Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Αν δεν υπάρχει κατηγορία για την ερώτηση σας κάνετε την εδώ...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από athanatos »

Σε ένα υποκατάστημα γνωστής αλυσίδας super market στον Πειραιά, σκανάρουν το χαρτάκι του parking στο ταμείο, το οποίο (parking) νομίζω ότι ανήκει στον δήμο, και δεν πληρώνεις τίποτα. Αρκεί να μην ξεπεράσεις τις δύο ώρες.


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εδώ έχουν άλλο κόλπο. Λογικά απο Αθήνα θα το έχουν ξεσηκώσει. Στην έξοδο του πάργκινγκ, δείχνεις ένα μπαρκόουντ στην απόδειξη για να ανοίξει η μπάρα. Αν δεν έχεις ψωνίσει, δεν έχεις απόδειξη άρα δεν μπορείς να βγεις απο το πάρκινγκ. Αυτό για να τηρεί ο κόσμος την πινακίδα "Πάρκινγκ μόνο για πελάτες καταστήματος"

Ξέρω τουλάχιστον 7 μάρκετ (σίγουρα κάποιο θα μου ξεφεύγει), ένα πολυκατάστημα και έναν κινηματογράφο με δωρεάν υπόγειο πάργκινκ (δε σας χάλασε! :lol: )
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Εδώ έχουν άλλο κόλπο. Λογικά απο Αθήνα θα το έχουν ξεσηκώσει. Στην έξοδο του πάργκινγκ, δείχνεις ένα μπαρκόουντ στην απόδειξη για να ανοίξει η μπάρα. Αν δεν έχεις ψωνίσει, δεν έχεις απόδειξη άρα δεν μπορείς να βγεις απο το πάρκινγκ. Αυτό για να τηρεί ο κόσμος την πινακίδα "Πάρκινγκ μόνο για πελάτες καταστήματος"
Στὸ χωριό μου τὸ λένε γραμμωτὸ κώδικα.

Τὸ ἴδιο κόλπο κάνει κι ὀ ΑΒ στὴν Λαυρίου. Πλήρωσα καὶ ἐρωτήθηκα ἀν ἔχω αὐτοκίνητο. Ἀπάντησα ναὶ καὶ μοῦ δόθηκε χαρτάκι.

Ῥώτησα γιὰ πόση ὤρα ἰσχύει διότι ἤθελα νὰ πάω στὴν τράπεζα. Μοῦ εἶπε ὄτι εἶναι γιὰ 20 λεπτὰ ἀλλὰ ἀν ἀργήσω περισσότερο πατάνε οἰ ἴδιοι τὸ κουμπὶ γιὰ τὸ σήκωμα τῆς μπάρας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από thanos »

στην Θεσσαλονίκη ισχύουν τα εξής:
--- ΔΩΡΕΑΝ στο "Cosmos" ειναι το υπαίθριο πάρκινγκ. Ειναι τοσο μεγάλο το πάρκινγκ όμως που θελει προσοχή σε ποια περιοχή το έχει παρκάρει κανείς. Υπάρχει η σχετική σήμανση. πχ P3 H κοκ.
--- ΔΩΡΕΑΝ στο "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" που και αυτό ειναι υπαίθριο
--- ΔΩΡΕΑΝ στο "City Gate" που έχει ενα μικρό υπαίθριο, διπλα απο την ΠΑΘΕ, αλλά και ενα μεγάλο πολυυπόγειο, 2 η 3 πατώματα νομίζω που και αυτά ειναι εντελώς δωρεάν είτε κάνει κανείς αγορές, είτε οχι!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από enias »

athanatos έγραψε:Σε ένα υποκατάστημα γνωστής αλυσίδας super market στον Πειραιά, σκανάρουν το χαρτάκι του parking στο ταμείο, το οποίο (parking) νομίζω ότι ανήκει στον δήμο, και δεν πληρώνεις τίποτα. Αρκεί να μην ξεπεράσεις τις δύο ώρες.
UltiMo_ έγραψε:Ξέρω τουλάχιστον 7 μάρκετ (σίγουρα κάποιο θα μου ξεφεύγει), ένα πολυκατάστημα και έναν κινηματογράφο με δωρεάν υπόγειο πάργκινκ (δε σας χάλασε! :lol: )
Παιδιά, δεν είναι κακό να πείτε για ποια καταστήματα πρόκειται. Δεν είναι διαφήμιση, ενημέρωση είναι. Αυτός ήταν και ο σκοπός που έθεσα το θέμα, οχι για να γράφουμε "ξέρω ενα πάρκινγκ σε ένα σινεμά".

Υποθέτω οτι η διαχείριση συμφωνεί, αλλιώς θα είχε ήδη κλείσει το θέμα, σωστά;
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

enias έγραψε:Παιδιά, δεν είναι κακό να πείτε για ποια καταστήματα πρόκειται. Δεν είναι διαφήμιση, ενημέρωση είναι.
Ωραία να το θέσω αλλιώς τότε. Δεν ξέρω ούτε ένα μάρκετ ή κινηματογράφο ή πολυκατάστημα στο Βόλο στο οποίο να πληρώνεις για το στεγασμένο πάρκινγκ.
Παντού δωρεάν είναι.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από MacPap »

:applause :D :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από erling »

Το ίδιο με τον Βόλο ισχύει και στην Λάρισα. Και ο λόγος είναι απλός, τουλάχιστον για την Λάρισα. Δεν υπάρχει λόγος να αφήσεις εκεί το αυτοκίνητο παρά μόνο για να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες που εξυπηρετεί το πάρκινγκ.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ίσως εἶναι καλύτερα νὰ χρεώνεται ἡ στάθμευση (ἀρκεῖ νὰ μὴν σὲ γδέρνουν). Πρίν λίγα χρόνια εἶχε ἀναφερθεῖ στὸν τύπο (ἢ ῥύπο ἀν προτιμάτε) ὄτι ὁ Ἄρειος Πάγος ἀπεφάνθη πὼς τὸ κατάστημα δὲν φέρει εὐθύνη γιὰ κλοπὴ ἢ φθορὰ ὀχήματος ἀν ἠ στάθμευση παρέχεται δωρεάν.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Τιμές πάρκινγκ σε σινεμά και πολυκαταστήματα

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Ίσως εἶναι καλύτερα νὰ χρεώνεται ἡ στάθμευση (ἀρκεῖ νὰ μὴν σὲ γδέρνουν). Πρίν λίγα χρόνια εἶχε ἀναφερθεῖ στὸν τύπο (ἢ ῥύπο ἀν προτιμάτε) ὄτι ὁ Ἄρειος Πάγος ἀπεφάνθη πὼς τὸ κατάστημα δὲν φέρει εὐθύνη γιὰ κλοπὴ ἢ φθορὰ ὀχήματος ἀν ἠ στάθμευση παρέχεται δωρεάν.
To οτι πληρώνεις δεν σημαίνει απαραίτητα οτι φέρει και την ευθύνη κλοπής. Αν η σύμβαση θεωρείται "ενοικίαση χώρου" τοτε δεν φέρει καμιά ευθύνη για ολική ή μερική κλοπή.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μακάρι να ήξερα...”