφάλεια στο δρόμο με διάφορους τρόπους, όπως:

• Βελτιώνουν τη ροή της κυκλοφορίας.

• Εξακριβώνουν αν οι οδηγοί κατέχουν τις αναγκαίες άδειες όπως: άδεια οδηγήσεως, άδεια κυκλοφορίας, πιστοποιητικό ασφαλίσεως του αυτοκινήτου, βεβαίωση καταβολής τελών κυκλοφορίας, ύπαρξη κάρτας ελέγχου καυσαερίων, κάρτας Κ.Τ.Ε.Ο. κλπ.

• Βεβαιώνουν τις παραβάσεις του κώδικα οδικής κυκλοφορίας.

• Σε περίπτωση ατυχήματος μεριμνούν για την παροχή βοήθειας.



– Ο κανόνας.

Σε όλες τις περιπτώσεις τα σήματα του τροχονόμου υπερισχύουν όλων των άλλων κυκλοφοριακών ρυθμίσεων (φωτεινή σηματοδότηση, πινακίδες σημάνσεως, διαγραμμίσεις, κανόνες προτεραιότητας και κυκλοφορίας).



Σήματα τροχονόμου.



• Ο τροχονόμος σηκώνει το χέρι (σχ. 3.29). Σημαίνει «προσοχή, διακοπή πορείας» για όλους που χρησιμοποιούν την οδό από όλες τις κατευθύνσεις.

Εικόνα

Σχ. 3.29

Προσοχή. Διακοπή πορείας για όλους τους οδηγούς που κινούνται την οδό.



• Ο τροχονόμος έχει τεντωμένο τον ή τους βραχίονές του (σχ. 3.30) ή αφού δώσει το σήμα στέκεται με κατεβασμένους τους βραχίονες. Σημαίνει διακοπή πορείας για αυτούς που κινούνται κατά μέτωπο και από πίσω από τον τροχονόμο (σχ. 3.31).

Εικόνα

Σχ. 3.30

Διακοπή πορείας σε όσους κινούνται κατά μέτωπο προς ή πίσω από τον τροχονόμο.

Εικόνα

Σχ. 3.31

Διακοπή πορείας σε όσους κινούνται κατά μέτωπο προς ή πίσω από τον τροχονόμο.




• Ο τροχονόμος κινεί τα χέρια του προς ορισμένη κατεύθυνση (σχ. 3.32). Σημαίνει κίνηση των οχημάτων προς την υποδεικνυόμενη κατεύθυνση.

Εικόνα

Σχ. 3.32

Κίνηση των οχημάτων προς την υποδεικνυόμενη κατεύθυνση.



• Ο τροχονόμος είναι τοποθετημένος στον κόμβο, έτσι ώστε να τον βλέπετε από τα πλάγια (προφίλ) (σχ. 3.33). Σημαίνει ότι έχετε δικαίωμα να περάσετε χωρίς να σταματήσετε.
Ελπίζω να βγάζει νόημα.
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από athanatos »

MacPap έγραψε:.... στον Πειραιά στο λιμάνι πριν λίγα χρόνια... ήταν γνωστός τροχονόμος με ένα μουστάκι σαν τσέλιγκας.
Αν λέμε τον ίδιο, ήταν κάποτε στο κέντρο, στο Δημοτικό θέατρο και τον πήγαν στο λιμάνι γιατί ούτε τα χέρια χρησιμοποιούσε σωστά ούτε τη σφυρίχτρα . Σφύριζε με το στόμα λες και σφύριζε στα πρόβατα. Έκανε όμως καλή δουλειά.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από erling »

Τάσο, ήταν λάθος αυτό που σου είπε .
Βλέποντας έναν τροχονόμο στη μέση του δόμου να στέκεται απλά όρθιο, δεν κάνεις τίποτα αλλά ακολουθεις τα σήματα που έχει ο δρόμος, διότι αυτός δεν σου δίνει κανένα σήμα.
Για να εκτελέσεις σήμα του τροχονόμου, πρέπει αυτός να σου κάνει κάποιο σήμα.
Και το σήμα δίνεται μόνο με τα χέρια.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σήμερα, μέσα σε απίστευτο γέλιο, συνάδερφος μου περιέγραψε το παρακάτω περιστατικό. Έχουμε μάτια παντού, και βλέπουμε οτιδήποτε γίνει μέσα στη πόλη. Αλλα δυστυχώς δεν ήμουν εγώ αυτός που το είδε live.


Ο συνάδερφος ήταν λίγο πριν το φανάρι αυτό, σε μια στάση, του κατηφορικού όπως βλέπετε δρόμου.
Και βλέπει ένα αυτοκίνητο να κατηφορίζει κάπως λοξά. Αναπτύσσει ταχύτητα, βγαίνει στο αντίθετο ρεύμα και πέφτει πάνω στα παρκαρισμένα!! ΣΟΚ όσοι το είδανε!!

Εικόνα

Μετά απο λίγο ο συνάδεφος, στέκεται στο φανάρι και απο το σχολείο δεξιά, βγαίνει μια κυρία κρατώντας το παιδάκι της, και αλαφιασμένη ρωτάει ΕΙΔΑΤΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΔΩ?

:lol: :lol:
Α δικό σου είναι? της λέει. Ναι το είδα, πήγε μια βόλτα πιο κάτω.

Σκαραβαίος (απο τους καινούργιους) και έπεσε σε ένα honda type R το οποίο ο τύπος το είχε απίστευτο. Κοίτα τι μπορεί να σου τύχει στα καλά καθούμενα.....
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”